180 състезатели ще участват в Държавното първенство по планинско бягане

снимка: iaaf.org

Рекордните 180 състезатели от 40 клуба са подали заявки за участие във Второто държавно първенство по планинско бягане, което ще се проведе на 5 април в Тетевен, предаде БТА. Състезанието е и 9-о издание планинското бягане "Тетевенски върхове" под надслов "Ако не бях дошъл в Тетевен и аз щях да остана чужденец на майка България".

 

Старт-финалът ще бъде даден на централния площад "Сава Младенов" в Тетевен в 9.30 ч в неделя от президента на БФЛА Добромир Карамаринов, който е член на Съвета на Европейската атлетическа асоциация и член на комисията за провеждане на състезанията на световната федерация по лека атлетика.

 

Сред записаните 180 атлети от 40 клуба са юноши и девойки младша и старша възраст, мъже и жени. Организатори са Българската федерация по лека атлетика, Община Тетевен и Софийския спортен клуб "Шампион".

 

„В последните години България стана основен център, както на европейското така и на световното планинско бягане, коментира Карамаринов. - Потвърждение за това е проведената миналата година у нас първа балканиада по планинско бягане, предстоящия семинар по планинско бягане в Сапарева баня на всички водещи световни експерти в тази дисциплина. Също така Сапарева баня спечели домакинството на Европейското първенство по планинско бягане през 2010 г, а Тетевен е кандидат да организира Световното първенство по планинско бягане през 2011 г. Държавното първенство в неделя ще е генерална репетиция за предстоящата в Тетевен балканиада, за която вече имаме заявки от 10 страни. Не е без значение и факта, че имаме наситен вътрешен календар с над 20 състезания годишно по планинско бягане. Специално искам да благодаря за подкрепата, която ни оказват кметовете на Тетевен и Сапарева баня".
Държавното първенство в неделя е и квалификация за определяне на състава на националния отбор за Втората Балканиада по планинско бягане, която ще се проведе на 31 май отново в Тетевен.

 

За различните възрастови групи маршрутът е от 2 до 12 км, а контролното време за пробега е от 30 минути до 90 минути. Релефът на трасето е полупланински, начупен, с изкачвания и спускания. Първенството тази година е първото за България в този вариант в който има изкачвания и спускания.

 

Трасето започва от централния площад в Тетевен, изкакачва се м. "Боева могила", от там към вр. Червен, след това спуска към Манастирска река, минава край манастира "Пророк Свети Илия" /13 в.-14 в./, след това продължава до Хаджистаневата къща /1862 г./, завива при църквата "Всех светих" /1846 г./и финишира пред Община Тетевен. Четирикилометровият маршрут е същия по който ще се проведе и предстоящата Балканиада по планинско бягане на 31 май.

 

Главен съдия на състезанието е деканът на Националната спортна академия "Васил Левски" и председател на републиканската съдийска комисия по лека атлетика доц. Апостол Славчев. Класиралите се на първите три места във всяка възрастова група ще бъдат наградени с медали от БФЛА.

 

Община Тетевен ще награди с парични премии класиралите се до 5-то място. Наградният фонд е осигурен от председателя на организационния комитет и кмет на община Тетевен Николай Павлов.

 

Държавното първенство е и генерална репетиция за кандидатурата на Тетевен за домакинството на Световното първенство по лека атлетика-планинско бягане през 2011 година.

 

Догодина Сапарева баня ще е домакин на Европейското първенство по планинско бягане. Курортът ще приема от 23 до 26 април 2009 г и семинара по планинско бягане на Международната федерация по лека атлетика.