Барса е в нокдаун

снимка: Guliver/Getty Images

Шампионът на Испания Барселона допусна първа загуба в Примера Дивисион за този сезон, след като тази вечер каталунците бяха сразени с 0:1 при визитата си на Атлетик Билбао в мач от 15-ия кръг на първенството.

Това бе и исторически първи мач между двата тима на новия "Сан Мамес Бария", а баските успяха да зарадват феновете си с първи успех над Барса от доста време насам. Това е и първо поражение за Херардо Мартино в Примера Дивисион, броени дни след като аржентинецът допусна и първата си загуба в Шампионската лига - от Аякс.

Въпреки днешната загуба, Барселона остава лидер в Примера с актив от 40 точки, колкото има и Атлетико Мадрид. Каталунците обаче разполагат с по-добра голова разлика. Трети е Реал Мадрид, който през този уикенд съкрати пасива си от "лос кулес" на само 3 точки. Атлетик Билбао от своя страна се намърда в зона "Шампионска лига", измествайки Виляреал от четвъртото място. Баските имат вече 29 точки до момента.

Каталунците отново бяха без голямата си звезда Лионел Меси, докато капитанът Карлес Пуйол и Дани Алвеш получиха контузии на петъчната тренировка. Сеск Фабрегас отново действаше като фалшива деветка, докато Неймар и Алексис стартираха на двата фланга. Серхио Бускетс, Шави и Андрес Иниеста започнаха в средната линия, а Пике и Масчерано в сърцето на отбраната.

Баските разчитаха Гайска Токеро като централен нападател, докато Икер Муниаин и Маркел Сусаета действаха по фланговете. Андер Ерера отново връзваше играта на Атлетик в средната линия.

Сблъсъкът на „Сан Мамес Бария“ очаквано стартира на високо темпо, като не липсваше и физическата битка между двата тима. В 11' Неймар опита да стреля, но Ираисос улови. В 23' Мартин Монтоя изкочи на добра позиция, но десният бек се засуети и ударът му бе блокиран от бранител на домакините.

В 29' футболистите на Ернесто Валверде пропуснаха отличен шанс за първи гол. Маркел Сусаета намери Муниаин на метър-два разстояние от голлинията, но младият халф на Атлетик прати топката право в „замръзналия“ на голлинията Хосе Пинто.

Малко преди почивката баските пропиляха нов шанс. Отново Сусаета центрира в наказателното поле на Барселона, но ударът с глава от добра позиция на Токеро мина покрай страничната греда.

И след почивката двубоят в Билбао остана двуостър, като и двата тима търсеха начини да стигнат до победата.

Още в 49' Неймар пропиля отличен шанс. Бразилската перла получи подаване зад защитата от Сеск Фабрегас, но загуби баланс при овладяването на топката и стреля твърде неточно с левия крак.

В 57' се стигна и до може би най-дискусионната ситуация в двубоя. Итураспе фаулира излизащия сам срещу вратаря Горка Ираисос, но реферът прецени, че той не е последен в отбрана и му показа единствено жълт картон. Неймар стреля опасно от статичното положение, но кълбото мина на сантиметри от лявата греда.

И докато Барселона търсеше начини да разпечата вратата на баските, в 70' феновете на „Сан Мамес Бария“ изригнаха в един глас. Защитата на каталунците бе матирана с няколко хода, а Икер Муниаин засече центрирането на Сусаета и прониза Пинто за 1:0. Минути по-късно баските като по чудо не удвоиха, след като Пинто показа фантастичен рефлекс и отрази удар с глава на Токеро.

Между 77' и 83' Тата Мартино извади от игра Шави и Андрес Иниеста, като на тяхно място се появиха Серхи Роберто и Педро. Това обаче също не помогна на „лос кулес“, които така и не създадоха чисто положение за изравнителен гол.