Балкан подчини унгарци в драма с продължения

Балкан започна с драматична победа участието си във втората групова фаза на ФИБА Къп. В среща, изиграна в „Арена Ботевград“, домакините се наложиха над унгарския Алба Фехервар с 88:82 в драматичен мач, завършил след продължение. Гостите водеха повече време, но след силен финален щурм българският тим спечели двубоя.

Въпреки успеха, Балкан понесе тежък удар в мача. Само след една минута игра Димитър Димитров трябваше да напусне принудително срещата заради проблем с адуктор. Все още не се знае колко сериозно е състоянието му, като предстои да му бъдат направени медицински прегледи.

В следващия кръг Балкан гостува на Ирони Нес Циона, докато Алба Фехервар приема Левски Лукойл.

Двубоят започна с много висока резултатност, а играта вървеше кош за кош. Три минути преди края на първата част Балкан поведе с 20:16. Гостите обаче стигнаха до нов обрат, а след това и Небойша Видич получи техническо заради реакцията си след отсъден фаул на Гаврилович. Алба излезе напред с 25:22, но Мулалич възстанови равенството за 25:25 след десет минути игра.

Тройка на Кайрън Картрайт даде начало на втория период, но след нея Балкан вкара 10 безответни точки и се откъсна в резултата. Последва обаче кошмарна серия от 18:2 в полза на унгарския тим, който на почивката вече водеше с 46:37.

След паузата Алба Фехервар поддържаше аванс от няколко точки. „Зелените“ успяха да скъсят дистанцията най-много до 4, но преди заключителния период гостите бяха напред с 61:53.

Освен с по-късата ротация, Балкан имаше проблеми и с натрупаните лични нарушения  на някои от основните играчи. Въпреки че съперникът му дръпна с 11 точки в началото на последния период, българският тим отвърна с невероятна серия от 13:2 стигна до равенство по-малко от три минути преди сирената.

При оставащи пет секунди Родни Булък даде аванс на гостите, а след отсъдено нарушение при атаката му Алба поведе със 73:70. Брандън Браун обаче върна интригата в срещата и след тройка със сирената прати мача в продължение.

Решителните пет минути обаче Балкан започна без Крис Минков, който бе изгонен за пет лични нарушения. Въпреки това „зелените“ отбелязаха 5 безответни точки и дръпнаха със 78:73. Унгарският отбор оказа сериозен натиск до края, но домакините удържаха водачеството си и спечелиха.

Брандън Браун бе най-резултатен с 18 точки, като той направи и 10 асистенции. Микейл Хопкинс завърши с дабъл-дабъл от 17 точки и 13 борби. С 14 точки и 10 борби е Александър Гаврилович. Танксли Ефианай наниза 13 точки, а 12 има Венцислав Петков. За Алба Фехервар с 25 точки завърши Джакоби Бойкинс.