Аржентина с трета световна титла след мега драма

Няма да се спо в Аржетина. Албиселесте надви в трилър със 7:5 (2:2 в редовното време, 3:3 след продълженията) Франция след продължения и дузпи във финала на Мондиал 2022 и е Световен шампион. Така Лео Меси осъществи най-голямата си мечта и стъпи на световния връх. По този начин седемкратният носител на Златната топка затвърди статута си на един от най-великите футболисти в историята.

Това е трета титла за южноамериканците след тези през 1978 и 1986. Франция е детронирана и остава с две световни - 1998 и 2018.

Головете в мача за Аржентина забиха Лео Меси на два пъти (23-дузпа и 108) и Анхел ди Мария (36), хеттрик за европейците вкара Мбапе (80-дузпа, 82 и 118-дузпа).

Двата отбора изиграха супер мач. Редовното време завърши с равенство 2:2, в продълженията Аржентина и Франция си размениха по още едно попадение и така се стигна до дузпите.

При наказателните удари отново вратарят Мартинес демонстрира уникална класа и помогна на Аржентина да грабне световната титла.

Аржентина започна мощно мача и още в началото натисна здраво Франция. В 3-ата минута Меси и Ди Мария разцъкаха на границата на наказателното поле, последва пас към Алварес, но той бе блокиран от защитата на "петлите".

Малко по-късно Мак Алистър пое топката на дъгата на пеналта и стреля от движение, но Лорис без проблеми улови. Изключително силни първоначални минути за аржентинците, докато французите основно се защитаваха и не знаеха къде се намират.

Едва в 14-ата минута Мбапе направи двойно с Рабио, но след това бе затворен от защитата на Аржентина. Отговорът на южноамериканците бе силен, но много неточен удар на Ди Мария.

Така се стигна до 22-ата минута, когато Анхел Ди Мария развинти отляво Дембеле, който се замота непохватно и го препъна в пеналта - дузпа за Аржентина. Зад топката застана Лео Меси и без проблеми опъна мрежата на Франция за 1:0.

Пет минути по-късно южноамериканците нокаутираха "петлите". Меси, Алварес и Мак Алистър сътвориха уникална контра, при която Ди Мария бе изведен отляво сам срещу Лорис, последва техничен удари  2:0.

Аржентина летеше, докато Франция бе на дъното. Дидие Дешан не издържа на безобразната игра и още преди почивката извади от терена Жиру и Дембеле.

Втората част започна с нови атаки за Аржентина. Ди Мария намери Родриго де Паул, който стреля от движение, но Лорис без проблеми улови. Последва и шанс пред Меси, но той бе затворен и от малък ъгъл стреля в аут. Франция се опита да натисне, но така и не стигаше до чисто голово положение.

След 65-ата минута обаче "петлите" изцяло взеха инициативата, докато аржентинците не можеха да минат центъра. Шест минути по-късно Мбапе стреля свирепо от дъгата на наказателното поле, но топката профуча над горната греда.

Така се стигна до 79-ата минута, когато Отаменди сгреши нелепо и събори Муани в пеналта - дузпа за Франция. Зад топката застана Мбапе и вкара за 2:1. Това обаче не бе всичко и само след три минути "петлите" изригнаха отново.

Коман надигра Меси и започна бърза контра, при която топката достигна до Мбапе, който с уникален шут опъна мрежата на южноамериканците за 2:2. Уникален мач! До края на редовното време Мбапе изпусна за Франция, а Меси можеше да донесе победата на Аржентина, но Лорис направи феноменално спасяване. Така се стигна до продължения.

В първото от тях французите отново доминираха и владееха инициативата, но така и не успяха да стигнат до чисто голово положение. В 105-ата минута Аржентина стигна до страхотен шанс, но Лаутаро на два пъти не можа да преодолее Лорис.

Второто продължение започна с гол за Аржентина. Южноамериканците сътвориха страхотна атака, при която Лаутаро бе изведен отдясно и стреля, но Лорис изби топката в краката на Меси, който чукна топката във вратата за 3:2.

Франция отново се хвърли в атаки и така се стигна до 118-ата минута, когато Монтиел игра с ръка в наказателното поле - дузпа за "петрите". Мбапе пое отговорност и вкара от бялата точка за 3:3.

Драмата бе пълна в 120-ата минута, когато Муани бе изведен сам срещу Мартинес, но не успя да го преодолее. В крайна сметка се стигна до дузпи. При наказателните удари аржентинците показаха по-здрави нерви и триумфираха със световната купа, след като вратарят им Емилиано Мартинес демонстрира класа, а този на франсетата - Юго Лорис - липса на елементарни рефлекси.