Манчестър Сити покоси Рома и смълча "Олимпико"

Английският шампион Манчестър Сити смълча 69 хиляди зрители на стадион „Олимпико“ и надхитри Рома с 2:0 в директния сблъсък за второто място в Група Е, което дава право на участие в осминафиналите на Шампионска лига. Въпреки съотношението на силите в самия двубой и илюзорните на пръв поглед шансове на 'гражданите' за успех отпреди няколко седмици, Сити успя да се вреди в топ 16 на най-силния клубен турнир.

Домакините знаеха, че равенство 0:0 и каквато и да е победа щеше да ги класира в следващата фаза, тъй като бяха завършили 1:1 в Манчестър. „Гражданите“ се нуждаеха от успех или голово реми, за да се възползват или от повече вкарани голове на чужд терен (при евентуално равенство в точките) или от по-добрата си голова разлика като цяло.

Резултатът от другия двубой в групата между Байерн и ЦСКА също можеше да окаже влияние, но „вълците“ имаха предимството да играят пред собствена публика и да са наясно с всички възможни варианти предварително. Германският шампион срази с 3:0 московските „армейци“ и ги остави на последната позиция в класирането.

4127662

С 15 точки Байерн е убедителен лидер в Група Е, а Манчестър Сити с 8 пункта финишира на второ място. Рома е трети с 5 точки и ще се задоволи с участие в 1/16-финалите на Лига Европа, докато ЦСКА остава 4-ти също с 5 пункта, но далеч по-слаби показатели в двубоите с „вълците“.

В момент, в който инициативата очевидно бе в ръцете на домакините от Рим, гостите успяха да изненадат съперника и да поведат в резултата без реално да създават голово положение. Самир Насри задържа топката на ъгъла на наказателното поле и реши по непредсказуем начин да отправи топовен изстрел, който не остави никакви шансове на Морган де Санктис. Топката се отби в гредата и след това се оплете в страничната мрежа, за да потопи „Олимпико“ в скръб – 0:1.

В последвалите минути „вълците“ заиграха без никаква мисъл за подсигуряване и изцяло в стремеж за изравнителен гол, което позволи на Самир Насри отново да подхване ключов пробив в 86-ата минута. Този път французинът не завърши самостоятелно опасната контраатака, а предостави топката на Пабло Сабалета и сребърният медалист с Аржентина от Мондиал 2014 порази мрежата на Рома за решителен втори път – 0:2.

4127663

Така въпреки че през целия двубой бе по-офанзивният и по-агресивният отбор, Рома преклони глава пред Сити и в крайна сметка допусна по изключително нелеп начин да загуби предимството си в групата и да се сбогува с мечтите за осминафиналите. Старши-треньорът на „вълците“ Руди Гарсия за трети пореден път в кариерата си не успява да прескочи груповата фаза, след като биваше елиминиран с Лил през 2011-та и 2012-та година.

Дори без Серхио Агуеро Манчестър Сити постигна немислимото допреди няколко седмици – превъзмогна слабия старт в Шампионска лига, загубата от Байерн с 0:1, ремито с Рома 1:1, крайно разочароващите равенство 2:2 и загуба с 1:2 от ЦСКА (Москва), за да се извиси на втора позиция в класирането.

Победата на „Олимпико“ дойде след изблик на гениалност от страна на Самир Насри и като цяло Сити значително изостваше в игрово отношение от домакините си, като в 73-ата минута и гредата помогна на Джо Харт, който иначе се представи на високо ниво и отрази повече от половин дузина удари към вратата си.

4127664

Сериозните пропуски на Адем Ляич, Миралем Пянич, Раджа Наинголан и Жервиньо костваха на Рома на пръв поглед сигурно изглеждащо класиране в следващата фаза. „Вълците“ загубиха значителната част от шансовете си в Москва, когато по наивен начин позволиха ЦСКА да им изравни в добавеното време и да им пререже пътя към предсрочно подсигуряване на места в елиминационната фаза.

Манчестър Сити обаче излезе на „Олимпико“ без три от големите си звезди – Серхио Агуеро, Яя Туре и Венсан Компани, поради което тимът заслужава уважение за постигнатото. „Гражданите“ бяха изправени пред угрозата да отпаднат за трети път в групите в последните си четири участия в Шампионска лига, но се спасиха от конфузната ситуация.