Айнцу, цвайнцу, драй - дрън! България е на полуфинал на Евроволей!

снимка: БГНЕС

Българският национален отбор по волейбол изира четвърти пореден феноменален мач и нанесе ново унижение на Германия, като срази с 3:0 съперника в директен спор за място на полуфиналите на Европейското първенство в България!

Пред близо 13 хиляди фантастични зрители в „Арена Армеец“ „лъвовете“ на Пламен Константинов повториха упражнението от първия мач в групата, като отново доказаха безапелационното си превъзходство над сребърния медалист от Мондиала миналата година.

В първия гейм нашите трикольори бяха най-категорични – 25:19, след което затвърдиха преимуществото си със силна серия в края на сета за 25:23. Третата част бе най-оспорвана и на три пъти германците правеха поредици от точки, но в крайна сметка с подкрепата на невероятната публика „лъвовете“ затвориха мача чисто след 25:23!

България ще играе с Франция на полуфиналите в София на 17 октомври в „Арена Армеец“, след като по-рано днес победителите в Световна лига 2015 отстреляха Сърбия с 3:1 (25:22, 25:23, 14:25, 25:20) гейма.

Успехът на българите бе плод на услията на целия отбор и това личи от разпределението на точките – въздесъщият Владимир Николов завърши с 14 точки, Тодор Алексиев и Виктор Йосифов забиха по 11, а Теодор Тодоров се отчете с 8.

В друг четвъртфинал в "Арена Армеец" се получи супер изненада - световният шампион Полша бе поставен на колене от приятната изненада на турнира Словения, които спечелиха с 3:2 след 25:17, 25:19, 23:25, 17:25 и 16:14 (повече подробности прочетете НА ТОЗИ ЛИНК).

4149129

4149128

Първи гейм

Германия поведе с 3:2, след като първо Владимир Николов рискува с атака зад двуметровата линия и сгреши, а след това българите използваха видео повторение, за да опровергаят неправилно отсъждане на съдиите при блок-аут на Николай Пенчев. Сигнал от публиката обърка "лъвовете" и те позволиха на Гьорг Гроцер да направи точка, но трикольорите бързо обърнаха резултата в своя полза до 6:5 след блокада срещу Денис Калиберда. Отличният сервис на Ники Пенчев ни позволи да се оттеглим на интервал с аванс от 8:6.

4149121

За съжаление, след като поведохме с 4 точки, допуснахме цели четири последователни успешни отигравания от блокада на германците - срещу Тодоров, Алексиев и Владо Николов. Дори когато затруднявахме посрещането на съперника, атаките през центъра носеха успех на Бундестима. Това, което Теодор Тодоров не можеше да сътвори в защита, го направи безупречно Виктор Йосифов, за да поведем с 16:14 на второто техническо прекъсване.

4149122Нов пробив бе направен за 19:16, когато българите на два пъти просто прехвърлиха топката в полето на съперника, но Тим Брошок сгреши от центъра и поведохме с три точки. Нов силен сервис на Йосифов доведе до грешка в атаката на Гьорги Гроцер и геймът изцяло бе под наш контрол - 20:16.

Блокадата ни ужили на три пъти германското нападение, а Алексиев с единичен блок отчая Гроцер от зона две. След това Влади Иванов укроти бомбата от сервис на Гроцер, за да може Владо Николов от безнадеждна ситуация да измъкне блок-аут. Нова блокада пък прати гейма на нашата сметка убедително - 25:19.

Втори гейм

Сетът вървеше точка за точка в началото, а германците бъркаха три пъти от сервис преди първото техническо прекъсване. Гроцер първо ни подари още една точка със закачане на мрежата, а след това бе хванат за втори път в мача на единична блокада от Алексиев - 7:5. С първия ас в срещата на Лукас Кампа Германия заличи пасива си, но все пак се оттеглихме на интервала при 8:7 в наша полза.

Владо Николов с три отлични атаки заличи две поредни грешки в атака на Николай Пенчев и за пореден път накара германците да се хванат за главата. За съжаление, изпуснахме инициативата от първия интервал и на второто техническо прекъсване се прибрахме с точка пасив, след като Бундестимът ни хвана на блокада през центъра.

Професор Владо Николов с нови две фантастични отигравания (едното ас) направи резултата 20:17, за да затвърди възхода на българите след второто техническо прекъсване. След това Алексиев направи елементарна грешка при посрещане на флот, а Ники Пенчев прати сервис в мрежата, но блокадата си свърши работата в решителния момент и осигури успех в гейма с 25:23 - 2:0.

4149126

Трети гейм

Германците дръпнаха с две точки, но грешка в атаката на Шварц и нова точка на Владо Николов изравниха резултата. Инициативата обаче продължаваше да бъде в Бундестима, особено след като за първи път нашият диагонал бе хванат на блок. След докосване на мрежата на Ники Пенчев Германия за първи път в срещата поведе с 6:8.

4149127

Германците определено бяха в подем при 6:10, след като сервисът на Шьопс ни създаде проблеми, но успяхме да съкратим изоставането до две точки и дори имахме шанс да се доближим още до противника, ако не бе атаката в аут на Владо Николов.

Диагоналът ни обаче се поправи блестящо със страхотна серия от три сервиса, които ни помогнаха да изравним резултата на 13:13 и да прекършим крилете на посъбудилите се немци. Техничната атака на Шьопс най-после бе спряна с блок от Ники Пенчев, а германецът прати сервис в аут, за да поведем с 16:15 на второто техническо прекъсване.

Блестящият в този мач Братоев отново се прояви на висота в критичен момент, когато при шанс за контраатака подаде отлично за пайп на Алексиев - 19:17 и публиката бе наелектризирана. Блокада на Йосифов пък подсказа на 13-те хиляди зрители, че победата е подпечатана дори при 20:17. Точно в този момент обаче по необясним начин разпределителят направи две грешки и бе заменен, а Любомир Агонцев не се включи адекватно с първото си отиграване - комфортният аванс отиде на пух и прах при 20:21.

Серията бе спряна, а неудобният за съперника сервис на Пенчев доведе до две ключови грешки в атака на германците - 23:21. Бундестимът изравни, но въпреки всичко българите успяха да се преборят за чиста победа, а решителната точка бе отбелязана след блок - 25:23 и 3:0!