Парма се въвзе и разплака Наполи

За първи път от 13 години Парма победи Наполи като домакин с и възстанови шансовете си за участие в европейските турнири. „Дуковете“ спечелиха с 1:0 дербито от неделната програма на 32-ия кръг на Серия А, благодарение на страхотния гол на Марко Пароло в 55-ата минута.

Парма излезе на терена срещу съперника си с амбицията да прекрати ужасяващата поредица от 3 последователни поражения в рамките само на 7 дни, с което бе сложен край пък на впечатляващата серия от 17 мача без загуба в Серия А.

След като отстъпи с 1:2 на Ювентус, отборът на Роберто Донадони претърпя неуспехи на стадион „Олимпико“ - нелепо поражение с 2:3 от Лацио и 2:4 от Рома в преиграването на двубоя от 22-ия кръг.

Благодарение на днешния успех Парма вече има 50 точки, с което се изравни с Интер по актив на 5-тото място. В същото време „дуковете“ изпревариха с 2 пункта Лацио, който по-рано днес надви с 2:0 като домакин Сампдория.

4078104

Донадони не можеше да разчита на ключови играчи като Антонио Касано, Алесандро Лукарели и Амаури, както и на контузения Валтер Гаргано. Габриел Палета се завърна сред титулярите, но в двубоя с Наполи разочароваха Джонатан Биабиани и Езекиел Скелото, от които първият най-вече е в основата на най-добрите атаки на Парма през сезона.

Наполи записа една от 5-те си загуби през сезона (преди днешната, с която стават 6) именно срещу „дуковете“ - с 0:1 на стадион „Сан Паоло“, но като цяло въпреки липсата на постоянство тимът на Рафаел Бенитес винаги е успявал да се представи на високо ниво в ключовите мачове от шампионата.

4078105

6 кръга преди края обаче испанският специалист може спокойно да хвърли бялата кърпа в борбата за второто място с Рома, тъй като Наполи остана с 64 точки и пасивът спрямо „вълците“ е 12.

Наполи не бе губел шампионатен мач на стадион „Енио Тардини“ от 2001-ва година, когато домакините спечелиха с 4:0, а на вратата им още пазеше Джанлуиджи Буфон.

През първото полувреме, противно на очакванията, двата отбора не успяха да създадат нито едно голово положение и рядко имаше напрежение за вратарите. Наполи натискаше по-усилено в края на частта, но се отчете единствено с няколко безплодни центрирания и разбърквания в наказателното поле на домакините.

4078107

След почивката Парма заигра с повече агресия и повече атаки към противниковата врата, като бранителите на Наполи действаха нетипично разконцентрирано. Те тотално проспаха бързата размяна на подавания от средата на терена към десния фланг и обратно в 54-ата минута, при която стана ефектният гол на Пароло.

Халфът получи топката на скорост на дъгата на наказателното поле и без подготовка я изстреля безпощадно към Хосе Рейна, който нямаше никакъв шанс да отрази снаряда – 1:0.

В оставащите минути от срещата гостите опитаха да стигнат до равенството, но не създадоха нито едно голово положение и не се отчетоха с нито един точен изстрел (освен центриране от фаул, което се превърна в удар).

4078108

В 77-ата минута влезлият като резерва Дуван Сапата бе спънат в наказателното поле от вратаря на Парма Антонио Миранте, но реферът Мауро Бергондзи не отсъди дузпа. Сапата отклони топката далеч от вратата, но първи игра с нея и бе повален от стража, поради което решението на арбитъра е доста спорно.

В 83-ата пък центриране отдясно на резервата Дрийс Мертенс бе пропуснато от няколко футболисти в наказателното поле и стигна на далечната греда за Лоренцо Инзине, който обаче стреля разочароващо и прати кълбото успоредно на голлинията, вместо зад нея.

Сапата пък на два пъти в последните пет минути имаше шанс да стреля от десетина метра разстояние до вратата, но и в двата случая прати кълбото над горната греда. Така въпреки че Парма бе допуснал 9 гола в последните си 3 мача, Наполи отстъпи с 0:1.