Кралят отново е на трона си! 20-ата е в ръцете на Федерер

снимка: twitter.com

Роджър Федерер пренаписа за пореден път историята на тениса, след като вдигна 20-ата си титла от Големия шлем! Швейцарският маестро пребори на финала на Откритото първенство на Австралия Марин Чилич с 6-2, 6-7(5), 6-3, 3-6, 6-1. Битката на централния корт „Род Лейвър Арена“ продължи над 3 часа, през които 36-годишният швейцарец изнесе рецитал на своя опонент и триумфира за шести път в Мелбърн. Той защити трофея си от миналата година в мач, който бе 30-и финал за него в турнирите от Шлема.

SPORTA.BG проследи вълнуващия финал НА ЖИВО с картина и видео. Вижте всичко, което се случи на „Род Левър Арена“, ТУК!

Федерер изигра феноменален мач, като даде шанс на Чилич единствено във втория сет. Там той успя да отрази два сетбола, но хърватинът изравни след тайбрек. След това обаче Маестрото отново презареди батериите и размаза съперника.

Това бе трети финал от Шлема за 29-годишния хърватин, като той остава с една „мейджър“ титла. Той загуби и финала на „Уимбълдън“ през 2017 именно от Федерер, като тогава дори не взе сет на Маестрото.

С 20-ата си „мейджър“ титла Роджър затвърждава лидерската си позиция по този показател. Той стана третият тенисист, който има спечелени 4 титли от Шлема след навършване на 30 години. Другите двама в този елитен клуб са австралийците Род Лейвър и Кен Розуол.

Двубоят започна кошмарно за Марин Чилич. Хърватинът сервира в началото на мача, но веднага бе пробит от Маестрото след няколко неточности. Чилич не беше никак концентриран в играта си, докато Федерер използва момента и осъществи бърз брейк. Той затвърди пробива веднага с откриващото си подаване, а след това разстрои още играта на съперника си.

Швейцарецът пласира няколко гръмотевични ретура на сервиса на опонента си. Това предизвика паника в играта на хърватина и той отново се пропука на свой сервис. Маестрото проби за втори път в рамките на няколко минути, след което затвърди брейка, за да поведе с 4-0.

Чилич успя да вземе първия си гейм при 1-4. Той спечели подаването си на 30 след ас и няколко добри удара, които накараха Федерер да сгреши. Маестрото обаче дръпна с 5-1 буквално за секунди след ас и няколко страхотни завършващи удара. Хърватинът се задържа в частта след гейм на нула, но последната дума имаше Маестрото.

Чилич изкара топка в аут, но след това направи блестящ топспин форхенд и размина съперника си по диагонала за 15:15. Роджър обаче направи два аса, а Чилич изкара нова топка в аут. Така първият сет отиде на сметката на Федерер за само 24 минути игра.

Хърватинът продължи да бъде неубедителен и разконцентриран в началото на втория сет. Роджър, от своя страна, бе олицетворение на хладнокръвието. Чилич поведе с гейм на 15 на старта на частта, а след това имаше два брейкбола на сервис на опонента си. Швейцарецът изпита големи трудности в откриващото си подаване във втория сет. Той направи точка от сервис, но след това сгреши два пъти в мрежата и даде два брейкбола на опонента си, след като Чилич го изненада с уинър. Федерер отрази първата възможност за пробив с добър сервис, а след това пласира форхенд уинър, за да изравни. Нов сервис даде предимство на швейцареца, а грешка на Чилич направи резултата 1-1.

Чилич даде точка за пробив на опонента си след удар от бекхенд в мрежата в следващото си подаване. Той обаче се справи с напрежението и пласира ас на линията, за да изравни при 40:40. След това швейцарецът изкара топка в аут. Хърватинът обаче върна жеста с топка в мрежата за втори пореден дюс. Стигна се до трети и до четвърти дюс след бекхенд уинър по правата на Роджър. Чилич все пак успя да вземе гейма си с кански мъки и да поведе с 2-1.

Федерер изравни с гейм на 15, след което получи нов брейкбол. При 15:0 за Роджър, Чилич направи два поредни смача на мрежата, които швейцарецът отрази с невероятна защита, но при третия Федерер нямаше шанс. Това бе най-доброто разиграване в мача. Федерер стигна до поредна точка за пробив, а Чилич я отрази с добър сервис. Хърватинът показа хладнокръвие и обърна развоя на гейма с три перфектни сервиса.

Чилич показа характер при 4-4 и свой сервис. Наложи се хърватинът да спасява скрит мачбол при 30:40. Той обаче демонстрира хладнокръвие и обърна с ас на втори сервис и прекрасен форхенд уинър по диагонала. В следващия гейм Чилич стигна до сетбол при 40:30, но се скова и заби бекхенд в мрежата. Това даде криле на Роджър, който обърна развоя на събитията след две грешки на съперника и така се спаси.

Световният номер 2 обаче не успя да се спаси в тайбрека, който последва. Драмата в него бе завързана до 5:4 за хърватина. Преди това двамата си размениха по един ас и по един форхенд уинър. Чилич обаче успя да направи минипробив за 6:4, след като пласира страхотен форхенд уинър по диагонала. Маестрото спаси първия сетбол с ас, но хърватинът затвори тайбрека със 7:5 след гръмотевичен смач и така изравни сетовете.

