Баскетболният рай пак остана заключен за нас

Баскетболният рай в Европа, наречен Шампионска лига, отново хлопна кепенците, току под носа на България. Клубният хегемон у нса - Лукойл Академик падна и в ревашна срещу литовския Ювентус Утена - 79:86 точки.

Това бе последната преграда пред българския шампион за място в редовния сезон на турнира, но сега той ще трябва да се задоволи с участие в групите на Купата на ФИБА. Лукойл загуби в София с точка, което му даваше реални шансове да надделее в крайния резултат срещу Ювентус, но разликата, натрупана в началото в полза на домакините се оказа решаваща за финалния изход.

Слабото начало се оказа огромният проблем за Академик, като "студентите" изоставаха с 12 точки още след първата четвърт, в която допуснаха цели 26 точки. Те се реваншираха във втората част, в която наваксаха голяма част от изоставането си, като ограничиха съперника до едва девет точки в 10 минути. Слабата резултатност обаче продължи да мъчи българския тим, който до почивката бе отбелязал скромните 28 точки.

В края на първото и началото на второто полувреме Лукойл скъси дистанцията само до шест точки, но така и не успяваше да направи повече. Три минути преди края на третата четвърт най-после серия от 6-0 намали пасива им само до три точки и интригата се върна с пълна сила.

Атаките на Кийт Клентън под коша даваха отличен резултат за Академик, но българският тим нямаше отговор на нестандартния гард на Ювентус Антъни Айрланд. Литовците бързо си върнаха предимството с три поредни тройки и серия от 11-2, в рамките на по-малко от две минути.

Седем минути преди финалната сирена, пак разликата бе само 6 точки, но тези шест точки се оказваха непосилна преграда за Лукойл. И за кой ли път Ювентус се върна с двуцифрен аванс напред, а времето оставаше все по-малко. Павлин Иванов с тройка с фаул скъси дистанцията до 5 точки при оставащи три минути, но Айрлънд върна също кош с фаул мигновено.

Лукойл продължи битката, но два пропуска на Антъни Рафа от тройката и един на Далтън Пепър за 2 точки ги оставиха далеч от противника, минута преди края. Секундите се играха доста дълго, с изпълнение на наказателни удари за последна надежда, но Ювентус нямаше как да даде разликата.

Петима играчи на Лукойл записаха двуцифрен точков актив, като Клентън се отчете със 16 точки и 10 борби. По 14 реализираха Христо Николов и Далтън Пепър, Павлин Иванов вкара 12, а Рафа - 11. Академик загуби доста борби в нападение, което неутрализира добрата успеваемост за 2 точки. Айрлънд записа 21 точки и 10 асистенции за Ювентус.