Барселона превзе "Парк де Пренс" и гледа напред в Шампионска лига (ВИДЕО)

Барселона даде най-сериозната заявка от всички участници в Шампионска лига за място на полуфиналите, след като тотално обезоръжи измъчвания от кадрови проблеми Пари Сен Жермен и спечели категорично с 3:1 визитата си на „Парк де Пренс“.

Неймар се възползва от добро извеждащо подаване на Лионел Меси и колективна грешка в защита на домакините, за да открие резултата в 18-ата минута. В 67-ата и 79-ата Луис Суарес демонстрира забележителна индивидуална техника и направи за смях на два пъти Давид Луиз, за да отбележи прекрасни голове и да увеличи аванса на Барса на 0:3.

Диагонален шут на Грегори ван дер Вийл в 82-ата минута рикошира в крака на Жереми Матьо и заблуди иначе перфектно представящия се вратар Марк-Андре тер Щеген – 1:3. ПСЖ имаше няколко положения за повече попадения, но стряскащо слабите изяви в защита обрекоха на провал кампанията на Лоран Блан срещу Барселона.

4138598

Към големия списък с ключови отсъстващи футболисти се присъедини и Тиаго Силва още в 20-ата минута, а невъзстановеният Давид Луиз се появи по спешност на терена, но ще се запомни с двете „мрежички“, които му направи Суарес при втория и третия гол.

Единсон Кавани имаше крайно неуспешен ден и изпусна няколко отлични ситуации, в които да намали изоставането на своя тим. В крайна сметка Барселона спечели първата от последните си пет визити във Франция и с комфортен аванс ще очаква реванша на „Камп Ноу“.

4138586

В другия 1/4-финален сблъсък един срещу друг на стадион „До Драгао“ в Лисабон излязоха единствените представители на Португалия и Германия – Порто и Байерн (Мюнхен). Подробности за този мач вижте НА ТОЗИ ЛИНК.

На "Парк де Пренс" мачът започна с по-комбинативни действия от страна на каталунците и повече техни разигравания в половината на домакините, но първото истински опасно положение дойде пред вратата на Марк-Андре тер Щеген, макар и да не се стигна до удар към нея.

Блес Матюйди се възползва от пробойна в десния фланг на Барселона и направи пробив, след което центрира по отличен начин по земя за Хавиер Пасторе, който заедно с Езикиел Лавеци и Единсон Кавани очакваха подаване в наказателното поле. Въпреки че бе необезпокояван от около шест метра от голлинията Пасторе по крайно разочароващ начин не можа да уцели топката и пропусна чисто положение за ПСЖ.

Барса отговори на свой ред с потенциално голова опасност, след като защитниците на домакините не се разбраха кой точно трябва да покрива Лионел Меси пред дъгата на пеналтерията и Бълхата си нагласи топката, за да отправи фалцов изстрел, но топката се отби в гредата.

В 18-ата минута Меси отново получи пространство за действие в средата на половината на ПСЖ, след като отново Йоан Кабай и Адриен Рабио не разбраха кой точно трябва да го опазва.

Меси спокойно пусна извеждащ пас малко вляво в пеналтерията за нахлуващия Неймар, който пък бе "забравен" от Грегори ван дер Вийл и Тиаго Силва и се озова очи в очи с вратаря, след което беше лесно - 0:1.

В 21-ата минута принудително Тиаго Силва бе заменен от все още невъзстановения напълно Давид Луиз, за да направи още по-тежки кадровите проблеми на ПСЖ.

4138583

В 27-ата минута Неймар от почти същата позиция като при гола отправи нов удар по земя, но този път изобщо не затрудни Салваторе Сиригу, тъй като бе блокиран и стреля слабо. Високата линия на защитата на Барселона обаче бе хваната на контраатака секунди по-късно, след като Матюйди изнесе отлично топката отляво и подаде напред за Лавеци, който продължи в празното пространство в средата за връхлитащия Единсон Кавани. Уругваецът обаче разочарова, защото вместо да изведе Хавиер Пасторе сам срещу вратаря, се забави и позволи на Хавиер Масчерано да се намеси решително.

До края на полувремето ПСЖ не създаде повече опасни ситуации, а Барса можеше да накаже още грешки на защитата на съперника си, но в крайна сметка двата тима се прибраха на почивка при резултат 0:1.

