Смъртоносни сблъсъци в Египет, 22-ма убити на мач

Елитната група на египетското футболно първенство бе спряна заради смъртоносните сблъсъци в столицата Кайро снощи, при които бяха убити най-малко 22 и ранени над 25 души, предаде Франс прес, като се позова на канцеларията на премиера Ибрахим Махлаб.

Мачовете от Първа дивизия са отложени за дата, която ще бъде определена по-късно. В комюникето канцеларията на египетския премиер обвини футболните фенове, че са щурмували стадиона и са нападнали полицаите от охраната.

Асошиейтед прес предаде за най-малко 25 убити при поредния смъртоносен изблик на свързано с футбола насилие в страната.

Насилието избухнало, след като органите на реда не допуснали запалянковци на дерби между два столични отбора - Замалек и ЕНППИ. Полицията използвала сълзотворен газ, за да разпръсне множеството.

Според лекари загиналите фенове са починали от задушаване. Очевидец разказа, че хора са били премазани в настъпилата блъсканица. Министерството на вътрешните работи каза в изявление, че огромен брой привърженици на символичния домакин, Замалек, са искали да наблюдават срещата.

Част от тях се опитали да влязат със сила на мача. Въпреки трагедията, срещата се игра и завърши наравно - 1:1. Мачът предизвикала огромен интерес, не само защото е дерби между два отбора от Кайро, но и те са на първо и второ място в класирането. След равенството Замалек запази преднината си на върха от три точки пред ЕНППИ.

Египетските власти ограничиха броя на хората, които имат право да присъстват на футболни срещи след сблъсъците на стадион в северния град Порт Саид през февруари 2012 г. 74 души, предимно фенове на столичния гранд Ал Ахли, бяха убити тогава при сблъсъци с привърженици на местния отбор Ал Масри.

От този най-смъртоносен инцидент на футболен мач в историята на Египет, запалянковци често се опитват да нахлуят на стадиони, на които им е забранено да влязат.

Крайните групировки привърженици на местни клубове, най-вече на Ал Ахли и Замалек, са в крайно обтегнати отношения с полицията след народния бунт, довел до падането от власт на президента Хосни Мубарак през февруари 2011 г. Тогава феновете на двата столични гранда изиграха ключова роля във въстанието.