ПСЖ взе френското "Класико" в завръщането на Ибра

Шампионът на Франция Пари Сен Жермен се доближи на само точка зад временния лидер в Лига 1 Олимпик Марсилия, след като тази вечер столичани победиха с 2:0 водения от Марсело Биелса състав на своя "Парк де Пренс" в среща от 13-ия кръг на първенството.

Точни за парижани бяха Лукас Моура и Единсон Кавани, а двубоят бе белязан и с дългоочакваното завръщане в игра на Златан Ибрахимович. Голямата звезда на ПСЖ се появи на терена за първи път от месец септември насам, възстановявайки се от контузия в петата.

Така ПСЖ записа четвърти пореден успех в Лига 1 и се изкачи на второ място в класирането, събирайки актив от 27 точки. Лидер остава Олимпик Марсилия, но грандът от "Велодром" има само точка повече от набиращите скорост шампиони - 28.

Марсилия доигра срещата и с човек по-малко, след като дванадесет минути преди края Жилбер Имбула бе изгонен със скандален и силно пресилен директен червен картон.

Лоран Блан остави наскоро възстановения Златан Ибрахимович на резервната скамейка, като отново Единсон Кавани оглави атаката на ПСЖ. Езекиел Лавеци и Лукас Моура стартираха на двата фланга,, докато Блейс Матуиди, Марко Верати и Хавиер Пасторе получиха доверието на тактика в средата на терена. Максуел, Давид Луис, Тиаго Силва и Серж Орие започнаха в защита пред Салваторе Сиригу.

4123619

Марсело Биелса заложи на формация 4-2-3-1, като в отбрана за Марсилия стартираха Джа Джедже,Фани, Н'Кулу и Менди. Имбуа и Лемина оформиха двойка вътрешни халфове, а Таувин, Пайе и Алесандрини стартираха пред тях. Като изнесен в предни позиции започна централният нападател на марсилци Андре-Пиер Жиняк.

Още в 5' късметът спаси домакините от попадение, след като гредата помогна на ПСЖ. Андре-Пиер Жиняк засече с глава центриране от корнер, но изстрелът на „деветката“ срещна десния страничен стълб на вратата.

Две минути по-късно отново гостите бяха по-опасният тим на терена, доближавайки се до попадение. Този път Алесандрини засече по прекрасен начин центриране от левия фланг на атаката, но ударът на халфа премина на сантиметри покрай лявата греда.

4123617

Домакините от ПСЖ стигнаха до първия си стопроцентов шанс в 22', когато при изпълнение на корнер топката попадна в краката на Хавиер Пасторе. Аржентинецът стреля от близка дистанция, но Стив Манданда показа добро чувство за пласиране и успя да отрази. Малко след това събитията отново се пренесоха пред вратата на ПСЖ, но силният удар на Пайе излезе в аут. В 30' отново Алесандрини обстрелва вратата, като този път и Салваторе Сиригу бе принуден да се намесва.

Резултатът на „Парк де Пренс“ бе открит в 38', когато ПСЖ се възползва от една от малкото си опасни атаки от началото на двубоя. Езекиел Лавеци разигра на двойно подаване с Кавани и центрира остро във вратарското поле на Марсилия, където Лукас Моура изпревари Менди и откри резултата в полза на шампионите – 1:0.

Втората част започна с възможност за домакините, но изстрелът на Серж Орие в 50' не попадна в очертанията на вратата. Две минути по-късно пък Андре-Пиер Жиняк пропиля страхотен шанс за Марсилия. Грешка на Сиригу позволи на тарана да обстрелва вратата на ПСЖ, но опитът за прехвърлящ удар на „деветката“ попадна право в ръцете на италианския страж.

4123620

Двадесет и пет минути преди края трибуните на „Парк де Пренс“ изригнаха, защото завръщането си в игра за първи път от месец септември насам осъществи Златан Ибрахимович. Голямата звезда на ПСЖ замени Езекиел Лавеци и застана на върха на атаката за шампионите. Малко след това пък сериозен пропуск пред вратата на Марсилия направи Единсон Кавани, който крайно неудачно отигра кълбото след спасяване на Манданда.

В 78' Олимпик Марсилия остана и с човек по-малко на терена, след като Жилбер Имбула бе изгонен пресилено с директен червен картон. Халфът на Марсилия фаулира Йоан Кабай от състава на домакините, като Имбула получи крайно преувеличен червен картон от рефера Клемен Турпин, който със сигурност ще предизвика много дискусии след срещата.

Всичко във френската столица приключи в 85', когато Единсон Кавани покачи на 2:0 и съвсем отказа гостите от нещо повече в сблъсъка. Уругвайският таран засече с глава центриране на Серж Орие и доближи ПСЖ до върха, осигурявайки три точки на своя тим.