Автогол донесе ценен успех на Милан срещу Зенит (Видео и снимки)

Седемкратният шампион на Европа Милан постигна първа победа в своята група C на Шампионската лига, след като тази вечер италианският гранд се наложи с 3:2 при гостуването си на Зенит Санкт Петербург.

Урби Емануелсон, Стефан Ел Шаарави и автогол на Томаш Хубочан донесоха успеха на "росонерите", докато точни за Зенит бяха Хълк и Роман Широков. По този начин Милан събра актив от 4 точки и поне временно оглави група С, докато за Зенит това бе второ поредно поражение до момента. По-късно днес играят отборите на Андерлехт и Малага.

Мултимилионното попълнение Хълк стартира в атаката на Зенит, като заедно с бразилеца напред действаха Александър Кержаков и Владимир Бистров. Другото ново попълнение на домакините Алекс Витцел също попадна сред титулярите на наставника Лучано Спалети.

Интересен избор в атаката направи треньорът на гостите Масимилиано Алегри. Джампаоло Пацини остана на резервната скамейка на Милан, докато титуляр в единайсеторката бе Боян Къркич. Стефан Ел Шаарави и Урби Емануелсон подкрепяха младия испанец на фланговете, докато Кевин-Принс Боатенг зае позиция пред Рикардо Монтоливо и Найджъл Де Йонг в средата на терена.

Двубоят на ст. "Петровский" започна на бързо темпо, като първите голове в мача не закъсняха. Шокиращо за феновете на домакините, между 13' и 16' Милан нанесе светкавичен двоен удар върху своя съперник. Резултатът в Санкт Петербург бе открит от холандеца Урби Емануелсон, чийто изстрел от пряк-свободен удар рикошира в стената и не остави шансове на Малафеев - 0:1.

Домакините още се съвземаха от първия гол на "росонерите", когато три минути по-късно инкасираха и втори. В 16' Стефан Ел Шаарави осъществи страхотен рейд в половината на руснаците, преди да прати топката брилянтно зад гърба на Малафеев - 0:2. В 20' останаха съмнения и за неотсъдена дузпа в полза на Милан, след като Боян бе съборен от Хубочан.

Постепенно футболистите на Зенит се окопитиха и започнаха да търсят попадения в мрежата на Абиати. В 34' вратарят на Милан се намеси по страхотен начин, отразявайки удар на Хълк. Веднага след това Абиати отново се намеси респектиращо, отразявайки удар с глава на Кришито.

Вратарят на Милан обаче бе безпомощен в добавеното време на полувремето, когато Зенит намали. Хълк бе изведен на добра стрелкова позиция и с левия крак прати топката зад италианския страж за 1:2.

Второто полувреме в Санкт Петербург започна по възможно най-добрия начин за Зенит - с ранно попадение в мрежата на Милан. Хълк центрира от корнер, а оставеният непокрит Широков насочи топката с глава, възстановявайки равенството в резултата - 2:2.

В 52' Макс Алегри осъществи първа промяна в своя стартов състав, като Боян Къркич напусна игра и отстъпи мястото си на Джампаоло Пацини. Дванадесет минути по-късно в игра се появи и Антонио Ночерино, който замени Емануелсон.

Двата тима продължиха да играят при равен резултат, докато постепенно не се стигна до 74-ата минута на срещата. При една атака на Милан топката бе центрирана в наказателното поле на Зенит, където Томаш Хубочан, притеснен от дебнещия Джампаоло Пацини, насочи кълбото в собствената си врата - 2:3.

Футболистите на Лучано Спалети вече нямаха друг избор, освен да хвърлят всичко в атака. В 81' руският шампион бе много близо до повторно изравняване, но голяма класа демонстрира капитанът на гостите Кристиян Абиати. Анюков стреля много силно след изпълнение на ъглов удар, но Абиати по впечатляващ начин плонжира и спря полета на топката.

До края на двубоя Зенит се опита да наложи финален натиск пред вратата на Милан, но руските атаки удряха на камък. Футболистите в червено-черни фланелки удържаха крехкия си аванс и се поздравиха с първи успех в групата, докато за Зенит задачата за класиране на 1/8-финалите става все по-тежка.