Англия подгря феновете си за Евро 2012 с успех над Белгия на "Уембли" (ВИДЕО)

снимка: Guliver/Getty Images

Англия победи Белгия с минималното 1:0 пред препълнения „Уембли" в последната си проверка преди началото на Европейското първенство в Полша и Украйна, което започва на 8-ми юни.

Единственият гол за „Трите лъва" бе дело на Даниел Уелбек в 36-ата минута, когато домакините наказаха грешка в дефанзивен план на „червените дяволи", които играеха с резервните си черни екипи.

Контролата даде на Рой Ходжсън представа за поведението на избраниците му на терена преди Шампионата на Стария континент, като Уейн Рууни влезе в игра чак през второто полувреме, но веднага с появяването си вдигна оборотите за англичаните.

Проверката бе важна и в друг смисъл - на нея бяха тествани технологии на голлинията, които имаха за цел да сигнализират на съдията, когато топката влезе във вратата и трябва да бъде маркиран гол. Спорни положения от този аспект нямаше, но ФИФА и УЕФА ще могат да получат по-голяма представа за провеждането на футболен сблъсък под надзора на подобна система.

Селекционерът на „Трите лъва" Рой Ходжсън заложи на Даниел Уелбек в атака, отново пренебрегвайки Уейн Рууни, предвид факта, че голмайсторът на Манчестър Юнайтед няма да играе в първите два мача на Европейското първенство.

В средната линия на терена се бяха наредили петима футболисти - Стивън Джерард, Скот Паркър и Джеймс Милнър, като по крилата играеха Алекс Окслейд-Чембърлейн и Ашли Йънг.

В защита изненади нямаше - Глен Джонсън, Джон Тери, Гари Кейхил и Ашли Коул. За съжаление на Ходжсън обаче играчът на Челси се сблъска тежко с вратаря Джо Харт в 19-ата минута и напусна принудително, като на негово място влезе Джолиън Лескът.

Уелбек свърши своята работа на терена с отбелязването на единствения гол преди почивката - Джерард открадна топката на Муса Дембеле в 36-ата минута и тя попадна в Йънг, който моментално изведе нападателя на Юнайтед зад защитата. Конкурентът на Димитър Бербатов в атаката на „червените дяволи" технично прехвърли вратаря на гостите Симон Миньоле за 1:0.

До края на първата част англичаните сътвориха още една опасна атака към противниковата мрежа - Джерард на два пъти отправи удари от границата на наказателното поле, които обаче бяха блокирани и в крайна сметка домакините се оттеглиха с минимален аванс на почивка.

Белгия играеше много често с топката през целия мач, но не можа нито веднъж да матира отбраната на Англия. Заплахите за Джо Харт идваха от далечните изстрели към неговата рамка, въпреки че Еден Азар индикира за способностите си в дрибъла, а Дриес Мертенс също го подкрепяше активно в атака.

В 75-ата минута Гийом Жиле отправи мощен удар от 20-ина метра, но за негово съжаление нацели страничния стълб и не можа да донесе престижно равенство на Белгия.

120 секунди по-късно пък Тио Уолкът сътвори първата си опасна акция, извеждайки друга резерва - Джърмейн Дефоу - на стрелкова позиция. Нападателят на Тотнъм стреля по диагонала, но и неговият изстрел срещна гредата, с което резултатът остана непроменен.

Уейн Рууни замени Уелбек в 53-ата минута и също често тормозеше противниковата отбрана, но се отчиташе предимно с центрирания по левия фланг. Фил Якиелка смени Джон Тери, а Джордън Хендерсън се появи на мястото на Стивън Джерард.

В крайна сметка Англия спечели в пестеливо темпо и наложи стил на игра, който предполагаше постепенни атаки с повече владение на топката. „Трите лъва" обаче със светкавична комбинация наказаха единствената грешка в дефанзивен план от страна на белгийците и логично спечелиха проверката преди Евро 2012.