Асада изпревари Ю-На Ким и взе златото на Гран При

снимка: БГНЕС

Японката Мао Асада спечели финала при жените от сериите Гран при по фигурно пързаляне, който се проведе в град Гоянг в Република Корея. Японката изпълни волното си съчетание с доста голяма увереност и грация и получи 123,17 и с общ резултат от 188,55 точки се изкачи на върха. Тя започна своята програма с отлична комбинация от скокове - троен флип с двоен толуп, троен аксел, троен лудц -двоен толуп и двоен ридбергер, но допусна една грешка, която можеше да й коства златния медал, след като падна при изпълнението на троен флип. Японката изигра изключително сложна хореография, с голяма скорост, прецизност, стабилност при приземяването, което съдиите оцениха.


На второ място остана представителката на домакините Ю-На Ким със 120,41 и общ сбор от 186,35 точки. Корейката показа изключителна елегантност, спокойствие и качество на пързаляне, но падането й при приземяването от троен ридбергер я лиши от златото. На трета позиция остана Каролина Костнер от Италия със 112,13 и общ резултат от 168,01. Европейската шампионка започна добре с комбинация от троен флип и двоен толуп, продължи с комбинация от два тройни скока - толуп и ридбергер. След чудесно изпълнен на троен флип обаче Костнер направи две последователни грешки, като първо приземи нестабилно троен салхов, а след това падна при троен ридбергер, след което изпълни несигурно комбинация от двоен аксел и троен толуп. След допуснатите грешки италианката очевидно не успя да се концентрира и не бе на познатото ниво на което сме свикнали да я наблюдаваме.