Байерн прати "козлите" във Втора Бундеслига, Херта на бараж (видео)

Отборът на Кьолн изпадна във втория ешалон на немския футбол - Втора Бундеслига, след като днес "козлите" допуснаха фатално поражение с 1:4 от гостуващия Байерн Мюнхен в среща от последния 34-и кръг на шампионата.

Преди днешния двубой Кьолн имаше предимство от 2 точки пред 17-ия Херта, заемайки позицията, даваща право на участие на бараж. Нещата за домакините обаче се объркаха, след като Байерн не остави шансове на Лукас Подолски и компания, а същевременно воденият от Ото Рехагел Херта постигна безценен успех с 3:1 над Хофенхайм у дома.

Старши-треньорът на Байерн Юп Хайнкес не показа снизхождение спрямо "козлите" и пусна в игра някои от най-класните си футболисти. На терена излязоха Бастиян Швайнщайгер, Тони Кроос, Франк Рибери, Ариен Робен, Томас Мюлер и Марио Гомес, което сериозно затрудни задачата на Кьолн.

Първата част завърши негативно за домакините, след като в 34' Томас Мюлер се възползва от асистенция на Рибери и откри в полза на Байерн.

Тежките мисли за Втора Бундеслига налегнаха Кьолн между 52' и 54', когато паднаха две светкавични попадения в пазената от Михаел Ренсинг врата. Попадения, които и с оглед на развитието в Берлин, решиха съдбата на "козлите". В 52' Педро Геромел си отбеляза автогол, а само две минути по-късно Ариен Робен съвсем отчая домакините, бележейки за 0:3. В 63' Миливое Новакович върна един гол в мрежата на Мануел Нойер, но вече бе ясно, че Кьолн започва полет към втория ешалон. Крайното 1:4 бе оформено отново от Томас Мюлер, който от близка дистанция засече центриране на Рафиня.

Същевременно Херта Берлин се възползва от услугата на Байерн и взе своето срещу Хофенхайм, благодарение на две попадения на тунизиеца Анис Бен Хатира и късен гол на Рафаел. "Старата дама" излезе с пределна мотивация и това пролича още в 14', когато резултатът в столицата бе открит. Бен Хатира отбеляза първия си гол в мача, а при 1:0 завърши и първата част. До важен момент обаче се стигна в 41', когато Райън Бабел бе отстранен от игра с втори жълт картон, оставяйки Хофе с човек по-малко.

Вторите 45 минути предложиха много емоции на публиката, като в 78' трибуните на "Олимпиащадион" изригнаха. Бен Хатира се възползва от асистенция на Рамос и удвои аванса на "старата дама", което и доближи Херта до мястото, даващо право на бараж. Феновете на домакините обаче трябваше да потреперат, след като в 85' Марвин Компер намали за 2:1, което и означаваше, че при още един допуснат гол Херта ще поеме към Втора Бундеслига. В даденото продължение обаче Рафаел успокои трибуните, вкарвайки на празна врата за крайното 3:1.

По този начин Херта успя да се добере до 16-ото място в крайното класиране, даващо право на участие на бараж за оставане в елита. Кьолн пък поема към Втора Бундеслига, за където вече се насочи и воденият от Красимир Балъков тим на Кайзерслаутерн.