Атлетик Билбао изхвърли Манчестър Юнайтед от Лига Европа след нова победа (ВИДЕО)

снимка: Guliver/Getty Images

Атлетик Билбао постигна нова страхотна победа над английския гигант Манчестър Юнайтед. В мач-реванш от осминафиналите на Лига Европа баските отново надиграха своя съперник и в Билбао победиха с 2:1.

Така с две страхотни победи над един от грандовете на световния футбол Атлетик Билбао се класира за четвъртфиналите с общ резултат 5:3. Утре след жребия ще стане ясно и кой ще е съперник на баските.

Димитър Бербатов отново беше пренебрегнат от мениджъра Сър Алекс Фъргюсън и не бе вкючен дори в групата за реванша.

Атлетик Билбао ще играе четвъртфинал във втория по сила европейски клубен турнир за първи път от 1977 година.

Първото попадение дойде от вездесъщия Фернандо Йоренте, който в 23-ата минута отбеляза гол-шедьовър, който уби каквито и да е надежди в Юнайтед за класиране на четвъртфиналната фаза.

Второто полувреме поредният натиск на домакините даде резултат о Оскар де Маркос покачи на 2:0 след нова прекрасна атака на футболистите с червено-бели фланелки.

„Червените дяволи" все пак стигнаха до почетно попадение, като негов автор бе Уейн Рууни, който със страхотен удар направи резултата 2:1.

След една по-опасна атака на Манчестър Юнайтед Атлетик Билбао, подобно на ситуацията седмица по-рано в Англия, пое инициативата и започна да атакува.

В 14-ата минута прекрасна комбинация между Итураспе и Муниаин изведе втория сам срещу вратаря. Ударът на испанеца срещна гредата, но топката попадна в краката на Оскар де Маркос, който от 4 метра не успя да уцели празната врата, пращайки топката високо в трибуните.

В 23-ата минута обаче нямаше кой да спре Фернандо Йоренте. Централният защитник Фернандо Аморебиета прати страхотен дълъг пас в посока наказателното поле на Юнайтед, където топката намери феноменалния нападател на Атлетик, който без подготовка стреля в обратния ъгъл на вратаря Де Хеа и реализира страхотен гол за 1:0.

Това амбицира гостите и те започнаха да натискат масирано. 4 минути след откриването на резултата баските изпуснаха Райън Гигс, който стреля от 4 метра с глава, но не уцели вратата.

„Червените дяволи" продължиха да натискат в търсене на изравнителен гол, но Атлетик бе доста добре организиран в защита и не позволи нови опасности пред своя вратар до края на полувремето.

Голям удар за баските беше принудителната смяна на голмайстора Фернандо Йоренте с Токеро. Не се разбра каква контузия точно е получил нападателят.

В началото на втората част отново домакините бяха по-активни, опитвайки се да решат окончателно двубоя в своя полза, но до ранен гол не се стигна.

Страхотна многоходова атака в 52-ата минута направи Атлетик. Токеро, Муниаин и Ираола направиха за смях отбраната на гостите, като капитанът Ираола навърза трима в синьо-черен екип, но от 4 метра стреля в аут. 2 минути по-късно Де Маркос напредна по крилото и пусна страхотен пас в наказателното поле към непокрития Токеро, но и той не уцели вратата.

В 65-ата минута дойде нова страхотна атака на домакините. Ираола проби по дясното крило и центрира към Токеро. Той бе блокиран от влезналия като резерва Крис Смолинг, но топката попадна в Оскар де Маркос, който бе безпощаден и отбеляза - 2:0.

Билбао продължи да натиска, но две страхотни намеси на невероятния за пореден мач Давид де Хеа спасиха Юнайтед от трети гол.

Противно на показаното на терена „червените дяволи" успяха да отбележат благодарение на майсторството на Уеин Рууни, който излъга няколко защитника на домакините, стреля технично от около 22 метра и донесе почетното попадение на Юнайтед - 2:1.

Атлетик Билбао изобщо не се притесни от гола на своя съперник и продължиха да играят в собствения си нападателен стил, като последваха нови страхотни пропуски на Де Маркос и Токеро.

До края на двубоя така и не последва нов гол и двата отбора приключиха спектакъла с нова победа на баските - 2:1.