Атлетико показа, че има сили за шампион

Атлетико Мадрид затвърди шампионските си амбиции и се завърна на върха в Примера Дивисион, печелейки с 2:1 визитата си на Атлетик Билбао в среща от 31-ия кръг на шампионата.

Диего Коща и Коке бяха точни за "дюшекчиите", докато Икер Муниаин откри резултата за баските в самото начало.

Така Атлетико отново изпревари Барселона на лидерската позиция в Примера, събирайки актив от 76 точки. Каталунците следват със 75, докато Реал Мадрид е трети със 70. "Лос меренгес" обаче са и с мач по-малко. Атлетик пък остава четвърти с 56 точки на сметката си.

Резултатът на „Сан Мамес Бариа“ бе открит още в 6', когато Икер Муниаин изведе баските напред. Младият талант на Атлетик изкочи зад гърба на защитата и оползотвори дълъг пас в половината на гостите, чуквайки топката покрай излезлия напред Тибо Куртоа за 1:0.

В 13' Диего Коща пропиля златен шанс за Атлетико. Испанският национал бе изведен очи в очи с Горка Ираисос, но таранът на гостите не успя да преодолее стража. В 21' отново Коща изкочи на опасна позиция, но този път голаджията стреля в аут с левия крак.

4076258

В 22' обаче прошка вече нямаше. Диего Коща бе изпуснат за трети път от бранителите на Атлетик, като този път звездата на гостите не сбърка. №19 напредна към пеналтерията на баските и с левия крак прати кълбото зад Ираисос за 1:1.

В 34' Атлетико пропусна добър шанс за втори гол. Филипе Луиш центрира почти от аутлинията, но Раул Гарсия стреля в аут от отлична позиция за удвояване на резултата. Малко след това събитията се пренесоха пред вратата на Тибо Куртоа, но сантиметри разделиха Маркел Сусаета от попадение.

4076256

Втората част на „Сан Мамес“ стартира вихрено, като още в началните секунди Диего Коща бе изпуснат за пореден път от защитата на баските. Бразилецът с испански паспорт опита да намери долния десен ъгъл на вратата, но изстрелът му излезе в аут. Малко след това Коща претендираше за нарушение срещу него в наказателното поле, но сигнал за дузпа не последва.

Баските отговориха в 51', когато Диего Годин допусна кошмарна грешка. Уругвайският бранител позволи на Оскар де Маркос да му отнеме топката, но халфът на Атлетик не успя да отбележи от отлична позиция за изстрел.

Логичното все пак се случи в 55', когато силната игра на Атлетико отново даде резултат. Филипе Луиш центрира от левия фланг на атаката, а включилият се в предни позиции Коке засече топката с глава за 1:2. Малко след това Де Маркос отново стреля опасно, но рикошет в Миранда доведе до ъглов удар.

4076260

В 68' се стигна до нова дискусионна ситуация на „Сан Мамес“. Жоао Миранда използва ръцете си срещу Ариц Адурис, но както и в ситуацията с Диего Коща, реферът отново не пожела да посочи бялата точка. Десет минути по-късно Арда Туран повали Гайска Токеро, но и този път дузпа нямаше.

В 80' стражът на гостите Тибо Куртоа отново показа невероятната си класа. Центриране на Токеро бе засечено с глава от Ариц Адурис, но белгийският страж спаси с феноменална намеса. Секунди по-късно Икер Муниаин стреля опасно, но покрай страничната греда.