Жалгирис на крачка от историята, Баскония се спаси срещу шампиона в Евролигата

снимка: БГНЕС

Жалгирис Каунас е на път да се класира за Финалната четворка в Евролигата за пръв път от 1999 г. насам. Литовският шампион разби с 80:60 Олимпиакос у дома и поведе с 2-1 победи в серията. В четвъртък Жалгирис пак играе у дома и ако надвие гръцкия гранд за трети път, ще попадне в последните четири тима, борещи се за титлата.

Американецът Брандън Дейвис бе най-резултатен за победителите с 18 точки, а Янкунас добави 13. Василис Спанулис бе на обичайното ниво и вкара 14 за Олимпиакос, но тимът му претърпя най-тежкото си плейофно поражение от 2008 г.

Саски Баскония оцеля в плейофната серия срещу Фенербахче. Испанският тим спечели мач №3 като домакин с 88:83 и намали резултата в серията срещу действащия шампион на 1-2 победи. Следващата среща е в четвъртък, като при победа на "фенерите", те ще се класират за Финалната четворка, а при нов успех на Баскония, серията ще се върне в Истанбул за пети решителен мач.

Родриг Бюбоа допринесе за победата на отбора си с 21 точки и 7 асистенции, а по 12 точки вкараха Йоханес Фоктман и Венсан Поарие. За Фенербахче дабъл-дабъл от 17 точки и 10 борби записа Ян Весели, Костас Слукас вкара 14 и добави 11 асистенции, а с 13 точки се отчете Луиджи Датоме.