Сезонът в биатлона: Анев избухна в Швеция, слаб старт за жените

Измина първият етап от новата кампания в Световната купа, като шведският зимен център Йостерзунд отвори врати за общо 7 състезания за мъже и жени в различните дисциплини между 25-ти ноември и 2-ри декември.

По същото време пък в борбата за втората по престиж Европейска купа се проведоха надпреварите от 2-ия кръг в норвежкия курортен комплекс Бейтостьолен.

Равносметка за Световната купа

При мъжете вече имаме записан великолепен успех на Красимир Анев, който в класирането за Световната купа събра цели 34 точки и се намира на 27-мо място до момента в таблицата преди 2-ия етап в Хохфилцен (Австрия).

При жените все още нямаме класиране в зоната на точките на някоя от нашите момичета, които в действителност започнаха по-трудно сезона и записаха по-слаби резултати. Ще очакваме от Емилия Йорданова и компания активизация за предстоящото Европейско първенство в Банско догодина.

В класирането по нации при мъжете се намираме на престижното 15-то място в класирането, в което участват 30 държави. Активът на националите ни до момента е 579 точки, като главен принос за него има, естествено, Анев.

При жените, за съжаление, се намираме на 22-ра позиция от 32 страни с 347 пункта до момента, колкото е активът още на Австрия и Китай.

Равносметка за Европейската купа

Страхотното представяне на Мартин Богданов до момента в изминалите 2 кръга му отрежда 52 точки и 25-то място в класирането при мъжете.

При жените Ния Димитрова все пак записа първите си точки за сезона, като има 3 в актива си и заема 73-та позиция във временното подреждане.

Обзор на стартовете при мъжете в Йостерзунд

Красимир Анев направи фурор в първото състезание за сезона и се класира 8-ми в надпреварата на 20 км, като направи 1 грешка в стрелбата си от положение „прав". Той взе 1000 евро от наградния фонд и 34 точки за класирането на Световната купа.

Това до момента е най-силното постижение на българските национали в Йостерзунд, които не впечатлиха особено с резултатите си в другите стартове, но все пак Красимир Анев и Владимир Илиев се класираха за преследването.

То беше третата дисциплина в шведския зимен център и за него квота получаваха първите 60 от спринта предния ден. Илиев за малко не влезе в зоната на точките в събота, когато завърши 43-ти. Иван Златев замени Миро Кенанов в спринта на 1-ви декември и записа 92-ро време.

Иначе Мартен Фуркад доминира в Йостерзунд, постигайки две победи - в индивидуалния старт и в преследването, с което се изкачи на 1-во място в класирането за Световната купа. Сензационно Жан-Филип Льогелек триумфира в спринта и постигна първия успех за Канада в историята на най-престижния турнир по биатлон в мъжкия календар.

Обзор на стартовете при жените в Йостерзунд

Много грешки в стрелбата маркираха представянето на българките в скандинавската страна. Те участваха само в две дисциплини, тъй като не можаха да се вредят дори в топ 80 на спринта и не заслужиха място в преследването в неделя. Емилия Йорданова беше 86-та в индивидуалния старт, а в спринта се нареди 83-та.

Това беше най-доброто класиране на някоя от нашите представителки. Десислава Стоянова влезе сред първите 90 във втората дисциплина, докато Стефани Попова регистрира 91-во и 100-но място.

Норвежката Тура Бергер постигна хеттрик от победи в Йостерзунд и води в класирането за Световната купа с пълен актив от 180 точки. Рускините пък демонстрират отлично постоянство и въпреки че нямат още успех, могат да се похвалят с масови резултати в топ 10. Олга Вилухина беше 3-та в спринта, а Екатерина Глазирина - 3-та в индивидуалния старт.

Смесената щафета на България

Отборът на Русия в състав Олга Зайцева, Олга Вилухина, Алексей Волков и Евгени Устюгов спечели първия старт за сезона в биатлона, след като успя да триумфира в смесената щафета 2х6 + 2х7,5 км в шведския ски-център Йостерзунд. Втори завърши тима на Норвегия (Тора Бергер, Синьове Солемдал, Ерленд Бьонтегаард, Емил Хегле Свендсен), докато трети са чехите Вероника Виткова, Габриела Сукалова, Михал Шлезингер и Ондрей Моравец.

Българската щафета, която бе в състав Емилия Йорданова, Десислава Стоянова, Иван Златев и Антон Синапов направи 7 наказателни обиколки и използва 20 допълнителни патрона, което допълнително забави биатлонистите ни и те останаха на 24-та позиция, преди участието им да бъде преустановено от организаторите.

Обзор на 2-ия кръг от Европейската купа в Бейтостьолен

Мартин Богданов продължава да се бори за честта на България във втората по сила кампания в биатлона - Европейската купа. В спринта в норвежкия зимен център Бейтостьолен Богданов се нареди 23-ти и вече има 52 пункта в класирането. Преди това в индивидуалния старт той беше завършил още по-напред - 19-ти.

Другите българи Васил Чорбаджиев и Димитър Герджиков не влязоха в топ 60 през уикенда в Норвегия.

Европейската шампионка при девойките Ния Димитрова беше 50-та в спринта, а Дафинка Колева - 67-ма. Райна Коюва се нареди 79-та. Димитрова има 3 точки в актива си от спринта в шведския зимен център Идре в 1-ия кръг на Европейската купа.