Рома изхвърли Юве и е вече 1/2-финалист за Купата

Деветкратният носител на трофея Рома се класира за 1/2-финалите на Купата на Италия, след като днес "вълците" надделяха над другия рекордьор по брой титли от турнира - Ювентус.

Столичният гранд спечели с 1:0 оспорваната битка на своя "Олимпико", а автор на единствения гол стана Жервиньо десетина минути преди края. През втората част Антонио Конте пусна в игра Фернандо Йоренте и Карлос Тевес, но и те не помогнаха на "старата госпожа" да се добере поне до продължения.

Така отборът на Рома е вече 1/2-финалист в надпреварата, като "джалоросите" очакват да научат името на следващия си опонент. Тоти и компания ще се изправят срещу победителя от двубоя между Наполи и Лацио.

Наставникът на домакините Руди Гарсия заложи на триото Тоти – Жервиньо – Флоренци в предни позиции, докато Кевин Строотман и новото попълнение Раджа Наинголан действаха малко пред Даниеле Де Роси в средната линия. Леандро Кастан и Бенатия стартираха в сърцето на отбраната. Френският специалист не можеше да разчита на Федерико Балдзарети, докато Миралем Пянич влезе от пейката.

Антонио Конте отново стартира с любимата си схема 3-5-2, а Фабио Куалярела и Себастиян Джовинко започнаха в ролята на нападатели. Андреа Пирло, Артуро Видал и Клаудио Маркизио получиха доверие в средната линия, докато Маурисио Исла и Федерико Пелузо бяха поставени на двата фланга. Пол Погба, Карлос Тевес и Фернандо Йоренте останаха извън титулярите.

4059481

Футболистите на Рома бяха мотивирани да се реваншират за тежката загуба с 0:3 в Серия А, като това се забеляза и на терена. Раджа Наинголан и Алесандро Флоренци опитаха късмета си с изстрели, докато Мехди Бенатия бе пожален от рефера за нарушение срещу откъсващия се очи в очи с вратаря Себастиян Джовинко. Андреа Пирло опита удар от последвалия пряк-свободен удар, но в стената.

Заключителните 15 минути на първата част бяха по-силни за домакините. В 31' капитанът на „вълците“ Франческо Тоти стреля силно с левия крак, но топката мина близо до дясната греда на Джанлуиджи Буфон.

Четири минути по-късно Майкон осъществи един от обичайните си пробиви по десния фланг, но опасното центриране на бразилеца не бе засечено от негов съотборник.

Второто полувреме на „Олимпико“ стартира с попадение на „бианконерите“, което обаче бе отменено. Федерико Пелузо намери мрежата зад Де Санктис, но флагът на страничния съдия бе развят. В 53' пък „джалоросите“ пропиляха добра възможност. Алесандро Флоренци засече центриране на Торосидис, но с глава не успя да намери очертанията на вратата.

Втората част предложи по-малко футбол спрямо първата, като по всичко изглеждаше, че двубоят може би ще навлезе в две продължения от по 15 минути. В 70' Пелузо за малко не наказа неубедителна намеса на Де Санктис, а в 77' Маурисио Исла напредна и стреля, но неточно.

4059483

Постепенно се стигна до 79', когато трибуните на „Олимпико“ изригнаха в един глас. Резервата Миралем Пянич захрани Кевин Строотман на левия фланг на атаката, а холандецът центрира по образец в малкото наказателно поле на „старата госпожа“. На точното място в точното време бе Жервиньо, който вдигна крак и засече топката във вратата на Джиджи Буфон – 1:0.

До края на срещата Ювентус така и не намери начин да възстанови равенството, което означаваше и отпадане от надпреварата за Тото Конте и неговите футболисти. Рома пък се доближи на само победа от големия финал, очаквайки победителя от мача между Наполи и Лацио.