Берое и Литекс не се победиха във вълнуващ сблъсък

Берое и Литекс изиграха един от най-качествените двубои от пролетния полусезон, като не успяха да се надиграят и завършиха наравно 1:1.

За първи път под ръководството на Христо Стоичков шампионите не можаха да вземат всичките три точки във Виктория футболно първенство, след като допреди гостуването си в Стара Загора имаха 4 успеха.

Елиаш да Силва още в 10-ата минута откри резултата за домакините, след като вратарят на „оранжевите" Илко Пиргов се намеси неубедително. В по-късен етап от мача обаче стражът на гостите неколкократно се реваншира за неадекватната си намеса при гола.

Антонио Ливраменто си изкара глупав червен картон за удар без топка срещу Страхил Попов в 28-ата минута, а само 5 по-късно Христо Янев се възползва от центриране на Галин Иванов отдясно, за да изравни с глава - 1:1.

Въпреки числения пасив „заралии" започнаха втората част много силно и Емил Ангелов с прекрасен изстрел от воле накара Пиргов да демонстрира висока класа, а Елиаш нацели горната греда.

В 55-ата минута Попов получи втори жълт картон за нарушение срещу Тодор Христов и изравни играчите на терена, като до края и двата тима създадоха положения за втори гол, но не можаха да променят резултата.

В 90-ата минута влезлият като резерва за домакините бивш играч на Левски Ричард Еромоигбе получи втори жълт картон и така Берое доигра добавените 180 секунди с деветима души на терена.

Берое направи поредния си стойностен мач срещу един от фаворитите в първенството, като вече трети мач няма поражение и събра актив от 17 точки, като временно се настанява на 10-то място.

Литекс пък прекъсна серията си от победи и остава далеч от върха - 38 пункта и 5-та позиция за шампионите - на 2 точки от Черноморец и 4 от ЦСКА, който е с мач по-малко.

Първото полувреме предложи много емоции от всякакъв вид за привържениците на Берое, които бяха изпълнили стадиона в Стара Загора.

Още във втората минута шампионите можеха да открият резултата, когато Сандриньо центрира отдясно, а Армандо Ваюши от три метра с глава не успя да насочи топката в мрежата на домакините.

В 10-ата пък Елиаш стреля от 20-ина метра, но въпреки това вратарят на Литекс Илко Пиргов не се намеси адекватно и позволи на кълбото да се отскубне от прегръдките му, за да мине голлинията - 1:0.

„Оранжевите" се впуснаха в предни позиции, за да търсят скоростно изравняване, като с по-сериозни пропуски се отчете Галин Иванов, който в 15-ата минута с глава от няколко метра не успя да засече с глава центриране на Георги Миланов.

В 24-ата минута националът на България трябваше да получи жълт картон за симулация, след като се строполи в наказателното поле на Берое след високо вдигнат крак на защитник в зелено-бяло. Вместо това декорирани бяха съотборниците му Николай Бодуров и Петър Занев заради бурните си протести.

В 28-ата пък домакините останаха с човек по-малко на терена, след като Антонио Ливраменто се сбута със Страхил Попов. Халфът на Берое удари леко без топка своя противник, който използва случая, за да се свлече на тревата, а реферът Ивайло Стоянов не се поколеба да изгони играча на домакините.

В 33-ата минута численият превес на шампионите доведе до промяна в резултата, след като Янев получи подаване отляво от Ваюши и разтегли на десния фланг за Галин Иванов. Последва центриране в малкия пенал, при което вратарят на Берое Ивайло Иванов увисна и позволи на притичалия Янев с глава да засече топката в мрежата - 1:1.

До края на полувремето треньорът на „заралии" Илиан Илиев реагира бурно при тактическо нарушение на Бодуров, който спря пробив отдясно на Каядо, но не получи втори жълт картон. Дюдоне Овона пък получи контузия и трябваше да бъде заменен принудително от Веселин Пенев.

4 минути след почивката домакините загатнаха, че не са загубили ентусиазма си за победа и Емил Ангелов с прекрасно воле насочи топката точно под сглобката, но Илко Пиргов с изключителен рефлекс успя да отрази.

Секунди по-късно при центриране от корнер в пеналтерията на Литекс се получи разбъркване, като Бабангида стреля този път с глава, но отново не можа да преодолее Пиргов.

В 51-ата минута Ангелов пресече слабо изчистена топка в предни позиции и изведе Елиаш сам срещу вратаря на гостите. Голмайсторът за Берое от малък ъгъл технично прехвърли Пиргов, но топката кацна на горната греда.

В 55-ата Стахил Попов задържа с двете си ръце устремилия се напред Тодор Христов и реферът Стоянов му показа втори жълт картон, с което изравни числено двата тима.

В 58-ата Литекс изригна с постепенно нападение, което можеше да завърши с гол, след като Ваюши стреля, а Ивайло Иванов изби топката. Светослав Тодоров притича и финтира вратаря на Берое, но защитник на домакините от голлинията изчисти след удара на нападателя на „оранжевите".

Берое отговори със светкавична контраатака, при която Христов центрира отляво, а Пиргов боксира топката напред. Стефан Велев пое кълбото и от дъгата на наказателното поле стреля, но Николай Бодуров с тяло препречи пътя му към мрежата.

В следващите минути логично темпото поспадна, като все по-често играта почваше да се накъсва с нарушения по всички части на игрището, а жълтите картони стигнаха цифрата 7 (без да се включва втория на Попов и директния червен на Ливраменто).

До края на срещата не бяха създадени нови чисти голови положения, макар и в двете наказателни полета да имаше напрегнати моменти.

Eдинственото по-важно събитие преди последния съдийски сигнал бе вторият жълт картон на резервата Ричард Еромоигбе, който остави съотборниците си с 9 души на терена в добавените три минути от рефера.