Безмилостна Цвети Пиронкова отнесе испанка на старта в Мелбърн

Цвети Пиронкова вдига победоносно ръце

Шампионката от Сидни Цветана Пиронкова продължи победната си серия на Червения континент, след като започна с категоричен успех участието си в първия за годината турнир от Големия шлем - Australian Open.

Цвети записа девета поредна и общо десета победа на твърди кортове от началото на сезона, като този път нейна жертва стана испанката Силвия Солер-Еспиноса, разгромена с 6-3, 6-2.

Благодарение на класирането си за втория кръг в Мелбърн Пиронкова спечели 70 точки за световната ранглиста и добави нови 50 000 долара към банковата си сметка.

Следващото препятствие пред 26-годишната пловдивчанка е представителката на домакините Саманта Стосър. Шампионката от US Open през 2011 г. елиминира на старта чехкинята Клара Закопалова след успех в два сета - 6-3, 6-4.

Иначе мачът на Цвети срещу 79-ата в света Силвия Солер-Еспиноса премина под диктовката на българката, като тя нито за миг не остави съмнения в превъзходството си. Доказателство за това е, че в първия сет Пиронкова не даде нито точка на съперничката си на свой сервис.

Пловдивчанката влезе в мача като вихър, печелейки по повече от убедителен начин подавания си, докато испанката изпитваше сериозни трудности, когато застанеше на сервис.

Резултатът вървеше гейм за гейм до 2-2, след което дойде и първия пробив в мача, реализиран от Пиронкова в шестия сет, а Цвети дръпна с 5-2, записвайки серия от три поредни гейма. Солер-Еспиноса успя да задържи подаването си за 5-3, но след това ръката на Цвети не трепна и тя затвори първата част с 6-3 след 37 минути игра.

Във втория сет нещата се развиха по аналогичен начин, с тази разлика, че първият сервис на Цвети започна да не влиза, докато испанката започна да подава доста по-добре.

По-голямата класа на Цветана Пиронкова обаче си каза думата и те издебна съперничката си в петия гейм и я проби за втори път в мача, а след това стори това още веднъж, за да поведе с 5-2 и да сервира за мача. Макар и малко трудно, българката спечели подаването си и затвори сета с 6-2, поздравявайки се с трета победа над Солер-Еспиноса от четири мача помежду им.

Първи сет

1-0 Цвети започва мача вихрено, печелейки първото си подаване на нула.

1-1 Испанката взе трудно сервис гейма си. Тя поведе с 40:15, но след това Пиронкова доведе нещата до равенство. Все пак Солер-Еспиноса успя да затвори гейма при петата ви възможност.

2-1 Отново категоричен гейм в полза на първата ни ракета. Пловдивчанката повежда след нов гейм на нула.

2-2 Маратонски гейм, в който Пиронкова на два пъти стигна до възможност за пробив, но не успя да се възползва и испанката отново измъкна подаването си.

3-2 Цвети продължава да мачка съперничката си със сервис, записвайки трети пореден гейм, без да позволи на Солер-Еспиноса да направи точка.

4-2 Логичното най-накрая се случи и българката реализира първия пробив в мача. Тя поведе с 40-15 и този път се възползва още от първата си възможност.

5-2 Четвърти пореден сервис гейм, спечелен на нула от българката.

5-3 Испанката най-накрая успя да спре серията на Цвети.

6-3 Пиронкова отново е безмилостна и печели подаването си на нула, затваряйки първата част след 37 минути игра.

Втори сет

0-1 Солер-Еспиноса записа най-убедителния си сервис гейм, вземайки подаването си на 15.

1-1 Цвети имаше известни затруднения, след като испанката успя да стигне до 40:40, но след това първата ни ракета взе две поредни точки и изравни резултата.

1-2 Испанката явно намери сервиса си и отново печели подаването си без проблеми.

2-2 Пиронкова определено не сервира толкова добре, колкото в първия сет. Сега тя допусна две възможности за пробив, но съумя да задържи подаването си.

3-2 Пробив за Цвети! Българката взе сервис гейма на опонентката си за втори път в мача, възползвайки се още от първия си шанс.

4-2 Пиронкова затвърждава пробива си без проблеми.

5-2 Нов пробив и Цвети ще сервира за мача.

6-2 Пиронкова печели подаването си, а с това и мача.