Ван Гаал най-накрая изведе Юнайтед до трофей! (ВИДЕО)

С човек по-малко в продълженията Манчестър Юнайтед успя да осъществи пълен обрат срещу Кристъл Палас и да спечели Купата на Футболната асоциация на Англия за рекорден 12-ти път.

„Червените дяволи“ се виждаха изоставащи в резултата в 79-ата минута след феноменален гол на Джейсън Пънчън, но само 175 секунди по-късно великолепен пробив и центриране на Уейн Рууни доведоха до изравнително попадение на Хуан Мата.

В 106-ата минута Крис Смолинг си изкара втори жълт картон, но в 111-ата Джеси Лингард с фамозно воле от границата на пеналтерията взриви „червено-бялата“ част от „Уембли“ и осигури първи трофей на Луис ван Гаал с Юнайтед.

„Червените дяволи“ изравниха Арсенал по спечелени трофеи и участие във финали за ФА къп – 18, а Ван Гаал ще остави трофей като наследство на „Олд Трафорд“, ако може да се вярва на слуховете, че ще бъде заменен всеки момент от Жозе Моуриньо.

За Кристъл Палас остава разочарованието, че срещу себе си имаха блестящ Давид де Хеа, а мениджърът им Алан Пардю загуби за трети път финала за ФА къп – преди 26 години като играч на Палас и начело на Уест Хам през 2006-та (все от водеща позиция). Юнайтед печели трофея за първи път от 2004 година насам.

All Goals HD - Crystal Palace 1-2 Manchester...by arcturusmedia33

През първото полувреме срещата се разви напълно според очакванията, като Юнайтед владееше повече топката, без да успява да създаде кой знае колко много чисти положения, докато лондончани разчитаха предимно на контраатаки.

Съдията Марк Клатенбърк на два пъти вбеси феновете на Кристъл Палас, защото на два пъти не пусна авантаж и лиши столичани от най-чистите положения изобщо в мача. Първо Конард Уикам се пребори с бранител на Юнайтед на фланга и проби в наказателното поле, но след като нанесе голов изстрел, разбра, че всъщност е отсъдено нарушение на няколко метра по-назад.

Малко по-късно пък отново рейд към наказателното поле и потенциална ситуация един срещу един бе спряна в ущърб на Кристъл Палас, макар и за да получат те пряк свободен удар в половината на съперника.

Маруан Фелайни изглеждаше като най-сериозната заплаха за Палас при многобройните центрирания в пеналтерията, но когато Юнайтед реши да води атаките си по земя, стигна до най-добрата си ситуация. Маркъс Рашфорд проби отдясно в пеналтерията и центрира успоредно на голлинията за Антони Марсиал, чийто шут рикошира в бранител пред вратата и излезе в аут.

След почивката Юнайтед пробва да усили натиска в търсене на първи трофей с Луис ван Гаал, но в първия четвърт час на второто полувреме единствено пред Фелайни се откри добра възможност след хубав пробив на Рашфорд, но белгиецът не можа да нанесе решителен удар.

След малко повече от час игра Марсиал с глава също имаше шанс да открие резултата, но прати кълбото на сантиметри от гредата. За съжаление на "червените дяволи", само в рамките на 3 минути между 68-ата и 71-ата минута бяха направени две принудителни смени - Ашли Йънг за Рашфорд и Матео Дармиан за Маркос Рохо.

Вместо Юнайтед да се наслаждава на огромно притежание на топката и обсада на противниковата врата, в 79-ата минута по сензационен начин Кристъл Палас откри резултата. След изпълнение на корнер Фелайни изби топката с глава, но тя бе върната с балонно подаване в наказателното поле. Марсиал закъсня да се изтегли и остави резервата Джейсън Пънчън в правилна позиция, а последният с феноменален удар от нищожен ъгъл разстреля Давид де Хеа - 0:1.

Jason Puncheon Goal 1:0 / Crystal Palace vs...by pop-auras

Само 120 секунди по-късно обаче Юнайтед изравни, благодарение на страхотен пробив между няколко играчи на Уейн Рууни, който завърши с центриране към далечната греда. Фелайни свали топката за Хуан Мата, а той стреля отблизо и след рикошет кълбото се оплете в мрежата на Палас - 1:1!

Juan Mata Goal HD - Crystal Palace 1-1...by Gol-Live

Това се оказа и последното важно действие в рамките на 90-те минути, като с изключение на няколко разбърквания, "червените дяволи" нямаха с какво да се похвалят. Уилфред Заха пък за малко не наказа бившия си отбор в 94-ата минута, като диагоналният му шут прати кълбото от външната страна на мрежата.

Давид де Хеа трябваше да спасява отбора си от гол в първата половина на продълженията, след като Боласие с прекрасно воле от границата на пеналтерията в 101-ата минута тества уменията на един от най-добрите във Висшата лига.

Безличните 15 минути от първото продължение се оказаха кошмарни за Юнайтед, защото в самия им край Крис Смолинг си изкара втори жълт картон за задължителен технически фаул около централната линия, с което остави съотборниците си с човек по-малко.

Още в 107-ата минута Кристъл Палас създаде чисто голово положение, но Гейл, останал очи в очи с Де Хеа, не можа да преодолее стража на Юнайтед и пропусна да изведе отбора си отново напред в резултата.

В 110-ата пък Джеси Лингард размени двойни подавания с Антони Марсиал на левия фланг и центрира отлично за Майкъл Карик, който стреля опасно с глава, но прати кълбото встрани от вратата.

Само секунди по-късно обаче след пробив по десния фланг на Антонио Валенсия топката не бе изчистена по най-добрия начин и Лингард с мощно воле от границата на наказателното поле оплете кълбото в мрежата - 2:1!

Jesse Lingard 1-2 Fantastic Goalin Extra Time...by football-new

Така Юнайтед достигна до първия си триумф в ФА къп от 2004 година насам, а Луис ван Гаал продължи да се бори за работата си.