4138594

Само в рамките на 5 минути след почивката Пари Сен Жермен отправи два удара към Тер Щеген, след като реално нито веднъж не тества уменията му през първото полувреме. Хавиер Пасторе и Адриен Рабио с шутове пред границата на наказателното поле не успяха да преодолеят германския страж, но загатнаха за по-сериозния устрем на домакините.

4138595

В 64-ата минута първо ПСЖ с няколко добри подавания организира обещаваща атака, провалена главно заради бавните действия на Кавани, а отговорът на Барселона бе заплашителен, след като Меси изведе Неймар отдясно, но Маркиньос блокира центриране към напълно свободния в пеналтерията Луис Суарес.

4138604

Груба грешка на Давид Луис обаче в 67-ата минута позволи на Суарес да покаже високата си класа, след като уругваецът с елегантен финт мушна топката между краката на защитниа, а след това я запази от Маркиньос и Максуел. Последва удар от трудно положение в близкия ъгъл на Сиригу, който не можа да попречи на топката на мине голлинията - 0:2.

Само секунди по-късно Тер Щеген с великолепно спасяване при свиреп шут на Кавани от 10-ина метра попречи на ПСЖ моментално да върне интригата.

В 79-ата минута Луис Суарес отново прокара топката между краката на Луиз, за да излезе сам срещу Сигиру, но този път през центъра, като с прекрасен изстрел в горния ъгъл по ефектен начин реализира втория си гол в срещата - 0:3.

Грегори ван дер Вийл с диагонален шут само 120 секунди по-късно се разписа за 1:3, но с огромната помощ на рикошет в крака на Жереми Матьо, който заблуди вратаря Тер Щеген.

В 89-ата минута пък Пасторе не можа да стреля от добра позиция в наказателното поле заради великолепен шпагат на Адриано, но топката стигна до Кавани, който фронтално срещу вратата от няколко метра не можа да отбележи и кълбото се отби в тялото на плонжиралия Матьо.

Съставите

На вратата за ПСЖ застава Салваторе Сиригу, а пред него в защита от дясно наляво са подредени Грегори ван дер Вийл (заменящ наказания Серж Орие, който играе в средата на ариегарда, премествайки Маркиньос на десния бек), Тиаго Силва, Маркиньос и Максуел, като Давид Силва е на резервната скамейка.

Йоан Кабай застава в средата на терена за сметка на наказания Тиаго Мота, а в халфовата линия ще му помагат Блес Матюйди и Адриен Рабио, който пък получава доверие на треньора Лоран Блан заради липсата на Марко Верати.

Тъй като Златан Ибрахимович е наказан, Хавиер Пасторе е преместен в тризъбеца в атаката, където оперират още Единсон Кавани и Езикиел Лавеци.

По традиция в Шампионска лига този сезон за Барселона пази Марк-Андре тер Щеген, а пред него в защита от дясно наляво личат имената на Мартин Монтоя, Жерар Пике, Хавиер Масчерано и Жорди Алба. На пейката остават по-често играещите напоследък Март Бартра, Жереми Матьо и Адриано.

В халфовата линия се разчита на Андрес Иниеста, Серхио Бускетс и Иван Ракитич, докато триото в атака е всеизвестно – Луис Суарес, Лионел Меси и Неймар.

Суперзвездата на Пари Сен Жермен Златан Ибрахимович пропуска домакинството на Барселона поради наказание за червения картон, който получи срещу Челси в реванша от предишната фаза на турнира.

Липсата на шведския голмайстор очевидно е ключова, но той няма да бъде сред титулярите за 18-ти път през този сезон във всички надпревари, а ПСЖ не е губил нито веднъж в негово отсъствие.

Други важни фигури в състава на Лоран Блан също не са на разположение – Тиаго Мота, Серж Орие и Марко Верати. Французите се стремят да се класират на полуфинал за втори път в историята си след сезон 1994/95, когато губят от Милан, след като са елиминирали именно Барселона в предишната фаза.

Барселона е в рекордна серия от осем поредни участия на 1/4-финали, а при визитите си във Франция има 3 победи, 3 равенства и 3 загуби (1 поражение и 3 ремита в последните 4 гостувания).

Двата отбора се изправиха един срещу друг още в групите, където си размениха по победа. На "Парк де Пренс" ПСЖ се наложи с 3:2, а на "Камп Ноу", въпреки че Ибрахимович даде преднина на гостите още в 15-тата минута, каталунците победиха с 3:1.

Двата отбора играха в същата фаза на турнира и преди 2 сезона. Тогава след 2:2 в Париж и 1:1 в Испания, Барселона продължи към полуфиналите.