Барселона е шампион на Испания за 23-и път! (ВИДЕО)

Барселона спечели своята 23-а титла на Испания! С гол на Лионел Меси каталунците спечелиха с 0:1 гостуването си на Атлетико Мадрид и вече официално са недостижими на върха пред втория Реал Мадрид.

Така само година, след като Атлетико спечели титлата на "Камп Ноу" в каталунската столица, Барса "върна жеста" и триумфира насред "Висенте Калдерон" в Мадрид.

"Блаугранас" събраха актив от 93 точки след 37 изиграни мача, докато вторият Реал Мадрид е с 89, само кръг преди края. По същото време "лос меренгес" спечелиха гостуването си на Еспаньол в Барселона.

Титлата е под №23 за Барселона и първа от 2013 година насам, когато каталунците триумфираха под ръководството на покойния Тито Виланова. Трофеят е и първи в треньорската кариера на Луис Енрике.

Така Барса записа и първа стъпка към желания требъл. До голямата цел пред "блаугранас" остават още две крачки - финала за Купата на Краля с Атлетик Билбао и битката с Ювентус в Шампионската лига на 6 юни в Берлин.

Ян Облак бе поставен на вратата на все още действащия шампион на Испания, докато схемата на домакините бе 4-2-3-1. Гийерме Сикейра, Диего Годин, Хосе Хименес и Франсиско Хуанфран бяха подредени от ляво надясно в защита, а опорни халфове трябваше да бъдат Габи Фернандес и Марио Суарес.

Арда Тура, Антоан Гризман и Коке бяха триото, подпомагащо единствения чист нападател Фернандо Торес, който бе предпочетен пред Марио Манджукич, след като миналата седмица вкара важен гол за равенството 2:2 с Леванте.

Барселона излече в обичаен състав, подреден при 4-3-3 на терена от Луис Енрике. На вратата бе Клаудио Браво, а в защита от дясно наляво бяха поставени Диего Алвес, Жерар Пике, Хавиер Масчерано и Жорди Алба.

Иван Ракитич, Серхио Бускетс и Андрес Иниеста трябваше да разпределят играта в средата на терена, но в атака този път вместо Луис Суарес до Лионел Меси и Неймар бе поставен Педро Родригес. Контузия в бедрото на уругвайския стрелец му бе попречила да заеме обичайното си място сред титулярите.

Още в 8' Атлетико имаше чудесна възможност да открие резултата, но Клаудио Браво осъществи страхотно спасяване на вратата си. Хосе Хименес насочи топката към вратата на каталунците, но чилийският национа реагира блестящо и отрази опасността.

4141183

Десет минути по-късно гостите отговориха с добра атака към вратата на Облак, но Лионел Меси изпрати топката над напречната греда. Малко след това останаха и съмнения за неотсъдена дузпа в полза на Барса, след като Хуанфран спря с ръка удар с глава на Меси.

В 34' и гредата помогна на домакините от Атлетико. Лионел Меси изпълни пряк свободен удар встрани от вратата на "рохибланкос", а ударът на "десетката" срещна напречния стълб зад Ян Облак.

4141182

Минута преди почивката Ян Облак трябваше да се намесва решително, след като опасен удар на Даниел Алвес се насочваше право под напречната греда на пазената от него врата.

Резултатът на "Висенте Калдерон" бе открит двадесет минути след почивката, когато Лионел Меси доближи каталунците до шампионската титла. Аржентинецът разигра на двойно подаване с Педро Родригрес и прокара кълбото между краката на противников бранител, насочвайки го в долния десен ъгъл на пазената от Облак врата - 0:1.

Няколко минутки по-късно "лос кулес" пропуснаха и да подпечатат победата си, а с това и титлата. Барселона разигра образцова контраатака в половината на Атлетико, а Лионел Меси изведе Неймар на чиста позиция. Бразилецът обаче не успя да намери топката по най-добрия начин, стреляйки твърде неточно в аут.

Въпреки че вече водеше с гол преднина в своя полза, Барселона не спря да търси и второ попадение. В 77' гостите разиграха нова контраакция в половината на Атлетико, но хубавият удар на Педро Родригес с левия крак излезе в аут.

4141184

До края на срещата домакините опитаха да организират и някоя друга атака към вратата на Браво, но футболистите на Чоло Симеоне се отчетоха единствено с опасен удар на Гийерме Сикейра в аут. Лионел Меси пък можеше да отбележи и втория си гол в срещата, но Ян Облак отрази изстрела му от пряк свободен удар.