Ливърпул нанесе първа загуба на Сити

Ливърпул тресна вкъщи Манчестър Сити с 4:3 в изключителен спектакъл от 23-ия кръг на английската Висша лига и нанесе първа загуба на „гражданите” от началото на сезона. Така мърсисайдци взеха реванш за онова 0:5 в Манчестър през септември, а Сити продължава да няма победа на „Анфийлд” от 2003 година или вече 17 мача във всички турнири. За последно „гражданите” побеждават „червените” в два шампионатни мача от един сезон през 1937 година, когато и за първи път стават шампиони. „Червените” пък продължиха серията си на 18 мача без загуба през настоящата кампания.

Мохамед Салах се върна в състава на домакините след два пропуснати мача заради контузия, а най-скъпият защитник в света Върджил ван Дайк не бе в редиците на „червените” заради травма и вместо него титуляр започна хърватинът Деян Ловрен.

Мърсисайдци вдигнаха феновете си на крака още в началото, когато Алекс Окслейд-Чембърлейн (9) получи топката от Роберто Фирмино и с нисък диагонален удра вкара третия си гол за Ливърпул този сезон. Така 24-годишният халф има вече повече попадения в 20 мача за „червените”, отколкото бе вкарал в последните си 71 участия за предишния си клуб Арсенал.

„Гражданите“ опитваха атаки отдясно чрез Рахим Стърлинг, който бе освиркван от феновете на бившия си отбор при всяко едно докосване на топката. Футболистите на Хосеп Гуардиола имаха преимущество в следващите минути, но защитата на домакините не се пропукваше. В средата на първата част Фабиан Делф се контузи и бе заменен принудително от Данило.

Пет минути преди края на първата част Джо Гомес изпусна Лерой Сане (40) и германецът изравни с мощен шут, пращайки топката в близкия ъгъл на Лорис Кариус.

След почивката „гражданиет” започнаха по-активно и в 51-ата минута можеха да направят пълен обрат, но след удара с глава на Отаменди топката се удари в гредата. Агуеро и Сане тормозеха отбраната на домакините, а Мохамед Салах на два пъти имаше шанс да даде аванс на мърсисайдци, но в първия случай вратарят Едерсон спаси, а при втория топката кацна на горната греда.

Ливърпул нанесе двоен удар само в рамките на две минути. Първо Окслейд-Чембърлейн изведе Роберто Фирмино (59) и бразилецът вкара технично за 2:1, а секунди по-късно Садио Мане удари гредата. Мане (61) обаче бързо се реваншира и след пас на Мохамед Салах удвои преднината на мърсисайдци. Самият Мохамед Салах (68) пък с прехвърлящ удар от около 40 метра направи резултата 4:1.

Гостите не се предадоха и чрез Бернардо Силва (84) върнаха донякъде интригата, а в добавеното време Илкай Гюндоган (90+1) се разписа за 4:3 след пас на Агуеро и драмата стана пълна. Секунди по-късно Серхио Агуеро имаше шанс да изравни, но след неговия удар топката премина покрай вратата.