Краят на Бундеслигата: Кой ще играе в Европа и кой изпада?

Поредният вълнуващ сезон в германската Бундеслига завърши по изключително драматичен начин, макар повечето въпроси около крайното класиране да бяха намерили своя отговор преди заключителния 34-ти кръг.

Шампионът Байерн завърши подобаващо кампанията с победа 3:1 над Хановер, след като още миналия уикенд си бяха завоювали четвъртата поредна титла. Роберт Левандовски откри резултата за баварците и с 30-ия си гол от началото на сезона печели убедително голмайсторския приз с първенството (вторият Пиер-Емерик Обамеянг е с 25).

Марио Гьотце се разписа на два пъти в 28-ата и 55-ата минута, а Артур Собич реализира почетното попадение за гостите – 3:1.

Байерн събра 88 точки на върха след 28-ата си победа – 10 повече от втория Борусия (Дортмунд), който все пак може да се утеши с нов клубен рекорд за отбелязани попадения – 82.

Дортмунд стигна до 2:2 в последния си мач у дома срещу Кьолн и приключи сезона със 78 пункта, като Марко Ройс в 75-ата минута се погрижи „жълто-черните“ да не поднесат поражение на собствената си публика на финала на сезона. Именно неговото попадение се оказа рекордното, с което тимът подобри предишното си върхото постижение от кампанията 2012/13.

Байер (Леверкузен) надви с 3:2 Инголщад и с 60 точки е на трето място, като със сигурност ще прави компания на Байерн и Дортмунд в Шампионска лига от следващия сезон. Четвърти с право на участие в плейофите за най-силния турнир е Борусия (Мьонхенгладбах), който събра 55 пункта след успеха си с 2:0 над Дармщад в последния кръг.

Шалке срази Хофенхайм с 4:1 като гост и финишира на пета позиция с 52, докато Майнц и Херта не можаха да се победят – 0:0, като и двата тима приключват с по 50 точки съответно на шеста и седма позиция. Тъй като финалът за Купата на Германия е между Байерн и Дортмунд, седмият Херта ще играе квалификации за Лига Европа.

По крайно драматичен начин с гол на Джилободжи в 88-ата минута Вердер победи Айнтрахт (Франкфурт) с 1:0 в своеобразния „финал“ за оцеляване в елита. „Бременските музиканти“ с 38 точки остават в Първа Бундеслига и са 13-ти, докато Айнтрахт с 36 приключи на 16-то място, като ще трябва да играе бараж срещу третия от Втора Бундеслига Нюрнберг.

Сигурни изпадащи от елита са Хановер (последен с 25) и 17-ият Щутгарт с 33 пункта. Ясните нови участници в Първа Бундеслига са Фрайбург и Лайпциг.