10-те най-велики финала в Шампионска лига

Само два дни остава до 23-ия финал на Шампионска лига, откакто турнирът е в този формат и с това име. Ювентус и Барселона ще спорят за трофея в Берлин. Преди този сблъсък, нека си припомним и най-паметните двубои за титлата.

През 1994-та на финал се изправиха отборите на Барселона, с Христо Сточков в състава, и Милан. Камата едва ли пази много приятни спомени от двубоя, след като каталунците бяха разбити от италианците пред 70 000 зрители в Атина. "Росонерите" смазаха противника си с 4:0, като попаденията отбелязаха Деян Савичевич, Марсел Десаи, а Даниеле Масаро вкара два гола.

Само година по-късно отборът на Милан бе от губещата страна, когато Аякс триумфира с трофея. Мачът във Виена бе оспорван, но Патрик Куиверт донесе победата в 85-тата минута, след като получи страхотна асистенция от бившия играч на Милан Франк Рийкард.

През 1997-ма година отборът на Борусия (Дортмунд) триумфира за пръв и последен път в турнира. Германският отбор игра на финала срещу Ювентус, а Карл-Хайнц Ридле изведе "жълто-черните" напред в резултата, след половин час игра. Само пет минути по-късно Ридле вкара второто си попадение, а Алесандро Дел Пиеро върна надеждата на "старата госпожа" в 65-тата минута. Ларс Рикен оформи крайното 3:1 само 16 секунди, след като се появи на терена.

Байерн (Мюнхен) бе само на минути от трофея през 1999-та година. Марио Баслер изведе баварците напред в резултата срещу Манчестър Юнайтед още в 6-тата минута, след прецизно изпълнен фал. В продължението на двубоя Теди Шерингам, който се бе появил на терена като резерва, успя да изравни резултата, след центриране на Раян Гигс от корнер. Минута по-късно, нов корнер за "червените дяволи", изпълнен от Дейвид Бекъм и друга резерва Оле Гунер Солскеяр е на правилното място в правилното време и вкара втори гол във вратата на Оливър Кан и донесе трофея на "Олд Трафорд".

През 2002-ра година Димитър Бербатов се превърна във втория българин играл финал на Шампионска лига, когато Байер (Леверкузен) се изправи срещу Реал Мадрид. "Кралския клуб" се целеше към девети трофей, докато "аспирините" играха своя първи мач за титлата. Раул Гонсалес изведе Реал още в 8-та минута, но бразилският защитник на Байер Лусио изравни само шест минути по-късно. В края на първото полувреме френската легенда Зинедин Зидан отбеляза фамозен гол, с който връчи купата на "белия балет".

Милан се изправи срещу Ливърпул в Истанбул в мач за златото през 2005-та година. Двубоят започна превъзходно за италианците, които поведоха още в първата минута с гол на Паоло Малдини. Ернан Креспо вкара още две попадения, за да могат "росонерите" да се приберат с аванс от 3:0 на почивката. През второто полувреме зрителите станаха свидетели на един от най-паметните обрати в историята. В 54-тата минута Стивън Джерард намали резултата, а Владимир Шмицер върна още едно попадение две минути по-късно. Шаби Алонсо получи възнможност да изпълни дузпа. Испанецът не успя да преодолее Дида от единадесетметровия наказателен удар, но при добавката бе безгрешен и направи резултата 3:3. Мърсисайдци докараха двубоя до дузпи, където Пирло и Шевченко пропуснаха, за да да могат Ливърпул да триумфират за пети път в своята история.

През 2008-ма година наблюдавахме английски финал, когато един срещу друг се изправиха отборите на Челси и Манчестър Юнайтед. Кристиано Роналдо изведе "червените дяволи" напред в резултата с гол с глава в началото на двубоя, а Франк Лампард успя да изравни само минути преди края на първото полувреме. Двата отбора не успяха да си вкарат и така се стигна до дузпи. Петър Чех успя да спаси удара на героя за Манчестър Юнайтед Роналдо, но след това в решаващата дузпа за лондончани Джон Тери се подхлъзна и уцели греда. При "внезапната смърт" Анелка пропусна за "сините" и Сър Алекс Фъргюсън вдигна за втори път трофея от Шампионска лига.

Манчестър Юнайтед се изправи срещу Барселона през 2011-та, само две години, след като каталунците победиха "червените дяволи" с 2:0. Педро изведе Барса напред в резултата в 27-та минута, но Уейн Рууни успя да изравни само 10 минути преди почивката. Лионел Меси и Давид Вия вкараха през второто полувреме и каталунците отново победиха Юнайтед в последния мач от турнира.

През 2013-та година Байерн (Мюнхен), който загуби от Челси на финала в предния сезон и Борусия (Дортмунд) се изправиха един срещу друг на "Уембли" в германски финал. "Жълто-черните" бяха по-активния отбор, но Марио Манджукич откри резултата за баварците, след един час игра. Илкай Гюндуган изравни от дузпа, а Ариен Робен вкара победното попадение за Байерн в последната минута на двубоя.

През миналата година финала в Шампионска лига беше не само испански, но и мадридски. Реал Мадрид гонеше 10-тата титла, а претендента бе градският съпрник Атлетико (Мадрид). Диего Годин изведе "дюшекчиите" напред през първото полувреме и изглеждаше, че момчетата на Диего Симеоне ще направят чудото, но Серхио Рамос с глава изравни в последние секунди на двубоя. В продълженията Гарет Бейл, Анхел ди Мария и Кристиано Роналдо направиха резултата 4:1 и спечелиха "Десетата".