Байерн отново мина през Рома и е на 1/8-финал в Шампионска лига

Германският шампион и първенец Байерн (Мюнхен) отново доказа преимуществото си над Рома и записа втори пореден успех над италианския си опонент, този път „само“ с 2:0. „Вълците“ се бяха постарали да не допускат нов разгром след 1:7 в Рим и поне през първото полувреме оказваха сериозна съпротива на Баварската машина, докато след почивката отстъпваха значително на терена.

С четвъртия си пореден успех в груповата фаза Байерн се присъедини към Реал Мадрид и Борусия (Дортмунд), които отвчера си гарантираха място на осминафиналите в Шампионска лига. За германския шампион това е седмо поредно прескачане на груповата фаза, а „вълците“ ще трябва сериозно да се потрудят в оставащите два кръга, за да играят в турнира и догодина.

Баварците имат 12 точки на върха в Група Е, докато Рома остава с 4 пункта на второто място. В другия мач изненадващо ЦСКА (Москва) победи с 2:1 Манчестър Сити като гост и също събра 4 точки, но изостава в директните показатели от „вълците“. „Гражданите“ са последни с 2 пункта.

4122928

В 34-ата минута опасните атаки на Байерн по лявото крило най-накрая дадоха позитивно отражение на резултата. Въпреки че Хуан Бернат бе най-активен по този фланг, Давид Алаба успя да намери пролука между играчите на Рома и да си освободи място за центриране в наказателното поле. Спортист номер 1 на Австрия пусна отлично топката по земя за включващия се от по-задна позиция Франк Рибери, който от точката за дузпа прецизно насочи кълбото в долния ляв ъгъл на вратаря Лукаш Скорупски.

В 64-ата минута Роберт Левандовски се откъсна отляво в наказателното поле и центрира успоредно на голлинията за Марио Гьотце, който изпревари вратаря Лукаш Скорупски и с докосване от въздуха прати топката в мрежата за 2:0.

4122922

Хосеп Гуардиола заложи на схема с четирима защитници пред Мануел Нойер – Рафиня, Мехди Бенатиа, Джером Боатенг и Давид Алаба. Хуан Бернат и Франк Рибери оперираха на двата фланга, а Филип Лам и Шаби Алонсо в средата на терена. Марио Гьотце подпомагаше единствения чист нападател Роберт Левандовски.

Руди Гарсия отново избра тактика 4-3-3, като този път на вратата застана Лукаш Скорупски, а пред него цели трима гърци получиха доверието на треньора, при положение, че Майкон също е сред контузените играчи. Василис Торосидис, Константинос Манолас и Хосе Холебас си партнираха с Янга-Мбива, а в халфовата линия се разчиташе на Даниеле де Роси, Сейду Кейта и Раджа Наинголан.

4122925

Алесандро Флоренци, Матия Дестро и Хуан Итурбе бяха нагърбени с атаката, като Флоренци изпитваше физически проблеми през първото полувреме и напусна принудително за сметка на Миралем Пянич в 58-ата минута.

Като цяло двубоят бе почти идентичен с този в Рим, защото Байерн наложи тотално превъзходство още от първите минути, но докато резултатът бе 0:0 Рома често изглеждаше опасен на контраатака.

Матия Дестро имаше обещаваща възможност да открие резултата в началото на мача, но не можа да намери целта, а Раджа Наинголан пропиля най-добрия шанс на Рома след половин час игра. Той надбяга централните защитници на Байерн и се озова очи в очи с Мануел Нойер, но не можа да овладее добре топката с първото си докосване и в последствие направи жалък опит да си изпроси дузпа, симулирайки нарушение.

4122921

Контраатаките на Рома бяха достатъчно чести, за да държат нащрек домакините, които обаче имаха по-добрите шансове за гол преди и след почивката. Скорупски се справи отлично с далечни удари на Гьотце и Левандовски през първото полувреме, а Мехди Бенатиа за малко не наказа бившия си тим с глава след центриране на Алаба, но се размина на сантиметри с кълбото.

Хуан Бернат пък постоянно тормозеше защитата на Рома по лявото крило, но пас на Алаба по земя от тази част на терена се оказа неразгадаем за бранителите в бяло в 38-ата минута, когато непокритият Рибери от десетина метра порази мрежата на Скорупски за 1:0.

След почивката отборът на Хосеп Гуардиола наложи още по-изразено териториално преимущество и почти не даваше на съперника да играе с топката. Окопалите се „вълци“ свършиха добра работа в стремежа си да избегнат нов разгром, но тимът на Руди Гарсия не бе способен да направи нищо повече.

4122924

В 64-ата минута обсадата на вратата на Скорупски даде резултат чрез добро взаимодействие на бившите съотборници в Борусия (Дортмунд) Левандовски и Гьотце. Полският стрелец напредна отляво в наказателното поле и центрира успоредно на голлинията, където героят за Германия от финала на Мондиал 2014 изпревари вратаря и с докосване от въздуха се разписа за 2:0.

4122922

До края на срещата нови попадения не паднаха, като пропуски за домакините направиха Филип Лам и резервата Джердан Шакири. Наинголан също можеше да вкара почетно попадение в 84-ата минута, но Мануел Нойер с невероятно спасяване му попречи.