Байерн доказа, че си е научил урока срещу Арсенал

Байерн (Мюнхен) не допусна излагация на собствения си стадион „Алианц Арена“ и направи достатъчно, за да елиминира Арсенал по пътя си към четвъртфиналите в Шампионската лига.

Баварците извъртяха равенство 1:1, след като през първата част имаха подчертано териториално превъзходство без да създадат голово положение, а след почивката и двата тима заиграха далеч по-атрактивно.

В 55-ата минута най-накрая ариегарда на Арсенал се пропука при пробив на Франк Рибери отляво, който завърши с центриране успоредно на голлинията, засечено в мрежата от Бастиан Швайнщайгер - 1:0.

Още в следващата минута обаче изненадващо гостите изравниха, след като съдията не отсъди нарушение на Лукаш Подолски срещу Филип Лам. Всички очакваха подобно нещо, но играта продължи и почти от нулев ъгъл германският национал изравни резултата със страхотен гол - 1:1.

В 91-ата минута Ариен Робен бе повален в наказателното поле, но Томас Мюлер не можа да преодолее Лукаш Фабиански от бялата точка.

В крайна сметка с общ резултат 3:1 Байерн не само отстрани за втора поредна година Арсенал, но този път не допусна нервни минути на „Алианц Арена“, за разлика от миналия сезон, когато загуби с 0:2 и трепереше до последния съдийски сигнал.

Статистика

3 дузпи бяха отсъдени в двата мача между Байерн и Арсенал, които бяха изпълнени от трима различни футболисти, като нито една не бе отбелязана.

4072068

Байерн за 13-ти път се класира на четвъртфинал в Шампионската лига, с което превъзхожда всички останали отбори. Единствено Манчестър Юнайтед, който засега е с 12, има възможност да изравни баварците, но за целта ще трябва да заличи пасив от два чисти гола в реванша на „Олд Трафорд“ срещу Олимпиакос. (Реал Мадрид и Барселона засега имат по 11 участия на четвъртфинал.

От 1-ви февруари насам Байерн бе спечелил всичките си 8 официални двубоя (преди реванша с Арсенал), в които е реализирал общо 33 гола и е допуснал само 2.

Байерн бе спечелил последните си 11 мача от Шампионската лига, в които Бастиан Швайнщайгер е започвал като титуляр. Тенденцията се развали срещу Арсенал.

4072070

Арсенал само два пъти е печелил елиминационен мач в Шампионската лига с поне два гола като гост – срещу Милан през 2008-ма и срещу Байерн през 2013-та.

Лукаш Подолски има гол срещу Байерн и в двата си мача срещу този отбор в Шампионската лига.

Филип Лам изигра своя мач номер 100 в европейските клубни турнири.

Първо полувреме

В първия четвърт час на „Алианц Арена“ Арсенал почти не минаваше центъра, като баварците имаха подчертано териториално предимство. Въпреки това с изключение на далечен изстрел на Бастиан Швайнщайгер, нямаше работа за Лукаш Фабиански. Бранителите на „артилеристите“ обаче постоянно трябваше да са нащрек за набезите на домакините по двата фланга.

При единствената акция на Арсенал в началото на мача Данте трябваше да фаулира Окслейд-Чембърлейн, за да спре пробива му, което изкара на баварския бранител жълт картон. Така Данте ще пропусне следващия мач на Байерн в турнира, независимо кога е той.

4072051Първото чисто положение за домакините реално бе създадено в 20-ата минута, когато Давид Алаба изведе Франк Рибери отляво в наказателното поле. Центрирането на французина бе засечено на далечната греда от Ариен Робен, но изстрелът му прати кълбото над горната греда.

Еднотипно развиващите се атаки на баварците не затрудняваха особено защитата на Арсенал, който пък от своя страна за първи път обстрелва вратата на Мануел Нойер. В 31-ата минута Месут Йозил центрира от корнер и Оливие Жиру засече топката, но стражът на Байерн улови вещо.

