Лион удържа ПСЖ и остава на върха (ВИДЕО)

снимка: olweb.fr

Олимпик (Лион) запази лидерството във френската Лига 1, след като стигна до стратегически важно равенство 1:1 като домакин на шампиона Пари Сен Жермен в голямото дерби на 24-ия кръг на стадион „Жерлан“.

Въпреки че не можа да задържи аванса си от първото полувреме и допусна изравняване, тимът на Юбер Фурние остава на върха в класирането с 50 точки – две повече от Олимпик (Марсилия) и Пари Сен Жермен.

„Лъвовете“ отново не можеха да разчитат на контузения си топ нападател Александър Лаказет, който ще отсъства още около поне две седмици. Неговите 21 попадения го държат убедително на първото място при реализаторите с цели седем аванс пред втория в таблицата Андре Пиер-Жиняк.

Младият партньор на Лаказет в атаката на Олимпик (Лион) – Набел Фекир – бе критикуван от медиите за безличното си представяне в предишния кръг срещу Монако, но този път не разочарова и с прекрасно подаване изработи поне наполовина гола за домакините.

Фекир с прецизен прехвърлящ пас изведе на стрелкова позиция пред малкото наказателно поле Клентон Н'Жиле, който без забавяне разстреля Салваторе Сиригу и превърна в гол първия точен удар във вратата – 1:0 в 31-ата минута.

След почивката Пари Сен Жермен наложи тотално надмощие и съвсем логично стигна до изравняване в 68-ата минута с попадение от дузпа на Златан Ибрахимович. Пет минути по-рано Единсон Кавани бе изведен сам срещу вратаря, но разочарова с несериозен опит за копване на топката.

Марко Верати бе повален в пеналтерията от Линдзи Роуз и Ибрахимович хладнокръвно превърна дузпата в гол – негов трети срещу Лион, макар за 450 игрови минути той да не се е разписвал срещу този отбор от друга ситуация, освен от дузпа.

До края на срещата ПСЖ опита да осъществи пълен обрат, но не можа да се превърне в първия отбор от 1981-ва година насам, който се прибира на почивка с гол пасив на „Стад Жерлан“ и успява да победи.

Голът на Ибрахимович сложи край на серията без допуснат гол от страна на Лион – 624 игрови минути, която по това време бе най-дългата в топ 5 първенствата на Европа, защото по-рано днес Монако на Димитър Бербатов капитулира след 842 минути без инкасирано попадение при 0:1 от Гингам.

Също така Лион не можа да запише 12-та поредна домакинска победа, а ПСЖ остава само с две победи на „Жерлан“ в последните 21 визити в първенството.