Третият сет вървеше гейм за гейм до 3-2 за Федерер, като и двамата тенисисти взимаха подаванията си безпроблемно. Чилич обаче се пропука пръв на свой сервис. Роджър поведе с 30:0 след грешка на хърватина и добър минаващ удар по диагонала. Швейцарецът получи три поредни точки за пробив след изморително разиграване, което доведе до нова грешка на Чилич. Федерер сбърка бекхенд в мрежата, пропилявайки първия брейкбол. След това обаче хърватинът изкара форхенд в аут и сдаде подаването си, а Маестрото поведе с 4-2. Маестрото бързо затвърди брейка с гейм на 30, в който направи една от най-добрите точки в мача, след като взе от форхенд топка, паднала в краката му.

Чилич се задържа в сета с бърз гейм на нула, но нямаше отговор при последвалото подаване на опонента си. Маестрото започна с перфектен форхенд по диагонала и продължи с хубав първи сервис за 30:0. Удар в мрежата на Чилич направи резултата 40:0 за Маестрото, а той завърши третия сет с ас, повеждайки с 2:1.

Това пречупи хърватина, а психологическото предимство бе изцяло за Федерер. Точно затова той успя да пробие още в началото на четвъртия сет. Чилич поведе с 30:0 на свой сервис, но 36-годишният му опонент обърна развоя на събитията с феноменални отигравания и сякаш сложи точка на спора.

Федерер затвърди брейка с бърз гейм на 15. След това той имаше още един брейкбол при 40:30 на сервис на Чилич. Хърватинът този път се справи и взе гейма си трудно след ас и грешка на швейцареца.

Така се стигна до 3-2 и сервис на Роджър. Изненадващо или не, Чилич вдигна нивото на играта си в този гейм и успя да върне пробива. Хърватинът поведе с 30:0 след удар в мрежата на Федерер и аут на швейцареца. Роджър направи изненадваща двойна грешка и така даде три поредни брейкбола на Чилич. Федерер отново сгреши, притиснат от хърватина, и Чилич проби с гейм на нула, за да се върне в мача с гръм и трясък.

Затвърждаването на пробива бе повече от трудно за световния номер 6. Чилич изпита известни грижи, като направи двойна грешка и резултатът стана 30 равни. След това хърватинът сбърка бекхенд в мрежата и даде брейкбол на опонента си. Чилич обаче бе хладнокръвен при труден смач и изравни. Той направи ас, за да поведе с 40:30 и спечели гейма след отличен сервис по правата.

Чилич се вдигна и намери сили за нов пробив. Той поведе с 30:0 след два удара в мрежата на съперника си. След това самият хърватин сгреши, но Федерер даде нови две точки за пробив след аут от форхенд. Чилич пропиля първия скрит мачбол след удар в аут. Хърватинът рискува на ретур и сбърка, след което Федерер обърна със страхотен сервис. Чилич обаче изравни след страхотно разиграване, завършило с форхенд уинър по диагонала. Швейцарецът пак поведе с ас, но хърватинът имаше нов отговор - завършващ удар по късия диагонал от ретур. Световният номер 6 поведе отново след аут на Роджър, след което завърши по диагонала и сервира за сета.

Там Чилич взе подаването си на нула след феноменална игра и запази интригата жива, вкарвайки мача в решителен пети сет.

Той предложи истинска драма още в самото си начало. Федерер едва съумя да вземе подаването си, след като даде два брейкбола на Чилич. Маестрото поведе, но Чилич успя да изравни за 30:30. Хърватинът обаче рискува с мощен форхенд и сгреши топка в аут, но пак изравни след чудовищен смач. Чилич стигна до брейкбол след удар в мрежата на Маестрото. Федерер успя да се спаси, но Чилич получи нова точка за пробив след аут на швейцареца. Роджър имаше отговор за пореден път - страхотен сервис, който направи резултата 40 равни. Световният номер 6 сгреши при мощен форхенд, а Федерер закова топка на линията, за да вземе гейма.

Маестрото обаче отново намери сили да пробие. Той стигна до брейкбол и го реализира след удар в мрежата на Чилич, за да поведе с 2-0. Швейцарецът затвърди пробива след доста големи трудности. Чилич поведе със страхотен бекхенд по правата, но Роджър изравни и поведе с ас. Хърватинът обаче изравни за 30:30, след като достигна къса топка на Федерер и го размина по правата. Швейцарецът поведе благодарение на удар в аут от страна на Чилич. Стигна се обаче до дюс, а Федерер намери нови сили да поведе, след като сервисът му пак не го предаде. Маестрото завърши гейма с удар на Чилич в аут и поведе с 3-0.

Стигна се до 4-1 за Роджър, при което той получи 2 скрити мачбола на сервис на Чилич. Хърватинът отново се прекърши и Федерер поведе с 5-1. Той завърши мача с невероятен гейм и така вдигна 20-ата си титла от Шлема!

Снимки: Twitter