Барса взе Ел Класико след седем гола, три дузпи и много спорно съдийство

Барселона съвсем завърза възела за титлата в Примера Дивисион, след като днес каталунците спечелиха с 4:3 срещу Реал Мадрид във вълнуващо, драматично и спиращо дъха Ел Класико на "Сантяго Бернабеу" в Мадрид.

Със сигурност обаче най-много дискусии ще предизвика съдийството на Ундиано Майенко, който отсъди общо три дузпи в срещата - една за Реал Мадрид и две за Барса, като през втората част изгони и капитана на домакините Серхио Рамос от игра. Всяко едно от тези решения на Майенко обаче не изглеждаше никак убедително, като страхотният футбол на "Бернабеу" сякаш остана в сянката на твърде слабото съдийство на рефера.

Хеттрик за победителите отбеляза Лионел Меси, като две от попаденията на аржентинеца дойдоха след точни изстрели от бялата точка. Веднъж за шампионите се разписа и Андрес Иниеста. Два гола за "лос меренгес" вкара Карим Бензема, а точен също от дузпа бе Кристиано Роналдо.

Така Барселона се върна в борбата за титлата, като "лос кулес" се доближиха на само точка от лидера Реал Мадрид. "Кралския клуб" е първи в Примера с актив от 70 точки, колкото има и вторият Атлетико. Барса е трети вече с 69 пункта и далеч по-големи шансове за защита на трофея.

Наставникът на домакините Карло Анчелоти постави Диего Лопес под рамката на вратата, докато Марсело, Пепе, Серхио Рамос и Дани Карвахал започнаха в защита. Шаби Алонсо, Лука Модрич и Анхел Ди Мария стартираха в средната линия, докато тризъбецът Кристиано Роналдо, Карим Бензема и Гарет Бейл отново трябваше да търси попадения в противниковата врата.

Херардо Мартино заложи на очакван състав с наситена халфова линия. Виктор Валдес стартира под рамката на вратата, а Жорди Алба, Жерар Пике, Хавиер Масчерано и Даниел Алвеш заеха позиции в отбрана. Серхио Бускетс, Шави Ернандес, Андрес Иниеста и Сеск Фабрегас наситиха средата на терена, а Лионел Меси и Неймар започнаха в атака за „лос кулес“.

Дербито стартира с агресивна преса от страна на домакините, докато „лос кулес“ опитваха всячески да установят така желания контрол върху топката. Още в 4' се стигна и до първи точен удар в очертанията, след като Лео Меси пусна добър пас зад защитата към Неймар, но изстрелът на бразилеца от неудобен ъгъл попадна право в ръкавиците на Диего Лопес. Минута по-късно защитата на Барселона се пропука, но Карим Бензема не успя да се възползва, стреляйки в аут от отлична позиция.

4074900

Резултатът на „Сантяго Бернабеу“ бе открит в 7', когато Барселона разпечата пазената от Диего Лопес врата. Лионел Меси пусна подаване към връхлитащия отляво Андрес Иниеста, който бе изпуснат от отбраната на домакините. „Осмицата“ стреля бомбено с левия крак и заби топката под гредата зад безпомощния Лопес – 0:1.

4074898

В 12' Карим Бензема направи непростим пропуск пред вратата на Барселона. Анхел Ди Мария навлезе в пеналтерията на гостите и поднесе топката на тепсия на французина, но „деветката“ стреля разочароващо над гредата.

Три минути по-късно Лионел Меси върна жеста на домакините. Аржентинецът получи гениален пас зад защитата от Сеск Фабрегас, като Бълхата остана очи в очи с Диего Лопес. Левият крак на Меси обаче изневери, като топката премина покрай дясната странична греда на вратата. В 18' Кристиано стреля за първи път в мача, но право в ръцете на Валдес.

4074901

Защитата на Реал Мадрид продължи да се пропуква, а в 19' Лео Меси отново намери Неймар зад отбраната на домакините. Бразилецът обаче бе бързо застигнат от защитниците в бяло, а лекият му удар срещна тялото на Пепе. Само минута по-късно равенството в Мадрид вече бе възстановено. Анхел Ди Мария центрира отлично в наказателното поле на каталунците, а Карим Бензема с глава преодоля Виктор Валдес за 1:1.

