Арсенал влезе в историята с 12-ти трофей от ФА Къп (ВИДЕО)

Отборът на Арсенал влезе в историята на английския футбол, след като победи Астън Вила на "Уембли" в 134-я финал на ФА Къп с категоричното 4:0.

По този начин "артилеристите" се превърнаха в първия тим с 12 трофея от надпреварата, а мениджърът на тима Арсен Венгер вече има шест спечелени отличия от този турнир и се изравни на върха в класацията с бившия наставник на Астън Вила Джордж Рамзи.

Срещата започна по-добре за символичните домакини, като в 14-тата минута като по чудо не излензаха напред в резултата. Санти Касорла центрира от пряксвободен удар и Лоран Косчелни се извиси над всички и отправи удар с глава, който обаче бе брилнянтно отразен от стража на Вила Шей Гивън.

До 20-тата минута и Аарън Рамзи изпусна две голови положения, след като първо не успя да се възползва от добър пробив и подаване на Ектор Белерин, а след това получи и страхотен пас от Месут Йозил, но стреля над вратата.

Пресата на "жълтите" продължи и те като по чудо все още не водеха в резултата, като единственият играч на Астън Вила, който бе в час, с това какво се случва, бе Гивън, който неколкократно спаси вратата си от гол.

Все пак натискът даде резултат. В 40-тата минута добра атака от ляво, водена от Начо Монреал, който центрира към Алексис Санчес. Чилиецът свали с глава към Тио Уолкът, който с бомбен шут разпечата вратата на Вила за 1:0.

До края на първата част топката се задържаше предимно пред вратата на символични гости, но до нещо по-опасно не се стигна.

С началото на второто полувреме по-добрата игра на Арсенал, отново даде резултат. Алексис Санчес получи топката в половината на Вила и по прекрасен начин си освободи място за изстрел. Шутът на чилиеца бе повече от прекрасен, след като матира Гивън, удари се в горната врата и влезе във вратата - 2:0.

В 56-тата минута нова брилянтна атака на "топчиите" завърши с гол на Санчес, но той бе правилно отменен заради засада.

След малко повече от час игра резултатът набъбна до 3:0. Центриране от корнер на Месут Йозил кацна на главата на капитана Пер Мертезакер, който отклони кълбото в мрежата.

Постепенно играчите на Арсен Венгер успокоиха играта и започнаха спокойно да комбинират помежду си, без да предприемат излишни рискове.

В 80-тата минута главният рефер Джонатан Мос можеше да отсъди дузпа за виланите, след като Гейбриъл Агбонлахор бе спънат от Франсис Коклен, но сигнал не последва.

В добавеното от съдията три-минутно продължение две от резервите на Арсен Венгер комбинираха брилянтно за 4:0. Алекс Окслейд-Чембърлейн проби от дясно и намери свободния Оливие Жиру, който с технично изпълнение сложи черешката на тортата в този двубой.

Арсенал може да спечели ФА къп за рекорден 12-ти път, а Арсен Венгер – за шести, което би го изравнило на върха в историческата класация по този показател с бившия наставник на Астън Вила Джордж Рамзи и би го извисило над сър Алекс Фъргюсън.

Арсен Венгер е направил четири промени в състава спрямо последния кръг във Висшата лига, когато Уест Бромич Албиън бе победен с 4:1. На вратата вместо Давид Оспина е Войчех Счесни, а пред него в отбрана от дясно наляво са подредени Ектор Белерин, Пер Мертезакер, Лоран Кошчелни и Начо Монреал.

Една от най-добрите двойки опорни халфове в Англия Франсес Коклен и Сантяго Касорла започва сред титулярите във финала. Аарън Рамзи, Месут Йозил и Алексис Санчес ще подпомагат от по-задна позиция играещия като нападател Тио Уолкът, който наниза хеттрик в последния кръг на шампионата.

Вратарят на Астън Вила Шей Гивън е възстановен от контузия в слабините и започва като титуляр втория финал за ФА къп в кариерата си. В защита са Хътън, Окоре, Рон Флаар и Киърън Ричардсън, докато триото в халфовата линия е изградено от Том Клевърли, Уестууд и Райън Делф. Шарл Ен'Зобия, Кристиан Бентеке и Грийлиш водят атаката на „виланите“.