Барса и Атлетико отново не се разбраха кой е по-добър

Атлетико (Мадрид) и Барселона оправдаха очакванията за силен двубой помежду си, но за съжаление дербито на върха в Испания от 19-ия кръг на първенството завърши без победител и без голове при 0:0 на „Висенте Калдерон“.

И двата отбора имаха добри възможности, като Диего Коща и Арда Туран пропуснаха няколко отлични положения за домакините, докато Лионел Меси и Педро бяха най-активни в пропуските за гостуващата селекция.

Равенството между двата отбора позволи на столичани да останат непобедени на „Висенте Калдерон“, но това бяха първите 2 загубени точки на Атлетико през сезона у дома. Също така „дюшекчиите“ спряха серията от 3 поредни победи на Барса в първенството в Мадрид.

4056918

За първи път в историята на съперничеството си двата тима допускат второ поредно нулево равенство. Също така равенствата вече са три поредни, като първите две за сезона бяха за Суперкупата на Испания.

Поделените точки означават, че Барселона е „зимният шампион“ в Примера Дивисион, след като двата отбора завършват с по 50 точки, но каталунците имат по-добра голова разлика. Още утре пък Реал Мадрид може да догони преките си съперници за титлата при успех над Еспаньол. „Кралския клуб“ е с 44 пункта.

Голямата изненада в срещата дойде от Херардо Мартино, който остави на пейката Лионел Меси и Неймар, които се оказаха, че не са съвсем готови за срещата. Санчес и Педро заеха техните места, докато в Атлетико нямаше никакви изненади, като Вия и Коща поведоха нападението.

4056919

Още в 4' Арда Туран направи уникален пробив, правейки за смях защитата на Барселона. Той напредна отдясно и успя да центрира, но в последния момент Пике успя да изчисти в корнер. Минута по-късно гостите отново сбъркаха, а топката се озова в Коща, но Валдес спаси удара.

Пресата на „дюшекчиите“ определено свърши работа в първите 10 минути, но гол във вратата на испанския национал не падна, а постепенно Барселона успя да изравни играта, а Сеск и Педро първи пробваха рефлекса на Куртоа, но белгиецът не трепна.

4056917

В 26' дойде и първата възможност за Диего Коща, който успя да овладее отлично в наказателното поле, но в последния момент беше блокиран от Жерар Пике. Последваха два корнера, като при единия всички играчи се разминаха, а на далечната греда Коща не успя да уцели полупразната врата, въпреки че и ъгълът беше много малък.

Малко по-късно и гостите имаха добър шанс за попадение, след като Иниеста центрира отлично към Педро, но ударът с глава на нисичкия национал мина над вратата на Атлетико. До края на полувремето и двата отбора имаха няколко добри атаки, но не успяха да ги материализират в голове – 0:0.

4056916

След почивката Андрес Иниеста беше заменен заради контузия, която получи в коляното през първото полувреме. Така на терена се появи Лионел Меси за първи път от ноември месец насам.

Втората част започна в същото темпо, като двата отбора редяха атака след атака, а в 57' Диего Коща беше изведен на добра позиция, но стреля покрай вратата. В началните минути имаше и плашещ момент за гостите, след като Меси падна на земята и се хвана за лявото коляно, но не се наложи лекарска намеса.

4056920

В 67' дойде и първата опасност пред Меси, след като беше намерен отлично около точката за изпълнение на дузпа, но ударът с глава на аржентинеца мина встрани от вратата. Малко преди това и Неймар се появи на терена, заменяйки Алексис Санчес, който след хеттрика в миналия кръг не се отчете с нищо опасно пред вратата на Куртоа.

В следващите минути Атлетико (Мадрид) отново натисна, като играчите на Диего Симеоне заложиха на центрирания от крилата, което доведе до удар на Арда Туран в 79', но Валдес успя да улови топката. Унесени в атака „дюшекчиите“ изпуснаха Лионел Меси, който се освободи от трима защитници и стреля, но Куртоа успя да спаси.