Страхотен мач и Лукойл е на победа от титлата

Лукойл Академик изигра силни финални две минути в поредния драматичен двубой срещу Левски и шампионите спечелиха със 106:99 гостуването си на "сините" в препълнената зала "Универсиада".

Така "студентите" стигнаха до 2:1 в серията и са само на една победа от това да защитят титлата си, която не са губили вече 11 години.

Левски имаше 87% успеваемост в стрелбата от две точки, но слабата защита на отбора изигра много ключова роля в десетте точки разлика, които се получиха между Лукойл и „сините” преди финалната четвърт.

В края Левски успя да направи финален щурм и дори да поведе с точка благодарение на перфектния днес Брендън Хийт, и най-вече на силната зонова защита. Сашо Янев и Божидар Аврамов обаче направиха невероятни последни минути и вкара 7 точки в края, с които бетонира успеха за своите.

„Сините” загубиха в края, след като оставиха на цели 3 пъти сами баскетболисти на Лукойл, а Янев беше изключително точен. Захариев изпусна на два пъти, а Хийт изпусна също още два пъти – 99:106 за гостуващия тим.

Сашо Янев определено записа най-силните си минути за Лукойл и, след като имаше 3 минути до момента в серията, изригна с 15 точки за само 23 минути. По 19 точки записаха Уийдън и Килигсуърт.

Брендън Хийт беше лидер на Левски със своите 39 точки и 8 асистенции, а с 24 се отчете Чалмарс. Следващата среща е в събота от 18:00 часа, отново в зала "Универсиада".

От самото начало двата отбора се захапаха и кошовете летяха един след друг. В първите минути на престрелката по-точен мерник показаха момчетата на Сашо Везенков, които благодарение на гардовете си Аврамов и Вергинис поведоха рано със 8 точки разлика.

Силно включване направи и Сашо Янев, който замени от резервната скамейка Чавдар Костов. Лукойл обаче не успя да задържи резултата в своя полза, след като Хийт и Чалмарс се разиграха и Левски успя да поведе с 27:25 след първите 10 минути на двубоя. Хийт и Аврамов бяха най-резултатни със съответно 11 и 10 точки.

Само 5 минути обаче бяха нужни на „студентите”, за да стигнат до първата двуцифрена разлика в мача. Символичните гости затегнаха защитата и позволиха едва 4 точки в своя кош, а в предни позиции Тъкър и Килингсуър се разиграха – 4:16 и 31:41 за шампионите.

Чалмарс обаче най-накрая почна да бележи, като той и Джоунс успяха да стопят прединаната на съперника само до 3 пункта. Все пак кошове на Тъкър върнаха аванса на 7 точки на почивката – 46:53.

Левски почна силно в началото на второто полувреме, а разликата беше свалена до една точка след нови вихрени минути на Брендън Хийт. Вергинис обаче успя да спре серията на „сините” с тройка, а Уийдън и Лалич направиха разликата отново 10 точки. Дефицитът на носителите на Купата нарасна до 12 точки само минута преди края, а в крайна сметка „студентите” оставиха разлиакта двуцифрена, след като Иванов изпусна тройка със сирената – 71:81 за шампионите.

Уийдън откри с тройка решаващите 10 минути, но след това последваха кошове на Джоунс, Чалмармс и Хийт, които стопиха разликата до 7, а след кош на Джоунс и веднага след това на Уилкинсън разликата стана едва 3 – 81:84. Уийдън обаче спря серията на „сините”, които в тези минути играеха зонова защита.

Хийт намали само до точка, но след това Юре Лалич вкара кош и фаул. Последваха разменени кошове между Хийт и Янев – 87:91. Лукойл пък натрупаха рано фаулове, което позволи на „сините” да атакуват по-агресивно коша. Хийт взриви феновете, след като първо Захариев направи чадър, а Хийт с кош и фаул даде първия аванс на „сините” от първата четвърт насам. Резултатът беше изравнен за 95:95 малко повече от 2 минути преди края.

В края на мача Сашо Янев вкара безценна тройка, а Аврамов вкара две точки, за да задържи разликата от три точки. Захариев пък пропусна под коша и Уийдън направи разликата 5 точки – 97:102.

В края разликата набъбна до 99:106, след като Захариев изпусна нова важна стрелба, а на два пъти не сполучиха Хийт и Чалмарс.