Атлетик (Билбао) го направи, Барселона е на колене пред новия носител на Суперкупата на Испания (ВИДЕО)

снимка: twitter

Отборът на Атлетик (Билбао) триумфира с трофея за Суперкупата на Испания, след като измъкна равенство 1:1 от стадиона на Барселона "Камп Ноу" в срещата реванш. Преди три дни баските спечелиха с гръмкото 4:0 на своя "Сан Мамес" и с общ резултат 5:1 ликуваха с купата в ръце.

За "лъвовете" това е първи трофей от 1984 година, когато триумфираха с титлата и Купата на Краля в Испания, докато за Барселона това бе поредният слаб мач. Играчите на Луис Енрике отново показаха нестабилна игра, като за изненада на всички от началото на сезона те вече допуснаха 9 гола в едва три мача.

Каталунците също така се сбогуваха с мечтата си да спечелят шест трофея за една календарна година, както го направиха през 2009, когато спечелиха и Световното клубно първенство.

Срещата очаквано започна с високо темпо от страна на Барселона и още в 6-тата минута те бяха много близко до откриване на резултата. След добра атака Жерар Пике се оказа на стрелкова позиция, но мощният му изстрел срещна напречната греда, а след това защитата в червено-бяло изчисти.

До 15-тата минута каталунците бяха по-дейният тим, като постоянно опитваха атаки по посока на вратата на  Билбао, но без успех - защитата на Атлетик за сега "одържаше фронта".

След половин час игра на стадион "Камп Ноу" нищо не се бе променило - домакините мощно атакуваха, а за гостите оставаше единствено да се бранят и да дебнат опонента си на контраатака.

Седем минути преди почивката играчите на Ернесто Валверде получиха златна възможност да открият резултата и с това да сложат точка на спора. Хавиер Ерасо открадна топка в половината на Барса и напредна до границата на наказателното поле. Освободи се от защитник в червено-синьо, но шутът му мина до левия страничен стълб на вратата пазена  от Клаудио Браво.

Три минути преди почивка Бара успя най-накрая да открие резултата. След  добра атака Иван Ракитич центрира от дясно, Луис Суарес свали за Лионел Меси, който от около два метра откри - 1:0.

През втората част натискът на домакините очаквано продължи. Меси, Суарес и компания не спираха да търсят втория гол, но без успех. Играчите на Атлетик от своя страна имаха добра възможност да изравнят в 56-тата минута, но Ариц Адурис стреля от малък ъгъл и Клаудио Браво спаси. ПРи ситуацията останаха съмнения за засада и това вбеси Пике, който потърси словесна саморазправа със страничния рефер и бе "награден" с директен червен картон.

Постепенно футболът на "Камп Ноу" почти се изпари, като играчите започнаха все по-често да нарушават правилата и да накъсват срещата - играчите на Барса бяха изнервени от напредването на времето, докато гостите опитваха да печелят време. "Лъвовете" опитаха да наложат лек натиск, като между 68-та и 72-рата минути почти не позволиха на противника да докосва топката, но в крайна сметка атаката им завърши без успех.

15 минути преди края на срещата Адурис отново реши всичко, така както го направи и в първата среща със своя хеттрик. Този път нападателят се разписа за първи път, но на практика сложи край на мечтите на домакините за обрат. Играчите на Барселона спряха да играят при изсипана топка в половината им, но флаг за засада не бе вдигнат. Това остави Адурис очи в очи с Браво. При първия опит таранът не успя, но при добавката нямаше място за грешка - 1:1.

Четири минути преди края на двубоя Кике Сола направи безмислено грубо нарушение срещу Хавиер Масчерано и също получи директен червен картон.

В петък вечер на стадион "Сан Мамес" Атлетик поднесе изненадата, като разби шампионa на Испания и носител на Купата на Краля Барселона с 4:0.

Тази вечер възпитаниците на Луис Енрике ще трябва да направят невъзможното ако искат да спечелят своя пети трофей за календарната 2015 година и да продължат към рекорда, който поставиха преди шест години, когато триумфираха и на Световното клубно първенство завоювайки общо шест отличия за 12 месеца.

От другата страна е далеч по-скромният тим на Ернесто Валверде, който няма отличие от 1984 година, когато спечели дубъл в Ла Лига - титлата и Купата на Краля.

Луис Енрике ще изведе на терена Клаудио Браво, Даниел Алвес, Жерар Пике, Хавиер Масчерано, Жереми Матийо, Серхио Бускетс, Иван Ракитич, Андрес Иниеста, Педро Родригес, Лионел Меси и Луис Суарес.

Гостите ще започнат с Яго Ерерин, Унай Бустинза, Микел Балензиага, Хавиер Етчейта, Емерик Лапорта, Микел Сан Хосе, Бенат Ечебария, Микел Рико, Андони Ираола, Иняи Уилямс и Ариц Адурис.