Берое шамароса Литекс и се готви за Европа

Берое постигна изключително ценна домакинска победа с 3:1 над Литекс в дерби за местата, даващи право на участие в Лига Европа. Срещата от 30-ия кръг на А група в Стара Загора предложи много открит футбол и красиви попадения, макар първото полувреме да бе по-качествено от второто.

Берое се поздрави със заслужен успех главно заради по-високата си ефективност пред противниковата врата и вече има 51 точки – точно колкото днешния съперник Литекс и Локомотив (София), който в петък бе прегазен с 4:1 от шампиона Лудогорец.

Така Берое, Литекс и Локо (Сф) изглеждат основните претенденти за второто и третото място, но дори ЦСКА все още има някакъв шанс да се добере до топ 3, защото има 48 точки.

Елиаш да Силва с прекрасен удар даде ранен аванс на Берое още във втората минута, но в осмата Бьорн Маарс изравни с глава за Литекс. В 59-ата Атанас Зехиров с фамозен изстрел от дъгата на наказателното поле възстанови аванса на домакините, а Елиаш в 81-ата сложи точка на спора с точна добавка – 3:1.

Мачът започна блестящо за домакините, които още във втората минута поведоха в резултата след великолепен гол на Елиаш. Салим Керкар направи пробив през средата на терена, но загуби топката от Кристиян Малинов, който обаче по нелеп начин се подхлъзна и подари кълбото на Елиаш. Последният без да се колебае отправи безпощаден шут пред границата на наказателното поле и матира Винисиус Баривиейра - 1:0.

Литекс обаче не позволи да изостава особено дълго в резултата и изравни още в осмата минута. Иван Горанов получи топката на лявото крило, а защитниците му оставиха пространство за центриране. Кълбото бе сервирано на преднатагреда, където непокритият Маарс с глава се разписа за първи път в А група за 1:1.

В следващите минути мачът се развиваше равностойно - в 16-ата дълъг пас бе предназначен за Елиаш, но бразилецът не успя да овладее кълбото по най-добрия начин, позволявайки на бранител на "Литекс" да изчисти топката пред погледа му.Малко по-късно Данило Асприя центрира от пряк свободен удар в наказателното поле на домакините, където Иван Горанов засече с глава, но бе неточен.

В 35-ата минута отлична контраатака на Литекс като по чудо не завърши с втори гол, след като Бьорн Маарс с извеждащо подаване осигури пространство по лявото крило на Асприя. Той напредна и елегантно преодоля притичалия напред вратар Илко Пиргов. Колумбиецът направи още няколко крачки напред, но реши да подаде вдясно по земя за Маарс, защото скандинавецът бе в по-изгодна позиция на празна врата, тъй като бранители бяха покрили ъгъла пред Асприя. Маарс обаче някак си не можа да нацели опразнената врата от около седем-осем метра.

В 43-ата минута домакините имаха претенции за дузпа, след като Георги Андонов се строполи в наказателното поле след съприкосновение с Рафаел Перес, който вероятно използва ръката си в случая, но падането на нападателя на Берое не бе достатъчно за дузпа.

Първата по-опасна ситуация след почивката, която започна на далеч по-слабо ниво, бе на Милчо Ангелов в 53-ата минута, когато халфът пробва изстрел от над 20 метра, но Пиргов изби с една ръка в корнер. Малко по-късно Селим Керкар пробва нестандартно изпълнение на пряк свободен удар на десния фланг и директно обстрелва вратата на Баривиера, но топката кацна на горната страна на мрежата.

В 69-ата минута Атанас Зехиров пресече подаване на центъра към Милчо Ангелов от страна на Иван Горанов и подхвана самостоятелен рейд през средата на терена в празното пространство към пеналтерията на гостите. Последва мощен и много прецизен изстрел на Зехиров от дъгата на наказателното поле, с който Баривиера бе матиран - 2:1.

В 81-ата минута Елиаш реализира втория си гол и елиминира амбициите на Литекс да търсят нов изравнителен гол. Атанас Зехиров изведе Жуниор Мапуку очи в очи с вратаря в наказателното поле, но нападателят на Берое не можа да преодолее Баривиейра. Топката обаче остана в игра и с добавка от десетина метра Елиаш прати кълбото в опразнената врата, за да сложи точка на спора - 3:1.