10 от Берое изтормозиха Литекс (ВИДЕО)

Въпреки че почти цял мач игра с човек повече, Литекс не само не успя да победи Берое като домакин, но трябваше да изравнява за 1:1 десетина минути преди края на дербито от съботната програма на горната шестица.

Още в седмата минута вратарят на „заралии“ Благой Макенджиев бе изгонен директно за нарушение срещу откъсналия се сам срещу него Кристиан Малинов. Независимо от преимуществото си обаче „оранжевите“ не успяваха да поемат инициативата и дори по-изгодните положения се откриваха пред собствената им врата.

Берое заслужи само уважение за играта си с човек по-малко и напълно логично поведе в резултата в 63-ата минута, макар и след крайно дискусионна дузпа. Пламен Николов повали Игор Джоман в наказателното поле, но първо игра с топката и чак след това имаше съприкосновение с играча на Берое.

Георги Андонов бе безкомпромисен от бялата точка и даде аванс на Берое, но с най-добрата си атака в срещата в 82-ата минута ловчанлии изравниха след комбинация между Регула и Данило Асприя и завършващ удар на празна врата на Георги Минчев – 1:1.

Така Литекс събра 44 точки и се изкачи на третото място в класирането, като запази разликата от 2 точки спрямо втория ЦСКА. Берое с 40 е на пета позиция, а Локомотив (София) е четвърти с 43 пункта, като утре посреща Лудогорец в последния мач за кръга.

Въпреки че рано-рано остана с човек повече на терена, Литекс не наложи значим натиск над съперника и в първите минути след червения картон застрашаваше противниковата врата най-вече с далечни изстрели. Два такива - в 18-ата и 22 минута на Страхил Попов и Пауло Рагула - преминаха на сантиметри от дясната греда на Илко Пиргов.

Реално голови положения преди почивката нямаше, като и двата тима се отличаваха с трудно изнасяне на топката и неособена прецизност при подаванията помежду си. В самия край на полувремето Владимир Зафиров с ножичен удар за малко не отбеляза изключително красив гол, но стражът на Литекс изби в корнер със сетни усилия.

Дори през първото полувреме по-чистите положения бяха в актива на Берое, но след почивката "заралии" пропиляха най-изгодната ситуация изобщо в мача - в 57-ата минута центриране от корнер топката размина вратаря на Литекс и няколко бранители, за да попадне в обсега на Георги Костадинов, но той от два метра на празна врата с глава някак си не можа да прати кълбото в мрежата.

В 63-ата минута Берое стигна логично до аванс в резултата, макар и след спорно отсъдена дузпа за нарушение на Пламен Гълъбов срещу Игор Джоман. Останаха съмнения дали бранителят на "оранжевите" не играе първо с топката, но в крайна сметка реферът Вихрен Манев посочи бялата точка. С мощен шут в средата на вратата Георги Андонов превърна дузпата в гол - 0:1.

Литекс все пак се възползва от численото си преимущество, след като започна по-масирано да атакува противниковото наказателно поле. В 82-ата минута Рагула с хубаво центриране на далечна греда намери Асприя, който с глава свали топката за Георги Минчев и той нямаше как да сбърка на празна врата след увисването на Илко Пиргов - 1:1.

До края на срещата и двата тима организираха атаки в търсене на нов гол, но резултатът остана непроменен и съперниците трябавше да се задоволят с равенство.

Старши-треньорът на Литекс Красимир Балъков залага на Винисиус Баривиейра на вратата, а пред него в защита са подредени Страхил Попов, Пламен Гълъбов, Рафаел Перес и Васил Божиков. Антон Недялков, Никола Колев и Кристиан Малинов си партнират в средата на терена, а триото в атака е изградено от Данило Асприя, Бьорн Йонсен и Пауло Регула.

За Берое пази Благой Макенджиев, а пред него са Валдемар Боровски, Владимир Зафиров, Елиаш, Веселин Пенев, Игор Джоман, Георги Костадинов, Атанас Зехиров, Георги Андонов, Салим Керкар и Савио Нсереко.