В 38-ата минута домакините отправиха един от малкото си удари към противниковата врата, като Робен стреля при разбъркване в наказателното поле, но топката се отби от крак на бранител. Секунди по-късно центриране на Марио Гьотце бе засечено от Марио Манджукич, но над гредата. В 45-ата минута хубав изстрел на Гьотце бе отразен майсторски от Фабиански.

В крайна сметка въпреки смазващото си предимство във владеенето на топката и териториалния превес, Байерн нито създаде чисто голово положение, нито затрудняваше особено често Лукаш Фабиански. Арсенал игра прекалено пасивно за отбор, който иска да заличи два гола пасив.

Второ полувреме

И след почивката статуквото се запази, като Байерн продължи да залага на атаки с много подавания и опити за набези по двата фланга. Въпреки че през първото полувреме повечето акции ставаха отдясно, в 55-ата минута пробив на Рибери по лявото крило завърши с добро центриране в наказателното поле, което бе засечено с точен удар от Швайнщайгер - 1:0.

4072087

В следващата си акция обаче "артилеристите" изненадващо изравниха, като се възползваха от заблудата на домакините, че реферът ще отсъди нарушение на Подолски срещу Лам. Такова не бе свирено и германецът от полски произход с фантастичен шут простреля Нойер от малък ъгъл, за да попари трибуните на "Алианц Арена" - 1:1.

4072088

Мачът се оживи след бързата размяна на удари, като гостите най-накрая решиха да играят по-нападателно и по-често да се задържат в половината на съперника. В 69-ата минута перфектна комбинация между Тони Кроос и Тиаго Алкантара обаче можеше да доведе до нов гол за Байерн. Бившият халф на Барселона предостави кълбото на непокрития в малкия пенал Манджукич, който реагира непохватно и позволи на Фабиански да му го отнеме.

След изтичането на 70-75 минути обаче Байерн започна да играе по-спокойно и гледаше да задържа топката в по-голямата част от времето, дори без да организира някакви атаки към противниковата врата.

4072048

В заключителния етап от срещата темпото съвсем падна и бе видно, че и двата тима започват да се примиряват с резултата 1:1. В 91-ата минута Робен бе повален от Пер Мертезакер в наказателното поле и реферът отсъди дузпа, но Фабиански спаси удара на резервата Томас Мюлер от бялата точка.

Така съвсем очаквано последният съдийски сигнал бе съпроводен от радост и облекчение за домакините и наведените глави на футболистите в жълто.

Преди мача

Старши треньорът на баварците Хосеп Гуардиола няма кадрови проблеми, след като звездата Франк Рибери, който пропусна победата в Лондон, се завърна сред титулярите още в кръга от Бундеслигата миналия уикенд, когато Байерн смаза с 6:1 Волфсбург като гост.

Не такава е ситуацията в лагера на Арсенал, където вратарят Войчех Шчесни е наказан, след като си изкара червен картон в първия сблъсък с мюнхенската машина. Яя Саного, който изненадващо изведе атаката на „артилеристите“ срещу Байерн преди две седмици, не пътува за Германия, а Киарън Гибс е контузен в прасеца.

4072052

Съставите

За домакините от Байерн на вратата започва Мануел Нойер, а пред него в защита са подредени Филип Лам, Данте, Хави Мартинес и Давид Алаба. В халфовата линия се нареждат Бастиан Швайнщайгер, Тиаго Алкантара, Марио Гьотце, Ариен Робен и Франк Рибери, като атаката се води от Марио Манджукич.

Лукаш Фабиански застава под рамката за Арсенал, а в защита ще му помагат Бакари Саня, Пер Мертезакер, Лоран Кошчелни и Томас Вермаелен. В халфовата линия ще се разчита на Микел Артета, Алекс Окслейд-Чембърлейн, Сантяго Касорла, Месут Йозил, Лукаш Подолски, а нападението е водено от основния реализатор Оливие Жиру.