Балотели сломи Тотнъм и продължи възхода на Ливърпул (ВИДЕО)

Марио Балотели най-накрая реализира първия си гол за Ливърпул в английската Висша лига и донесе драматичната и вълнуваща победа на мърсисайдци с 3:2 срещу Тотнъм в дербито от междинния 25-ти кръг между отборите в най-добра моментна форма.

Ливърпул записа пета победа в последните си шест мача и нанесе второ поражение на Тотнъм в същия период. Хари Кейн отново се разписа за „шпорите“, но този път не можа да им помогне да спрат намиращия се в отлично състояние тим на Брендън Роджърс.

Ливърпул няма загуба в последните си 15 мача от всички турнири, без да включваме поражението след продължения от Челси в турнира за Купата на лигата. За последно в рамките на 90 минути мърсисайдци паднаха с 0:3 от Манчестър Юнайтед на 14-ти декември миналата година.

Сега след поредната си важна победа Ливърпул се доближи до Тотнъм по актив, като има 42 точки на седмата позиция, а „шпорите“ са с 43. Пети е Манчестър Юнайтед с 44 пункта и мач по-малко, а Арсенал се изравни с третия Саутхямптън (по 45), след като по същото време днес надви с 2:1 Лестър, докато „светците“ още не са играли този кръг.

Мениджърът на Ливърпул Брендън Роджърс избра да заложи на Даниел Стъридж на върха на атаката, като най-добрият английски голмайстор от миналия сезон бе подпомаган от Филипе Коутиньо и Лазар Маркович.

Стивън Джерард и Джордан Хендерсън си партнираха в средата на терена, а по крилата оперираха Алберто Морено и Джордон Ибе. Тройката бранители пред вратаря Симон Миньоле (в схема 3-4-2-1) бе изградена от Мохамед Сако, Мартин Шкъртел и Емре Джан.

Маурисио Почетино заложи на 4-2-3-1, като пред Юго Льорис бяха подредени Кайл Уокър, Нейтън Дайър, Ян Вертонген и Дани Роуз, а двойката опорни полузащитници бе Набел Бенталеб – Райън Мейсън.

Муса Дембеле, Ерик Ламела и Кристиан Ериксен, както обикновено, подкрепяха от по-задни позиции единствения чист нападател Хари Кейн.

В 15-ата минута Ливърпул накара феновете си да се изправят, след като Лазар Маркович с добър самостоятелен пробив нахлу към наказателното поле, нагласи топката на левия си крак и с диагонален шут не остави шансове на Льорис – 1:0.

Авансът на домакините обаче трая само 10 минута, защото в 25-ата Ерик Ламела и Кристиан Ериксен направиха хубаво двойно подаване помежду си в средата на терена, за да спечелят ключово предимство в половината на Ливърпул. Ламела успя да предостави топката на непокрития Хари Кейм в наказателното поле, като топ нападателят на „шпорите“ не пропусна да разпечата Миньоле за 1:1.

Това е 13-ти гол за Кейн във Вишата лига, 23-ти във всички турнири през сезона и осми през 2015-та година, като единствено Лионел Меси от Барселона може да се похвали с толкова попадения през календарната година от играчите в топ 5 първенствата на Европа.

В 53-ата минута обаче Тотнъм за седми път през сезона (поне два пъти повече от всеки друг елитен отбор) предостави на съперника шанс да изпълни дузпа. Дани Роуз по безкомпромисен начин повали Даниел Стъридж в пеналтерията и Стивън Джерард бе безпощаден от бялата точка – 2:1 и 101-ви гол за мърсисайдци от дузпа в историята на Висшата лига, като в това отношение те са лидери.

Хари Кейн отново се оказа ключова фигура в атаката на „шпорите“ в 61-ата минута, когато отляво в наказателното поле успя да центрира успоредно на голлинията и да предостави кълбото на празна врата за Дембеле – 2:2. Миньоле бе избил шут от пряк свободен удар на Ериксен, а в ситуацията останаха съмнения, че Кейн е бил в засада.

Необичаен герой обаче спаси вечерта за феновете на Ливърпул и продължи победната серия на тима в последно време. Адам Лалана проби в наказателното поле отдясно и центрира остро по земята, като Марио Балотели с елементарно докосване отблизо простреля Льорис и отбеляза първия си гол във Висшата лига, който се оказа победен – 3:2. Статистиката показва, че италианският нападател е успял да се разпише след 47 несполучливи изстрела към противниковите врати.