Арсенал започна с 0:0 ерата "след Сеск", Жервиньо изгонен в дебюта си

Лондонският Арсенал стартира с равенство участието си в подновения сезон на английската Висша лига, завършвайки при равенство 0:0 като гост на Нюкасъл Юнайтед.

Сериозни бяха проблемите за мениджъра на гостите Арсен Венгер в средата на терена, където френският специалист не можеше да разчита на очакващите трансфери Сеск Фабрегас и Самир Насри, както и на контузените Джак Уилшър и Абу Диаби. Едва ли с хубаво ще запомни дебюта си в английския футбол и нападателят Жервиньо, който през втората част бе изгонен от игра след сбиване с Джоуи Бартън.

С оглед на отсъстващите в днешната среща, Арсен Венгер заложи на Александър Сонг, Томаш Росицки и младия Аарън Рамзи в средата на терена, докато Андрей Аршавин, Жервиньо и Робин ван Перси трябваше да притесняват отбраната на "свраките". Като титуляр за Нюкасъл пък започна скандалният Джоуи Бартън, а Демба Ба и Шола Амеоби действаха като двойка в предни позиции.

Тринадесет минути след началото на срещата Арсенал бе близо до откриване на резултата, когато след центриране на Аршавин топката за малко не попадна на намиращия се на голова позиция Жервиньо. Симпсън обаче се намеси в решаващ момент и предотврати сигурно попадение в мрежата на Крул. Пет минути по-късно шанс се отвори и пред Ван Перси, чийто удар обаче бе блокиран. До края на полувремето домакините от Нюкасъл така и не съумяха да създадат стопроцентово положение за гол пред вратата на Шчесни, като в 22' Джонас стреля красиво от воле, но в аут.

Второто полувреме отново започна с по-опасна игра в атака на Арсенал, като в 54' Робин ван Перси стреля неточно. Като цяло чистите шансове за гол на "Сейнт Джеймсис Парк" липсваха, макар и двата тима да показваха желание за отбелязване на попадение.

Така постепенно се стигна до 76', когато се разигра и най-противоречивата ситуация в мача. Жервиньо откровено симулира в наказателното поле на Нюкасъл, опитвайки се да изпроси дузпа в полза на "артилеристите". Този ход на нападателя пък видимо вбеси скандалния Джоуи Бартън, който награби новото попълнение на Арсенал. Последва меле, в което Жервиньо удари Бартън без топка, за което и видя червения цвят на картона. По-любопитното е, че самият Бартън се размина единствено с жълт картон, продължавайки участието си в двубоя.

До края на двубоя до откриване на резултата така и не се стигна, като и на двата тима липсваше решаващият удар в атака, който да им донесе всичките три точки. Със сигурност обаче широко дискутирана ще бъде ситуацията четиринадесет минути преди края, като остава отворен въпросът дали Джоуи Бартън трябваше да бъде изгонен заедно с Жервиньо.