Обичате футбола и не пропускате срещите на любимите си отбори. Затова смятате, че знаете всичко за тази невероятна игра.
В този кратък материал ще се опитаме да изненадаме, като ви разкажем за няколко необичайни и малко известни факта за футбола.
Червеният картон е въведен през 1966 година
Това се случва след напрегната среща между Аржентина и Англия.
По време на двубоя реферът иска да изгони играч на Арежнтина, но тъй като няма инструмент, с който да го направи официално, играчът просто отказва да напусне терена. Настава объркване, което води до суматоха на и извън терена. За да не се случва повече това, след приключване на двубоя се взима решение да се използва ясен предмет, с който реферът да покаже, че играчът трябва да напусне терена и да се върне в съблекалнята.
Дузпи се изпълняват от 1970 година
Сигурни сме, че едно от нещата, които очаквате с нетърпение всеки път, в който гледате футбол на живо през платформи като тази тук са изпълненията на дузпи.
Но едва ли знаете, че те са въведени във футболната игра едва през 1970 година. Преди това, при равенство в края на срещата победителят от двубоя се е определял чрез теглене на жребий или чрез преиграване.
Мадагаскарският шампионат държи рекорда за най-голям резултат във футболна среща
През 2002 година се играе футболната среща между AS Adema и SO de l'Emyrne, която се превръща в истински футболен дуел. Играчите на SO de l'Emyrne, недоволни от решенията на арбитрите решават в знак на протест да вкарват голове в собствената си врата. Те успяват да си вкарат 149 автогола, а срещата завършва с историческия резултат 149:0.
Мълния удря по време на футболна среща
През 1998 година по време на среща между Basangana и Bena Tshadi в Киншса, Конго мълния удря терена. В резултат, 11 от футболистите на Bena Tshadi загиват на място.
Изненадващото е, че другият отбор, който е и домакин на срещата остава напълно невредим. Това поражда слухове, че зад нещастието на противниковия отбор стои магьосничество.
Цветовете на някой национални отбори крият символика
Националите на Италия излизат със сини тениски, а не с трицветни (каквото е и знамето на Италия). Този цвят избран в знак на почит към бившия кралски двор на Савоя.
Германският отбор пък носи цветовете на Хоенцолерн, кралете на Прусия, а за нидерландците цветът е оранжево в знак на почит към Дома на Оранж - Насау, кралското семейство на Нидерландия.
В Колумбия да си футболист крие рискове
През 1994 година Андреас Ескобар, защитник на Атлетико Насионал вкарва автогол, заради който националния отбор на Колумбия гуми участието си в Световното първенство.
След завръщането на националните на родна земя, Ескобар е застрелян публично с 6 изстрела.
“Зоната на Чезарини”
Това е футболен жаргон, употребяван за последните минути от футболните срещи.
Името идва от Ренато Чезарини, играч на Ювентус през 30 - те години на миналия век, който бил “специализиран” във вкарването на голове в последните минути на футболните срещи.
Първото Световно първенство по футбол се провежда през 1930 година в Уругвай
Тъй като идеята подобно първенство да се провежда в Южна Африка не е добре прието от отборите на Стария континент, в него взимат участие само 13 отбора.
Европейските отбори, които участват в Световното първенство са: Югославия, Румъния, Белгия и Франция. Останалите отбори са Боливия, Бразилия, Чили, Парагвай, Аржентина, Пери, САЩ, Мексико и Уругвай.
На финала се срещат Уругвай и Аржентина, като победата е за Уругвай, които стават и първите носители на Световната купа по футбол.
Източник на изображение: unsplash.com
Провалът на Мартин Палермо, достоен за Гинес
Футболът е динамична и непредвидима игра и всеки футболист може да се случи да не успее да вкара гол от чисто положение или дузпа. Но когато в един мач да не успееш да вкараш три пъти от дузпа си е чист провал. Това се случва на аржентинския национал Мартин Палермо, а неговият рекорд наистина влиза през 1999 година в книгата на рекордите на Гинес.
Футболната среща отлагана 29 пъти
През 1979 година в Шотландия футболната среща между Фолкърк и Инвърнес Каледониън Тисъл е отлагана цели 29 пъти, заради… лошо време.
КоментариНапиши коментар
ОЩЕ КОМЕНТАРИ