С голове на Дерек Степан и Арън Ашъм в третата част Рейнджърс се наложи с 4:3 над Вашингтон и постигна първа победа в четвъртфиналния плейоф в източната конференция на НХЛ.

Четвъртата среща е в сряда в американската столица, но Рейнджърс вече може да гледа доста по-спокойно заради корекциите в атаката. Степан даде аванс на своите 6:25 минути преди края на мача след пас на Рик Неш. Ашъм се разписа за 3:2 във 2:53 минута на третата част, но след четири минути и половина Джей Бийгли изравни за Вашингтон. Дерик Брасар се отличи с гол и две асистенции за победителите.

Брайън Бойл се разписа за 1:1 в първата част и така прекъсна серията от 124 минути и 6 секунди без отбелязан гол в плейофите за отбора от Ню Йорк.

Швейцарското крило Дамиен Брунер осигури успеха на Детройт с 3:2 над Анахайм, след като вкара в 4:50 минути преди да изтече допълнителното време. Резултатът в серията вече е 2-2, като мач номер 5 е в сряда в Анахайм, а шестата среща е в петък в Детройт.

Чешкият защитник на Червените криле подхвана атаката за победния гол, който комбинира с Йоаким Андерсон. Шведът пусна пас напред към сънародника си Густав Нюкуист, излизащ сам срещу вратаря. Шайбата му избяга, а стражът на гостите Хилер опита да я отбие. Притичалият Брунер обаче беше по-бърз и вкара за 3:2. Брендън Смит и Павел Дацюк, който изравни за 2:2 6:33 минути преди края на редовното време, бяха другите двама голмайстори за Червените криле. Мат Белски откри резултата за Патоците в 5:07 минута на мача, а Дейвид Стекъл направи 2:1 в третата част след пас на Палмиери. Хилер, който не пусна гол на Детройт в мач номер 3, сега приключи с 46 отразени удара. Джими Хауърд на вратата на Деторйт спаси 31.

Бостън разби илюзиите на феновете в Торонто, след като размаза местните Кленови листа с 5:2 и взе втора победа в серията. Адам Маккуайд, Рич Певърли, Нейтън Хортън, Дани Пел и Дейвид Крейци вкараха за Брюинс, които остават в Торонто и за мач номер 4. Залата на Торонто беше препълнена с всички разпродадени 19 746 места в Еър Канада Сентър, а на площада имаше огромен екран, където гледаха останалите без билети местни фенове.

Торонто гледаше плейофен мач за първи път от 2004-а година насам, но той не беше особено щастлив за Листата. Шампионите от Лос Анджелис изравниха серията 2-2 победи срещу Сейнт Луис, след като спечелиха с 4:3 на собствен терен.

Анже Копитар изравни 12:46 за домакините, а Джъстин Уилямс 76 секунди по-късно направи 4:3. Джеф Картър и Дъстин Пенър също се разписаха за Кралете. Ти Джей Оши вкара първите си две попадения в плейофите за Блус.