Безпощаден Григор Димитров отнесе втора жертва за рекорд на Уимбълдън

Най-добрият български състезател Григор Димитров се класира за третия кръг на Уимбълдън, след като изнесе тенис лекция на австралиеца Люк Савил на Централния корт в “Ол Инглънд Клъб”.

Първата ни ракета не остави никакви шансове на 236-ия в света Савил, надигравайки го в три сета - 6-3 6-2 6-4  за по-малко от час и половина игра.

Григор доминираше по време на целия мач, като това се изрази в четири пробива в мача. Показателно за надмощието на родния талант е, че австралиецът успя да спечели едва две точки при сервис на Димитров във втория сет на мача.

Така 23-годишният хасковлия подобри рекордното си класиране в Лондон, където досега бе достигал на три пъти до втория кръг.

Освен това Григор сеи осигури чек за 71 000 паунда от наградния фонд и 90 точки за световната ранглиста, с които още повече се приближава към дебют в топ 10 на световната ранглиста.

В спор за място на осминафиналите българският талант ще се изправи срещу украинеца Александър Долгополов, който отстрани представителя на Германия Бенямин Бекер след успех в четири сета.

Мачът между Григор Димитров и Люк Савил започна с предимство на сервиращите и това продължи до шестия гейм, когато българинът издебна съперника си и стигна до първия си пробив в мача, за да поведе с 4-2. Хасковлията запази аванса си без проблеми и поведе с 1:0 в сетовете след 6-3 след 29 минути игра.

Втората част се разви още по-бързо, след като Григор Димитров проби съперника си още в първото му подаване, а малко по-късно стори това още веднъж, за да поведе с 4-1, а след това без проблеми взе и втория сет с 6-2 за 24 минути на корта.

Третата част се оказа и последна, а Гришо я реши с пробив в седмия гейм, след което спокойно затвори сета с 6-4, а с това и мача за около час и половина игра.

Развитието на мача гейм по гейм:

Първи сет:

1-0 Чудесно начало на мача за Григор Димитров. Българинът вкара няколко мощни сервисам и загуби само една точка след непредизвикана грешка.

1-1 Савил също печели уверено подаването си, и той на 15, като вкара и два аса.

2-1 Хасковлията отново даде само точка на съперника си.

2-2 Австралиецът спечели сервис гейма си, но този път Гришо му взе две точки.

3-2 Нов безкомпромисен гейм на сметката на Григор Димитров.

4-2 Пробив! Савил поведе с 30:0, но след това Гришо стигна до 30:30, а след непредизвинака грешка на австралиеца - и до 40:30. Григор се възползва още от първата си възможност за пробив, за да поведе с 4-2.

4097665

5-2 Люк Савил стигна до цели три точки за 40:40, но след това Гришо спечели следващите две подавания, принуждавайки съперника си да сервира за оставане в сета.

5-3 Австралийският тенисист много трудно измъкна подаването си, като Димитров на два пъти стигна до брейкбол, но не успя да ги реализира.

6-3 Българинът не остави абсолютно никакви шансове на Савил, затваряйки сета по шампионски - на нула.

Втори сет:

1-0 Нов гейм на нула за Григор Димитров, като последната точка в него бе истински шедьовър.

2-0 Пробив! 23-годишният хасковлия печели на нула и подаването на Савил, увеличавайки серията си на три поредни гейма, без да допусне точка с втория си пробив в мача.

4097672

2-1 Австралиецът спира серията на Димитров за 2-1.

3-1 Първата ни ракета продължава с наказателните си акции на сервис, отново печелейки подаването си на нула.

4-1 Пробив! Гришо поведе с 40-30, а след това се възползва още от първата си възможност за пробив, улеснен и от непредизвикана грешна на Савил.

5-1 Димитров все още няма загубена точка на свой сервис във втория сет след нов гейм на нула.

4097673

5-2 Австралиецът печели на 15 втория си гейм в тази част, а в следващия Гришо ще сервира за преднина от 2:0 в сетовете.

6-2 Никакви проблеми за Григор Димитров и той вече е само на един сет от третия кръг на Уимбълдън.

Трети сет:

0-1 Гейм на нула за Люк Савил.

1-1 Австралиецът успя да стигне до две точки, но това бе всичко за него и Григор изравнява.

1-2 Савил продължава да сервира добре в началото на третата част и печели уверено подаването си.

2-2 Савил спечели две точки и се опита на притисне Гришо, но два мощни сервиса бяха достатъчни на гасковлията, за да затвори гейма без напрежение.

2-3 Григор Димитров поведе с 40:30, стигайки до първата си точка за пробив в третата част, но съперникът му успя да се измъкне. Българинът отново поведе, но австралиецът за втори път се защити успешно, а след това предотврати още един брейкбол, преди най-накрая да успее да задържи подаването си.

4097666

3-3 Гришо даде само една точка на Савил, дошла след третата му двойна грешка от началото на мача.

4-3 Пробив! Българинът не успя при първия си брейкбол, но при втория прошка за австралиеца нямаше и Григор е само на два гейма от третия кръг в Лондон.

5-3 Григор Димитров е бескомпромисен и след нов бърз сервис гейм принуждава Савил да сервира за оставане в мача.

6-3 Ръката на Гришо не трепна и той затвори мача, класирайки се за третия кръг на Уимбълдън за първи път в кариерата си.