Ребрандираните като Швейцария балканци попариха Сърбия

Швейцария надви Сърбия с 2:1 след обръщалка и докосва класиране на осминафинал на Мондиал 2018. "Кръстоносците", които са си ребрандирани балканци, стигнаха до успеха с голове на Гранит Джака в 53-ата и Джердан Шакири в 90-ата минути. В началото на срещата Александър Митрович бе извел "плавите" напред в резултата с глава, но това се оказа недостатъчно за западните ни съседи.

Повече от половината титуляри на швейцарците са родени на Балканите и са натурализирани. Иначе са си косовари, албанци и босненци и точно това направи от мача истинско зрелище с елементи на екшън и безкомпромисни единоборства.

Първото полувреме бе доста напрегнато и изпъстрено с възможности за реализиране на попадения. Определено превъзходството бе на страната на сръбските звезди, като те се опитваха да създават голям брой ситуации пред вратата на съперника.

Скоростта в играта също бе на страната на Коларов и компания, като в голяма част от времето бранителите на Швейцария имаха достатъчно работа за вършене.

Резултатът беше открит в самото начало на двубоя, като в 5-ата минута Митрович засече с глава центриране в наказателното поле на "кръстоносците".

Последваха нови две възможности за Сърбия, но Коларов и Милинкович-Савич пропуснаха да се възползват от открилите се пред тях шансове за увеличаване предимството на тима им. Далечните изстрели бяха най-сериозното оръжие на Швейцария. В един момент обаче те се оказаха и единственото им такова, предвид добрите действия на сръбската защита.

Така до почивката Сърбия разполагаше с по-скоро заслужено предимство от едно попадение.

Вторите 45 минути преминаха под превъзходството на швейцарците. Футболистите на символичните гости владееха топката през голяма част от времето, а и не спираха да притесняват опонента си от всевъзможни ситуации.

В 53-ата минута Гранит Джака едва не скъса мрежата на сръбската врата, като с изстрел от далечна дистанция изравни резултата и даде надежда на тима си за нещо повече в мача.

Набезите на Шакири и компания едва не направиха обрата факт малко след гола за 1:1, но ефектен изстрел на нисичкия футболист на "кръстоносците" стреля в сглобката на вратата. До края и двамата селекционери извършиха позволените им промени в стартовите състави, но корекциите им така и не водеха до нова промяна в резултата. Малко преди края на срещата Шакири ознаменува доброто си представяне с попадение за оказалото се и крайно 1:2.

Така Швейцария е с четири точки в актива си, а сърбите разполагат с 3, което обещава атрактивни заключителни битки в тази група.

Това бе първи сблъсък между тези два отбора, откакто Сърбия е самостоятелна държава и не е част от Югославия. Преди това те бяха изиграли 13 мача, в които балканците имаха 6 победи, 5 равенства и само 2 загуби.