4074907

В 23' упражнението се повтори, а комбинацията Ди Мария – Бензема доведе и до втори гол във вратата на Барселона. И този път аржентинецът центрира към френския национал, който укроти топката и с левия крак простреля Валдес за пълен обрат в срещата – 2:1.

4074903

Ди Мария и Бензема продължиха да си правят каквото пожелаят с отбраната в синьо-червено, а малко след второто попадение за малко не се стигна и до трето. За трети път в двубоя Ди Мария намери Бензема в наказателното поле на гостите, като и този път последва удар в очертанията на вратата. Жерар Пике обаче спря полета на топката, чистейки от самата голлиния.

Постепенно двубоят се поуспокои, като ситуациите пред двамата вратари затихнаха. Барселона отново потърси постъпи към вратата на „кралския клуб“, но отбраната в бяло не допускаше пробиви. Същевременно домакините изчакваха всеки удобен момент за контраатака, използвайки бързината на Кристиано Роналдо и Гарет Бейл по двата фланга.

4074906

В 42' обаче авансът на домакините бе заличен. Лионел Меси напомни за присъствието си на терена, възстановявайки равенството в срещата. Подаване на аржентинеца към Неймар бе отклонено от защитник на „белите“, но топката попадна отново в голямата звезда на Барселона. Меси светкавично стреля с левия крак и намери долния десен ъгъл на вратата за 2:2. В самия край на полувремето Карим Бензема отново бе близо до хеттрик, но ударът с глава на французина премина на сантиметри покрай страничната греда.

Втората част стартира с отличен шанс за Реал Мадрид. В 52' Гарет Бейл напомни за себе си и проби в половината на Барселона, извеждайки Карим Бензема очи в очи с Виктор Валдес. Френският таран направи нов опит да оформи хеттрика си, но стражът на каталунците спаси.

4074905

Минута по-късно се стигна до дузпа в полза на домакините. Дани Алвеш протегна крак и препъна Роналдо, макар и повторенията да показаха, че нарушението на бразилеца е извън наказателното поле. Зад топката застана Кристиано, който не остави шансове на Валдес и реализира за 3:2.

4074908

Каталунците отново се озоваха в позицията на догонващи, тръгвайки напред в търсене на трети гол. В 60' Андрес Иниеста за малко не отбеляза след снаряд с левия крак, а в 63' се стигна до драматичен момент на „Бернабеу“. Лео Меси отново изведе Неймар зад „бялата“ отбрана, като бразилецът се свлече на земята след контакт със Серхио Рамос. Капитанът на домакините бе изгонен с директен червен картон, а Лионел Меси реализира отсъдената дузпа за 3:3. Повторенията обаче оставиха сериозни съмнения, че нападателят на Барселона е симулирал в ситуацията.

Вече и с човек повече на терена, Барселона се настани трайно в половината на домакините, търсейки и победното четвърто попадение. Тата Мартино също реагира на ситуацията, усилвайки атаката си с включването на Педро и Алексис Санчес.

4074910

В 74' и късметът помогна на Реал Мадрид, след като бомбен изстрел на Дани Алвеш срещна една от страничните греди. В 81' и Хавиер Масчерано се включи в атака, но ударът на аржентинския национал излезе в аут. Драмата в столицата обаче стана пълна в 83', когато реферът Ундиано Майенко отсъди и втора дузпа в полза на Барселона. Андрес Иниеста бе затиснат между Шаби Алонсо и Дани Карвахал в наказателното поле, а главният съдия прецени, че халфът на гостите е бил фаулиран. Зад топката отново застана Лионел Меси, който намери горния десен ъгъл на вратата и оформи хеттрика си за 3:4.

До края на срещата Реал Мадрид така и не намери начин да върне попадението, като не помогна и включването в игра на Алваро Мората. Барса пък дори потърси и пети гол, но в крайна сметка резултатът се запази, а каталунците триумфираха след последния съдийски сигнал.