Байерн нанесе тежко унижение на десет от Шахтьор (ВИДЕО)

Байерн Мюнхен се класира убедително за 1/4-финалите на Шампионска лига, след като тази вечер воденият от Хосеп Гуардиола състав разгроми със 7:0 гостуващия Шахтьор в мач реванш от 1/8-финалите на турнира.

Почти цял мач гостите от Украйна играха с десет души, след като още в 3' бранителят на Шахтьор Александър Кучер бе изгонен с директен червен картон. Това до голяма степен и предреши развоя на сблъсъка, защото футболистите на Мирча Луческу не успяха да се противопоставят с човек по-малко на терена.

Два гола за победителите реализира Томас Мюлер, докато по веднъж се разписаха Жером Боатенг, Франк Рибери, Холгер Бадщубер, Роберт Левандовски и Марио Гьотце. Лошите новини за Хосеп Гуардиола обаче дойдоха от травмите, които получиха Ариен Робен и Франк Рибери. Двамата асове бяха заменени принудително, макар и контузиите им да не изглеждаха толкова сериозни.

Така Байерн продължава убедително напред след нулевото равенство в Лвов, като баварският гранд вече очаква следващия си съперник на 1/4-финалите. Шахтьор пък понесе една от най-тежките загуби в историята си, не успявайки да се противопостави с десет души на силния си опонент тази вечер.

Успехът на ФК Холивуд можеше да бъде и двуцифрен, но футболистите в синьо-червени фланелки направиха и някои пропуски пред вратата на безпомощния днес Андрий Пятов. Гостите от Шахтьор пък почти не успяха да застрашат пазената от Мануел Нойер врата.

Наставникът на баварците Хосеп Гуардиола заложи на офанзивна постройка, като атаката на Байерн бе оглавявана от Роберт Левандовски. Франк Рибери и Ариен Робен започнаха на двата фланга, а Марио Гьотце и Томас Мюлер стартираха пред дефанзивния халф Бастиан Швайнщайгер. Наказан за срещата бе испанският плеймейкър на домакините Шаби Алонсо. В защита за Байерн стартираха Давид Алаба и Рафиня на двата фланга, докато Холгер Бадщубер и Жером Боатенг оформиха двойка централни бранители пред вратаря Мануел Нойер.

В атака за Шахтьор стартира бразилското трио Алекс Тейшейра - Луис Адриано - Тайсон, а Дъглас Коста, Тарас Степаненко и Фред оформиха тройка вътрешни халфове във формацията на наставника Мирча Луческу. Дарио Сърна и Вячеслав Шевчук започнага на двата фланга на отбраната, а Александър Кучер и Ярослав Ракицки оформиха двойка централни защитници пред вратаря Андрий Пятов.

Срещата стартира кошмарно за гостите от Донецк, които още в 3' се озоваха с гол пасив и човек по-малко на терена. Александър Кучер закъсня с шпагата си и фаулира Марио Гьотце в наказателното поле на своя тим, за което и получи директен червен картон от шотландския рефер Уилям Колъм.

Зад топката застана Томас Мюлер, който хладнокръвно преодоля Пятов и даде аванс на своя тим - 1:0.

Няколко минути по-късно домакините не бяха никак далеч и от удвояване на резултата. Роберт Левандовски влезе в ролята на асистент и центрира в наказателното поле на Шахтьор, където малко не стигна на Ариен Робен да засече кълбото в мрежата. По същото време Мирча Луческу бе принуден и да извърши дефанзивна смяна, като Тайсон отстъпи мястото си на Сергей Кривцов.

В 19' се стигна до неприятна новина и за Хосеп Гуардиола. Една от големите звезди на Байерн Ариен Робен получи разтежение в бедрото, което и наложи принудителната му смяна със Себастиан Роде.

Пет минути по-късно късметът най-сетне се усмихна на гостите, а Байерн удари една от гредите зад Андрий Пятов. Роберт Левандовски остана напълно непокрит при центриране на Рафиня в наказателното поле, като полският таран насочи топката с глава по посока вратата. За късмет на украинския тим, кълбото срещна дясната странична греда зад Пятов. Малко след това отново Левандовски игра с топката, но този път "деветката" на баварците стреля в аут.

Байерн продължи да доминира изцяло над своя съперник, като футболистите на Пеп Гуардиола не спираха да търсят и второ попадение в двубоя. В 28' шанс се отвори и пред Франк Рибери, но изстрелът на французина бе отразен от Пятов. Минута по-късно Томас Мюлер засече с глава центриране в пеналтерията, но право в ръцете на противниковия вратар.

В 33' Байерн все пак стигна до така желаното второ попадение, което и сериозно доближи баварците до участие в следващата фаза на турнира. Домакините стигнаха до поредно разбъркване в наказателното поле на Шахтьор, а изстрел от близка дистанция на Левандовски бе отразен от Андрий Пятов. Топката обаче се озова в краката на Жером Боатенг, който на празна врата нямаше как да сбърка, бележейки за 2:0.

Само минута по-късно топката като по чудо не се оплете и за трети път в мрежата на украинците, след като фалцов удар на Томас Мюлер премина на сантиметри покрай дясната греда на вратата.

Второто полувреме на "Алианц Арена" стартира фантастично за домакините, които добавиха и трето попадение към своята сметка. Франк Рибери разигра на двойно подаване с Давид Алаба и навлезе в наказателното поле на Шахтьор, а техничният изстрел с десния крак на французина се оплете в мрежата зад Андрий Пятов - 3:0.

Само две минути по-късно се стигна и до четвърто попадение във вратата на украинския тим. И този път в основата на всичко бе Франк Рибери, който отново проби по левия фланг и центрира в пеналтерията, откъдето Томас Мюлер засече топката във вратта и покачи на 4:0.

В 62' резултатът доби още по-разгромни размери за гостите, след като Байерн успя да отбележи и пето попадение в пазената от Андрий Пятов врата. Рафиня се отчете с още едно успешно центриране в наказателното поле на украинците, а централният бранител Холгер Бадщубер реализира с глава, бележейки за 5:0 в полза на ФК Холивуд.

В 74' логично последва и шести гол във вратата на Шахтьор, защото гостите съвсем свалиха своя гард. Бастиан Швайнщайгер впечатли със страхотно подаване зад средната линия, което намери Роберт Левандовски зад отбраната на Шахтьор. "Деветката" на баварците се озова очи в очи с Андрий Пятов, а изстрелът му по земя се оплете в мрежата зад него.

Гол №7 във вратата на Шахтьор стана факт три минути преди края на редовното време, когато дойде ред и на Марио Гьотце да се разпише в мрежата на украинците. Жером Боатенг се включи в атаката на Байерн и намери съотборника си в националния тим на Германия, а след кратко владение на топката, Гьотце намери пролука и матира Андрий Пятов за 7:0.