Реал Мадрид смълча 10 000 турци в Белград и е крал на Евролигата

Реал Мадрид е новият шампион в Евролигата. В препълнената „Щарк Арена“ в Белград испанският гранд детронира миналогодишния носител на трофея Фенербахче след победа с 85-80. Двата тима предложиха невероятно зрелище за зрителите. Двубоят премина през много обрати, а до последно победителят не бе ясен. „Фенерите“ бяха подкрепяни от близо 10 000 от своите привърженици, които обаче ще си тръгнат разочаровани от сръбската столица.

Титлата бе десета за Реал Мадрид в Евролигата. За последно тимът спечели златните медали през 2015 г. Старши треньорът на Фенербахче Желко Обрадович пропусна да добави десети трофей във витрината си от най-силния европейски клубен турнир.

MVP на Финалната четворка стана Лука Дончич от Реал Мадрид, който бе избран за най-добър и в редовния сезон. Той получи отличието си от легендата Душан Ивкович.

Фенербахче започна по-убедително мача и поддържаше аванс от няколко точки. Реал Мадрид не можеше да се организира добре в нападение, като близо шест минути никой, освен Лука Дончич, не успя да се разпише за Кралския клуб. Три минути преди края на частта в игра се появи Серхио Люл, който даде импулс на отбора си и след серия от 10-2 Реал Мадрид поведе с 4 точки.

Подемът в играта на испанския гранд продължи и в началото на втория период, но малко преди края на полувремето Фенербахче отново си върна водачеството. На почивката „фенерите“ водеха с 40:38, а основен принос за обрата имаше Николо Мели, който само за една част вкара 11 точки.

След паузата баскетболистите на Пабло Ласо започнаха със серия от 7:0 и отново излязоха напред в резултата. Те поддържаха аванса си, а преди решителните десет минути водеха с 63:55, което бе и най-голямата разлика в тяхна полза до този момент.

Авансът на Реал Мадрид стана двуцифрен в средата на последната част, но Фенербахче не се отказа и свали изоставането си само на 3 точки след тройка на Боби Диксън 22 секунди преди края. Фабиен Козьо пропусна два наказателни удара, но Трей Томпкинс направи важна добавка за 83:58, с което на практика сложи точка на спора. В заключителния период Кралския клуб остана първо без Серхио Люл, а след това и без Лука Дончич, които напуснаха за по пет фаула, но съотборниците им удържаха натиска на съперника и спечелиха мача.

Лука Дончич и Фабиен Козьо отбелязаха по 15 точки за победителите, с 10 е Трей Томпкинс. За Фенербахче много силен мач изигра Николо Мели, който завърши с 28 точки. Брад Уонамейкър вкара 14.