Балотели покори "ацтеките" и изравни Италия с Бразилия в Купата на Конфедерациите (ВИДЕО)

Марио Балотели вкара решителния втори гол за Италия при победата с 2:1 над Мексико в първия двубой на съперниците в турнира за Купата на Конфедерациите на митичния реновиран стадион „Маракана" в Рио де Жанейро.

Андреа Пирло маркира своя юбилеен мач номер 100 с националната фланелка със страхотен гол от пряк свободен удар на около 25 метра в 27-ата минута за 1:0.

Хавиер Ернандес обаче изравни още в 34-ата от дузпа, отсъдена за нарушение на Андреа Бардзали срещу Джовани дос Сантос след груба грешка в защита на бранителя на Ювентус.

През второто полувреме „адзурите" продължиха да бъдат по-активни и Балотели с решителен изстрел в 78-ата минута донесе заслужен успех на своя отбор.

Така Италия се изравнява по актив с Бразилия в класирането на Група А, като и двата тима имат по 3 точки, след като снощи „селесао" срази безапелационно с 3:0 Япония в мача на откриването.

Първо полувреме

През първото полувреме Италия имаше повече и по-чисти положения пред вратата на противника, но пропуските в предни позиции на европейските вицешампиони (и грешката на Бардзали) им попречиха да се оттеглят на почивка с аванс в резултата.

Още в 7-ата минута Монтоливо направи отлично двойно подаване с Джакерини и нахлу отляво в пеналтерията, след което преодстави топката на Балотели. Той от 12 метра моментално шутира, но златният медалист от Олимпийските игри Хосе Корона парира отлично.

В 10-ата минута "ацтеките" отговориха на предизвикателството подобаващо - дос Сантос се пребори физически на десния фланг с Абате, след което напредна и центрира по земя за връхлитащия Гуардадо. Изстрелът на халфа на Валенсия се отби от напречната греда и излезе в аут.

Андреа Пирло озманенува юбилейния си мач номер 100 за Италия с прекрасен гол, с който "Скуадра адзура" откри резултата срещу Мексико - 0:1 в 27-ата минута на стадион "Маракана" в Рио де Жанейро.

Плеймейкърът на Италия изпълни перфектно пряк свободен удар от повече от 25 метра и прати кълбото неспасяемо в сглобката на вратата. Така играещите в бяло "адзури" материализираха превъзходството си през първото полувреме срещу "ацтеките".

MEX 0-1 ITAby nohoy25

Това бе гол номер 13 за Пирло с екипа на националния отбор на Италия.

Груба грешка на Бардзали в 33-ата минута позволи на дос Сантос да му открадне топката в наказателното поле, след което защитникът на Ювентус извърши нарушение и реферът Енрике Осес отсъди дузпа.

Ернандес застана зад бялата точка и с хладнокръвно изпълнение резултатът бе изравнен с първия точен изстрел към вратата на Буфон - 1:1.

Италианците пробваха да отговорят с нов изстрел на Балотели, който обаче заложи на точността и топката не бе достатъчно бърза, за да затрудни Корона.

MEX 1-1 ITAby nohoy25

Второ полувреме

„Адзурите" отново имаха териториално предимство и владееха инициативата, но този път не се възползваха от шансовете си дори за да отправят удари в очертанията на вратата на Корона.

Пирло изпълни два преки свободни удари, но в първия случай изстрелът му под стената беше париран от... Киелини, а във втория топката профуча на сантиметри от страничната греда.

Марио Балотели също опита да стреля в един от редките моменти, когато му беше оставено пространство за това, но не можа да прати кълбото в очертанията.

Мексико залагаше на контраатаки, предимно по левия фланг, където оперираше дос Сантос, но рядко стигаха в близост до наказателното поле, а Буфон нямаше никакви поводи за притеснение.

В 78-ата минута добро подаване на Де Роси намери Балотели в наказателното поле, а нападателят на Милан се пребори физически с трима бранители на „ацтеките", за да се добере до топката. Последва пронизващ изстрел на Супер Марио, който не остави никакви шансове на Корона - 1:2.

В минутите до последния съдийски сигнал „адзурите" нямаха особени проблеми да съхранят преднината си и да се изравнят с Бразилия на първо място в класирането на Група А.

MEX 1-2 ITAby nohoy25

Състав на Мексико:

12. Хосе Корона, 2. Франсиско Родригес (капитан), 3. Карлос Салсидо, 6. Херардо Торадо, 10. Джовани дос Сантос, 11. Хавиер Акино, 14. Хавиер Ернандес, 15. Ектор Морено, 17. Хесус Савала, 18. Андрес Гуардадо, 22. Херардо Флорес

Състав на Италия:

1. Джанлуиджи Буфон (капитан), 3. Джорджо Киелини, 5. Матия де Шильо, 8. Клаудио Маркизио, 9. Марио Балотели, 15. Андреа Бардзали, 16. Даниеле Де Роси, 18. Рикардо Монтоливо, 20. Игнасио Абате, 21. Андреа Пирло, 22. Емануеле Джакерини

Факти преди мача

Италия и Мексико излизат един срещу друг за 12-ти път. „Адзурите" имат предимство с 6 победи срещу 1 за „ацтеките", а 4 мача са приключили наравно.

Sporta.bg вече ви информира, че ЮАР няма да участва на Световното първенство в Бразилия през 2014-та година. Бафана Бафана е първият домакин на Мондиал, който не успява да се класира за следващото издание. Последният такъв случай в историята е Мексико, и то на два пъти - домакинът от 1970 пропуска през 74, а когато приема Световното през 86, е наказан от ФИФА и не участва през 90-та.

„Скуадра адзура" е спечелила само 1 от последните си 5 сблъсъка с Мексико, 3 са приключили наравно, а 1 е отишъл на сметката на северноамериканците.

Именно в последния мач между двете селекции дойде единствения успех на „ацтеките" - през юни 2010-та година те печелят с 2:1 в приятелски двубой.

Последната победа на Италия над Мексико е от преди 20 години - 2:0 във Флоренция с голове на легендите Роберто Баджо и Паоло Малдини.

Италия ще играе на стадион „Маракана" едва за втори път в историята си. Единственият случай досега е през далечната 1956-та година, когато „адзурите" губят с 0:2 от Бразилия в контрола.

Както Sporta.bg писа още вчера, Андреа Пирло ще изиграе своя мач номер 100 с националната фланелка.

Италия има 11 гола в последните си 12 мача, а единственият път, когато не е отбелязвала попадение в този период, е в мача с Чехия, приключил 0:0.

През 1984-та година Италия откри резултата срещу Мексико след едва 20 секунди игра. Това бе и най-бързият гол в историята на „адзурите", докато Емануеле Джакерини не порази вратата на Хаити в 19-ата секунда преди 5 дни.

Единственият италиански национал в турнира за Купата на Конфедерациите, който не се подвизава в Серия А, е вратарят на френския шампион Пари Сен Жермен Салваторе Сиригу.

Херардо Торадо е единственият футболист от всички национални отбори в турнира за Купата на Конфедерациите, който е участвал в надпреварата през 1999-та година. Мексико спечели трофея тогава.