BBC за Григор: От "Бейби Федерер" до "Българския Бекъм"

галерия:

снимка: БТА/AP

Журналистът от BBC Sport Сам Шерингам засипа с похвали Григор Димитров в материала си „Григор Димитров: От „Бейби Федерер“ до „Българския Бекъм““.

Шерингам разглежда кариерата на родния тенисист от ранните му години до предстоящия мач с Анди Мъри на турнира Уимбълдън. Той цитира множество специалисти от света на тениса, които разкриват щедростта на Григор, как като малък се е запознал с Маркос Багдатис, промените в стила му на игра през годините, както и произхода на прякори като „Бейби Федерер“ и „Българския Бекъм“.

Ето и статията на Сам Шерингам с известни съкращения:

Петер Лундгрен, който изведе Роджър Федерер до спортните върхове, описа 18-годишния Григор Димитров като по-добър от швейцареца на тази възраст.

Ако тази хипербола не бе незаслужена заради победите на Димитров на юношеските издания на US Open и Уимбълдън през 2008 година, то прякорът „Бейби Федерер“ се оказа труден за оправдаване за него.

Вече на 23, на българина му трябваха 4 години да пробие в топ 50 в света и още 12 месеца да стигне топ 25. Под ръководството на новия треньор Роджър Рашийд обаче напредъкът на Димитров е забележителен.

4099364

Той победи Анди Мъри по пътя към титлата от Акапулко през март и спечели турнира в Букурещ месец по-късно. През юни той стана първият играч за годината, постигнал титли на три различни настилки.

Самоувереността на българина, както и любовта му към бързите коли, часовниците и джаджите, накара някои да го определят като плейбой. Според бившия му треньор Патрик Муратоглу нарцистичният имидж не може да е по-далеч от истината.

4099372„Той иска хората, които обича, да са щастливи и мисли за тях през цялото време. Когато бях негов треньор, всеки път щом купеше нещо за себе си, той купуваше две и даваше едното на мен. Такъв си е. Той мисли за хората. Не е егоист, той е много, много щедър.“

Димитров е само на 13 години, когато приема поканата на Муратоглу да посети неговата академия в Париж.

„По това време работех с Маркос Багдатис, така че предложих на Димитров да му бъде спаринг-партньор за две седмици, което той прие,“ спомня си Муратоглу.

„Така се запознахме за първи път на тенис корт. Когато стана на 18, той реши да дойде в академията за постоянно и остана 3 години. Преди отправяше по-често удари. Не изграждаше точките си както сега. Сега тактически играе по-правилно, отколкото в миналото.“

Въпреки работата с известни треньори като Муратоглу, Лундгрен, МакНамара и Норман, едва при бившия футболист Роджър Рашийд Димитров започна да пробива. Рашийд е с основна заслуга за подобряването на издръжливостта на българина – аспект от неговата игра, критикуван от бившия треньор на Мъри Иван Лендъл.

Атлетичността на българина си пролича на турнира в Куинс, когато той спринтира през целия корт, за да удари уинър, а след това направи и шпагат. Зашеметеният му опонент Станислас Вавринка клатеше главата си и ръкопляскаше.

„Роджър Рашийд го кара да заякне физически и психически и това се отплаща,“ казва седемкратният шампион на двойки на Голям шлем Питър Флеминг.

„Мисля, че светът само може да спечели, ако той направи този последен скок. Но за да създаде проблеми на Мъри, той ще трябва да играе на върха на възможностите си.“

4099271

Както и да се представи срещу Мъри, Димитров ще бъде подкрепян от армия от фенове в родната България, където той бързо се превръща в най-известния атлет на страната.

След като националният отбор по футбол не успя да се класира за Световното първенство, нацията е насочила вниманието си към прогреса му на Ол Инглънд Клъб, както и на неговия начин на живот.

„Той е като Дейвид Бекъм за нас,“ казва Северина Грозева, която отразява Уимбълдън за „България Днес“.

„Той изглежда много добре и това подлудява феновете. Те пищят всеки път, когато той си сменя фланелката. Той е страхотен човек и сме радостни, че го имаме.“

Преди „Бейби Федерер“, сега „Българският Бекъм“. Изглежда Димитров е получил още един нежелан прякор.