Кошмар на Лукойл се провали във финала на Юрокъп

Съперникът, който не позволи на Лукойл да премине груповата фаза на Юрокъп - Билбао Баскет, загуби финала във втората по престиж европейска надпревара от Локомотив (Кубан) със 75:64 в зала "Спирудоум" в Шарлероа.

По този начин "железничарите" продължиха тоталната руска доминация в турнира през последните години, след като през 2011 година УНИКС грабна златото, а през миналата година Химки надигра друг испански тим на финала - Валенсия.

От самото начало на срещата Локомотив заигра на пълни обороти и през втората част със силна защита поведе с 8 точки, а авансът на моменти достигаша 11. В крайна сметка обаче Билбао намали до 9 точки преди почивката и запази шансовете си.

Надеждите на баските обаче бяха прекършени от изключителна серия от 11:0 в началото на второто полувреме, която направи разликата 20 точки и руският тим имаше задачата просто да задържи разликата до края.

Баските се възползваха от отпускането в редиците на Локомотив и вкара 15 срещу 2 точки, а 5 минути преди края разликата бе само 7 точки. "Железничарите" обаче натиснаха здраво в защита и не позволиха да се стигне до обрат, печелейки комфортно с 11 точки разлика - 75:64.

В срещата Ричард Хендрикс бе най-полезен за победителите с 15 точки, а Марич добави 12. Дерик Браун, Мантас Калниетис и Ник Калатис добавиха съответно 11 и по 10. Костас Василиадис вкара 16 точки за Билбао, а Ракович се отчете с 11.

Руският клуб запази традицията в турнира що се отнася до финалите, като досега тимовете от тази страна имат 100%-ов актив в решителната среща в турнира, като добрият тон бе зададен от Динамо Москва през 2006 година.