10-те най-добри тенисисти без титла от Големия шлем

Повечето хора в света на тениса са съгласни, че Анди Мъри е най-добрият тенисист в момента, който не е печелил титла от Големия шлем. Той обаче не е единственият. Ето списък на най-талантливите играчи, които не са успели да спечелят някой измежду четирите най-престижни турнира в своята кариера.

Николай Давиденко

Николай Давиденко е един от най-последователните тенисисти на своето поколение. Няма друг играч, който да е изиграл повече турнири от него.

Руснакът е спечелил 21 титли в своята кариера, през която беше обвинен и оправдан в уреждане на мачове, триумфирал е на финалите на световния тур по тенис през 2009-та, както и с купа Дейвис през 2006-та, но никога не е преодолявал полуфиналите на турнир от Големия шлем.

Сред първите четирима Давиденко е бил два пъти - веднъж на Ролан Гарос и веднъж на Откритото първенство на САЩ.

Елена Дементиева

Елегантна и стилна, Дементиева е страхотен атлет и въпреки че през 2004-та година загуби два финала на турнири от Големия шлем изглеждаше, че нейният пробив е въпрос на време.

Както при много други обаче, така и при рускинята психиката се оказа слабата страна.

Тя има 16 титли на сингъл, включително и злато на Олимпийските игри в Пекин, но остана без трофей в някой измежду четирите най-големи турнира в световния тенис.

Тим Хенман

Натоварен с тежестта да бъде британската надежда на Уимбълдън Хенман така и не успя да достигне финал в турнир от Големия шлем.

Един от тенисистите с най-добър сервис и воле от своето поколение, той игра четири пъти на полуфиналите на Уимбълдън, но нямаше късмет и се изправяше срещу Пийт Сампрас.

Успехите в кариерата на британеца включват полуфинали на откритите първенства на Франция и САЩ, 11 титли, достигане на номер четири в ранглистата на мъжкия тенис и дори шест победи над Роджър Федерер, но не и титла от Големия шлем.

Йелена Янкович

Йелена Янкович беше номер едно в женския тенис, но не и на турнир от Големия шлем. Голям финал тя е достигала само веднъж - през 2008 година на кортовете в Ню Йорк, където обаче бе победена от белгийката Жустин Енен.

Сръбската тенисистка е спечелила 12 титли, но така и не й достигна хитрост и сила, за да успее в някой от четирите най-големи турнири в този спорт.

Все пак тя има трофей от Уимбълдън при смесените двойки заедно с британеца Джейми Мъри.

Милослав Мечир

Мечир известен като „котката", разсейваше своите опоненти с уникалния си стил. Той привидно се насочваше към грешния ъгъл и след това отправяше топката в обратния.

Словашкият тенисист достигна два финала за Големия шлем , но загуби и двата.

Той е един от малкото състезатели в мъжкия тенис, който е достигал полуфинали и в четирите големи турнира през своята кариера.

Олга Морозова

Получила прозвището „Олга Волето", Морозова е първата рускиня спечелила титла от Големия шлем, след успеха й в турнира на двойки на Откритото първенство на Франция заедно с Крис Евърт през 1974-та година.

С атлетичния си и елегантен стил тя достига два от четирите финала на сингъл през съшата година, но и двата пъти е спряна от неудържимата си партньорка Евърт.

Все пак Морозова можеше и да спечели някой от четирите турнира от Големия шлем, но Съветския съюз възпрепятства пътуванията й, което я кара да се пенсионира рано.

Давид Налбандиян

Дълго време Налбандиян делеше приза за най-добър играч, който никога не е печелил турнир от Големия шлем, с Тим Хенман.

Аржентинецът имаше страхотен бекхенд с две ръце, но от време на време сервисът му го проваляше. Единственият път, в който той достигна голям финал беше на Уимбълдън през 2000-та година.

А можеше и да повтори своето постижение три години по-късно зад Океана, но не издържа психически и изпусна мачпойнт в полуфинала срещу Анди Родик.

Том Окер

В Холандия Окер винаги е бил наричан „Летящият холандец". В края на 60-те и 70-те години той е един от най-добрите тенисисти и определено заслужава титла от Големия шлем.

Окер е в топ 10 седем поредни години и достига финала на Откритото първенство на САЩ през 1968 година, както и полуфиналите на останалите три големи турнира, но така и не успява да ги преодолее.

Все пак холандецът печели титлите в САЩ и Франция на двойки. В своята кариера той достига до трето място в света на мъжкия тенис и печели общо 31 титли на сингъл.

Марсело Риос

От 25-ма тенисисти, които са оглавявали мъжката ранглиста от 1973 година до сега, Риос е единственият, който никога не е печелил титла от Големия шлем.

И при него основният проблем се оказва психически.

Чилиецът има 18 титли на сингъл, но губи единственият си голям финал в Австралия през 1998 година от чеха Петер Корда.

Динара Сафина

По-младата сестра на руския тенисист Марат Сафин споделя много от чертите на своя брат, но за съжаление не и двете му победи в турнири от Големия шлем.

Движението й никога не е било нейно предимство, но тя достига първата позиция в ранглистата на женския тенис през 2009-та година.

Трите загуби на финали от Големия шлем - две на Ролан гарос и една в Австралия, понижават нейната увереност, а хроничната контузия в гърба я кара да си даде неопределена почивка от спорта.